September 30, 2023
Jak

Známky ovulace: Poznejte své plodné okno

Jsou ženy, které v životě rády nejprve dosáhnou určitých věcí a pak přejdou k plánování rodiny. Pokud se snažíte otěhotnět, je na čase rozpoznat příznaky ovulace. Je to proto, že ovulace hraje primární roli v reprodukci. Sledování může pomoci s plánováním rodiny nebo identifikovat problémy s plodností, pokud je máte. Zde je to, co potřebujete vědět, abyste hledali příznaky ovulace.

Společnost Health Shots byla propojena s Dr. Azadeh Patel, konzultantkou pro plodnost a klinickou manažerkou, ART Fertility Clinics, Ahmedabad, aby vám pomohla rozpoznat příznaky ovulace.

šťastná těhotná žena
Příznaky ovulace vám mohou pomoci, pokud se snažíte otěhotnět. Obrázek poskytl: Shutterstock

Co je ovulace?

K ovulaci, která je důležitou fází menstruačního cyklu, dochází zhruba jednou za 28 až 30 dní. Dr. Patel říká, že hormonální změny spouštějí uvolnění vajíčka, k čemuž obvykle dochází kolem poloviny menstruačního cyklu. Zahrnuje uvolnění zralého vajíčka z vaječníků, které je pak k dispozici pro oplodnění spermií. Pokud jsou spermie přítomny v reprodukčním traktu během tohoto období, může dojít k oplodnění. To znamená, že na vás mohou čekat dobré zprávy. Pokud nedojde k oplodnění, vajíčko se rozpustí a do dvou týdnů následuje menstruace.

Známky ovulace

Pokud se snažíte mít dítě, existuje několik příznaků, které můžete sledovat, zda probíhá ovulace. Zde jsou běžné znaky:

1. Změny cervikálního hlenu

Jak se ovulace blíží, hlen děložního čípku je světlejší, jemnější a kluzčí, vysvětluje odbornice. Připomíná texturu syrových vaječných bílků. Tento typ hlenu pomáhá při pohybu spermií. Tím se zvyšuje šance na úspěšné oplodnění. Můžete to vidět ve svém vaginálním výtoku.

2. Změna bazální tělesné teploty (BBT)

Sledování BBT pomocí speciálního teploměru může odhalit mírné zvýšení teploty (asi 0,5 až 1 stupeň Fahrenheita) po ovulaci, poznamenává Dr. Patel. Děje se tak v důsledku uvolňování progesteronu, hormonu, který se podílí na podpoře možného těhotenství.

3. Bolest při ovulaci

Některé ženy během ovulace pociťují mírnou bolest břicha na jedné straně podbřišku. Tato bolest, nazývaná mittelschmerz, by mohla pomoci určit přesný čas ovulace.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBIT NYNÍ

4. Zvýšené libido

Hormonální výkyvy během ovulace mohou vést ke zvýšení sexuální touhy, což je přirozený způsob, jak tělo povzbudit početí.

5. Sady prediktorů ovulace (OPK)

Volně prodejné OPK dokážou detekovat zvýšení hladiny luteinizačního hormonu (LH) v moči, ke kterému obvykle dochází 24 až 36 hodin před ovulací. Pokud je výsledek pozitivní, znamená to, že by měla brzy nastat ovulace.

Těhotná žena
K ovulaci obvykle dochází asi 14 dní před začátkem další menstruace. Obrázek s laskavým svolením: Shutterstock

Můžete také předpovídat ovulaci pomocí různých metod a sledování změn ve vašem těle. Uchovávání záznamů o menstruačních cyklech po dobu několika měsíců pomáhá identifikovat trendy.

K ovulaci obvykle dochází asi 14 dní před začátkem další menstruace. Takže pokud má žena pravidelný 28denní cyklus, ovulace pravděpodobně nastane kolem 14. dne. Tato metoda však nemusí být přesná pro ženy s nepravidelným cyklem. Existují také aplikace a sledovače ovulace, které ženám pomáhají předvídat ovulaci na základě údajů o menstruačním cyklu a dalších příznacích.

Spoléhat se jen na jedno znamení nemusí být tím nejlepším způsobem, jak zjistit, kdy otěhotníte. Můžete použít kombinaci těchto metod, jako je sledování změn cervikálního hlenu a použití OPK ke zlepšení přesnosti detekce ovulace. Existují také lékaři, kteří vám mohou vždy nabídnout další rady a podporu, když se snažíte otěhotnět.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *