September 30, 2023

Známky spoluzávislého vztahu a jak se s nimi vypořádat

Zdravý vztah není jen o dávání nebo jen o braní. Aby vztah zůstal zdravý, musí existovat rovnováha. Ale jsou chvíle, kdy člověk obětuje hodně, jen aby udělal svému partnerovi radost. Toto je spoluzávislý vztah, do kterého byste se neměli dostat kvůli svému zdravému rozumu. Možná vidíte kompromis jako způsob, jak ukázat svou lásku. Takže pokud vás zajímá, zda jste v spoluzávislém vztahu, podívejte se na znamení.

Co je to spoluzávislý vztah?

Spoluzávislý vztah je v podstatě nefunkční vztah, kde mezi dvěma partnery existuje jasná mocenská nerovnováha. Ritika Aggarwal, konzultantka psychologa z nemocnice a výzkumného centra Jaslok v Bombaji, vysvětluje, že v tomto typu vztahu jsou obvykle dvě role. Jeden je správce (také nazývaný dárce nebo zprostředkovatel) a druhý je příjemce. Pečovatel upřednostňuje myšlenky, pocity a potřeby druhé osoby před svými vlastními a tráví spoustu času tím, aby se ujistil, že je o druhou osobu postaráno. Nájemce naopak z této úschovy úmyslně či neúmyslně těží.

usmívající se pár
Poznejte znaky spoluzávislého vztahu. Obrázek poskytl: Shutterstock

Znamení spoluzávislého vztahu

Některé varovné signály vám mohou pomoci zjistit, že jste ve spoluzávislém vztahu. Zde jsou některé:

1. Lidem se líbí

I když je normální chtít potěšit ostatní, stává se problémem, pokud se celou dobu soustředíte na to, abyste potěšili toho druhého a ne na své vlastní potřeby, vysvětluje odborník. Potěšit ostatní vám může zabránit říct ne, i když to narušuje něco, co potřebujete. Takže pro vás může být obtížné uspokojit své vlastní potřeby a touhy nebo mít pocit, že nemáte čas pro sebe.

2. Jsou ovlivněny vnější vztahy

Mimo tento vztah je pro vás obtížné trávit čas se svou rodinou a přáteli. A i když trávíte čas s nimi nebo sami se sebou (včetně svých koníčků), máte tendenci pociťovat vinu nebo úzkost kvůli tomu samému.

3. Špatné sebevědomí a sebeobraz

Vy a váš partner můžete mít nízké sebevědomí, protože jeden z vás čerpá sebevědomí z toho, že dokáže potěšit druhého, zatímco ten druhý je odvozuje z ověření v první osobě. Jeden z vás se také může snažit ovládat druhého ze strachu, že vás ten druhý opustí. Může to ovlivnit jejich sebeobraz a mimo tento specifikovaný vztah mohou ztratit kontakt se sebou samými.

Zamilovaný pár
Lidé ve spoluzávislém vztahu mohou mít nízké sebevědomí. Obrázek poskytl: Shutterstock

4. Nedostatek hranic

Oba lidé ve vztahu mívají potíže s rozpoznáním, respektováním a posilováním svých hranic. V spoluzávislých vztazích může mít jedna osoba potíže s rozpoznáním a respektováním hranic, zatímco druhá nemusí cítit potřebu hranice posilovat, poznamenává Aggarwal.

5. Údržba

Člověk může pociťovat ohromnou potřebu neustále se starat o druhého ve vztahu. Není to ani tak z náklonnosti, jako spíš ze strachu, že se stane něco špatného, ​​když to uděláte. Můžete se také cítit zraněni, když vaše péče zůstane bez povšimnutí nebo nepoznání, říká expertka Health Shots.

6. Emocionální účinek

Když se jeden cítí neustále odpovědný za druhého, je pravděpodobnější, že bude reagovat defenzivně nebo tváří v tvář kritice internalizovat své vlastní pocity. Může způsobit, že zapomenete na své vlastní potřeby a touhy. Je také možné vinit správce za jakékoli problémy, které nastanou.

7. Špatná komunikace

Člověk nemusí rozpoznat své vlastní potřeby a touhy, což ztěžuje komunikaci toho, co potřebujete, s druhou osobou ve vztahu.

8. Závislost

Každý člověk potřebuje toho druhého, aby naplnil určitou potřebu, ale také mu to brání v růstu samostatně. Jeden může potřebovat pomoc, zatímco druhý může potřebovat ověření.

Způsoby, jak přestat být spoluzávislí

Neztrácejte naději, protože existují způsoby, jak ve vztahu obnovit rovnováhu. Důležité ale je, aby na tom pracovali oba partneři společně. Zde je několik způsobů, jak řídit spoluzávislý vztah:

• Identifikujte a uvědomte si, že jste ve spoluzávislém vztahu a potřebujete na něm pracovat.
• Získejte názor někoho, komu důvěřujete, pokud si nejste jisti, zda jste ve spoluzávislém vztahu nebo si nejste jisti.
• Objevte znovu sami sebe.
• Pamatujte, že nejste zodpovědní za činy, chování nebo pocity druhých.
• Zlepšete své komunikační dovednosti a prodiskutujte své obavy navzájem.
• Nastavte limity.
• Rozšiřte svůj okruh podpory.
– Věnujte se svým koníčkům.

Pokud je pro vás obtížné rozpoznat své vlastní potřeby nebo hledat podporu u ostatních, obraťte se na odborníka na duševní zdraví, který vám nebo vašemu partnerovi pomůže je překonat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *