November 26, 2023

Zvyšuje nebo snižuje kojení riziko rakoviny prsu?

Publikováno: 20. září 2023, 18:27 IST

Kojení, proces tvorby a poskytování mateřského mléka kojencům, má nesmírný význam pro vývoj a celkovou pohodu dítěte. Ano, způsobuje mnoho změn na vašich prsou, ale nemusí to nutně vést ke zdravotním problémům. Věděli jste, že přibližně jeden z osmi lidí onemocní během svého života nějakým typem rakoviny prsu? Jistě, kojení nebo odsávání mateřského mléka může způsobit změny na vašem prsu, ale zvyšuje vaše riziko vzniku rakoviny? No, pojďme to zjistit!

Výhody kojení pro matku a dítě

Nejen, že mateřské mléko obsahuje protilátky, které posilují imunitní systém kojence, ale také hraje zásadní roli při podpoře zdravé střevní mikroflóry. Tyto prospěšné bakterie napomáhají trávení a vstřebávání živin a zároveň chrání před škodlivými patogeny. Kromě těchto fyzických výhod podporuje laktace silnou emocionální vazbu mezi matkou a dítětem. Kojení vytváří okamžiky intimity, vyživujícího doteku a očního kontaktu, které podporují pouto a emocionální bezpečí.

Kojení a rakovina prsu
Kojení může pomoci snížit riziko rakoviny prsu. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Hormonální výměna během kojení navíc spouští uvolňování oxytocinu u matky i dítěte, posiluje pocity lásky, důvěry a připoutanosti. Mnoho žen si najímá odborníka na laktaci, aby je provedl cestou kojení. Některé ženy ale budou váhat i kvůli mýtům kolem kojení.

Přečtěte si také: 8 běžných mýtů o kojení, kterým byste měli přestat věřit

Kojení riziko rakoviny nezvyšuje, ale snižuje!

Existuje běžná mylná představa, že kojení může u žen zvýšit riziko rakoviny. Nedávné studie však ukázaly, že toto přesvědčení je nejen neopodstatněné, ale že kojení má ve skutečnosti ochranný účinek proti některým typům rakoviny. Jedním z takových příkladů je samotná rakovina prsu. Mnoho studií trvale prokázalo, že kojení snižuje riziko vzniku rakoviny prsu u žen, zvláště pokud kojí delší dobu. Kojení po dobu 2 let snižuje riziko rakoviny prsu o 1 %, uvádí studie publikovaná v časopise Cancer Medicine.

Kromě toho bylo také prokázáno, že kojení poskytuje ochranu před rakovinou vaječníků a endometria. Kojení pomáhá potlačit ovulaci inhibicí uvolňování estrogenu, což snižuje expozici hormonům spojeným s těmito rakovinami. Kromě toho bylo navrženo, že laktace pomáhá rychleji eliminovat buňky z vývodů mléčné žlázy a vaječníků, čímž se minimalizuje riziko vývoje mutantních buněk a tvorby nádorů.

riziko rakoviny prsu
Kojení nezvyšuje riziko rakoviny prsu. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Poslední slovo

Kojení může mít významné zdravotní přínosy pro matky a kojence. Rozptýlením mylných představ o kojení a rakovině můžeme ženám poskytnout znalosti a povzbudit je, aby se informovaně rozhodovaly o svém vlastním zdraví. Kojení nejen vyživuje miminka, ale matkám poskytuje dlouhodobé ochranné účinky proti různým formám rakoviny. Kojení je tedy přirozeným darem matkám, aby se vyhnuly problémům, jako je rakovina, a je také přínosem pro dítě. Takže byste neměli panikařit a promluvit si s lékařem, pokud má nějaké otázky.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBTE SE TEĎ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *