October 1, 2023

Zelenina bohatá na živiny, kterou byste měli zařadit do svého jídelníčku

Živiny jsou nezbytné, protože pomáhají našemu tělu správně fungovat a udržovat celkové zdraví. Pokud jde o naše tělo a naše zdraví, každá živina hraje jedinečnou roli. Například sacharidy jsou hlavním zdrojem energie našeho těla, i když se jim lidé s cíli na hubnutí snaží vyhýbat. Pak jsou tu proteiny, které hrají důležitou roli v růstu, opravě a údržbě tkání. Mnoho našich problémů s vlasy může vyřešit protein. Přestože existují potraviny bohaté na živiny, výběr toho správného může být trochu zahlcující. Řekneme vám o některých zeleninách s nejvyšším obsahem živin, které vaše tělo potřebuje.

Zelenina s nejvyšším obsahem živin

V podstatě každá živina hraje jedinečnou roli při podpoře fungování, růstu a celkové pohody těla, říká Richa Anand, hlavní dietoložka v nemocnici Dr LH Hiranandani, Powai, Mumbai. Vyvážená strava, která poskytuje dostatečné množství živin, je nezbytná pro zajištění správné funkce našich tělesných systémů a předcházení výskytu nutričních nedostatků a různých zdravotních komplikací. Takže tuto zeleninu určitě zařaďte do svého jídelníčku.

zelenina
Měli byste jíst zeleninu bohatou na živiny. Obrázek poskytl: Shutterstock

1. Špenát

Pamatujete si na oblíbenou kreslenou postavičku Popeye, která jedla špenát a rychle nabrala fyzickou sílu? No, nadlidské vlastnosti se jím nedočkáte, ale špenát je velmi výživný a prospívá vám. Je bohatý na vitamíny A, C a K, které přispívají ke zraku, imunitní funkci a srážlivosti krve, vysvětluje odborník. Je také dobrým zdrojem folátu, který je nezbytný pro buněčné dělení a zabraňuje defektům neurální trubice během těhotenství. Špenát také obsahuje železo pro zlepšení krevního oběhu, draslík pro rovnováhu elektrolytů a zdraví srdce a trávicí enzymy pro podporu trávení a pocit plnosti.

2. kapusta

Kale je další zelenina bohatá na vlákninu, známá zejména pro svůj vysoký obsah vitamínu K. Je nezbytná pro zdraví kostí a srážlivost krve. Kapusta je také výborným zdrojem vitamínu C, který podporuje imunitní systém a tvorbu kolagenu. Poskytuje antioxidanty, jako je beta-karoten, lutein a zeaxanthin, které podporují zdraví očí.

3. Brokolice

Brokolice je plná živin, jako jsou vitamíny C, K a A. Ty jsou nezbytné pro zdraví kostí a srážení krve. Odborník říká, že brokolice také poskytuje folát, vlákninu, draslík a další minerály, které podporují zdraví srdce, stejně jako vápník, který je nezbytný pro zdraví kostí a funkci svalů.

4. Růžičková kapusta

Růžičková kapusta, která vypadá jako mladé zelí, je zdrojem vitamínů C a K. Obsahuje také glukosinoláty, sloučeniny, které mohou mít ochranné vlastnosti proti rakovině. Poskytují vlákninu pro výživu, stejně jako minerály, jako je folát a mangan, které podporují tělesné funkce včetně metabolismu a zdraví kostí.

Jam
Batáty jsou sladké z hlediska podílu vlákniny. Obrázek poskytl: Shutterstock

5. Batáty

Sladké brambory obsahují beta-karoten, prekurzor vitamínu A, který je nezbytný pro zrak, imunitu a zdraví pokožky, říká Anand. Obsahuje vlákninu prospěšnou pro trávení a je zdrojem vitamínu C, který působí jako antioxidant a podporuje imunitní funkce. Kromě toho tyto brambory poskytují draslík pro zdraví srdce a vitamín B6 pro vývoj a funkci mozku. Jsou také velmi syté.

Sledujte své zdraví na cestách! Stažení Aplikace Healthshots

Jíst různé potraviny bohaté na vlákninu je skvělý způsob, jak zůstat zdravý. Špenát a kapustu můžete použít k přípravě salátu nebo smoothie. Brokolici a růžičkovou kapustu si můžete vychutnat v páře nebo restované. Sladké brambory lze konzumovat jako doplněk nebo v různých jídlech, aby poskytly dlouhotrvající energii a podpořily zdraví trávení. Vždy ale sledujte kontrolu porcí.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *