September 30, 2023

Výhody jablek: 9 důvodů, proč byste měli jíst jablko denně

Existuje několik důvodů, proč je přísloví „Jedno jablko denně odradí lékaře“ stále velmi populární. Rodiče, přátelé a dokonce i lékaři to říkají poměrně často. Křupavé a lahodné ovoce je plné živin. Od trávení po zdraví pokožky má jablko mnoho zdravotních výhod, o kterých byste měli vědět.

Jaké jsou výhody konzumace jablek?

Jablko je jedním z nejdostupnějších a nejvýživnějších druhů ovoce. Můžete si ho ukousnout nebo nakrájet na kousky a jíst s jiným ovocem v salátu nebo si udělat dezert s jablky. Existuje mnoho způsobů, jak jíst jablka. A také zdravotní přínosy jablek!

1. Jablka podporují zdravé trávení

Jablka jsou dobrým zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny, která hraje důležitou roli při podpoře zdravého trávení. To zase zabraňuje zácpě a souvisejícím stavům, říká Dr. Ushakiran Sisodia, dietolog a klinický nutriční specialista, Nanavati Max Super Specialty Hospital, Mumbai.

jablka
Jablka mají mnoho zdravotních výhod. Obrázek se svolením: Adobe Stock

2. Dobré zdraví srdce

Vysoká hladina cholesterolu nepřináší dobré zprávy. Ale jednou ze zdravotních výhod jablek, zejména červené odrůdy, je to, že je známo, že snižují hladinu cholesterolu. To znamená, že může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění.

3. Jablka bojují s volnými radikály

Jablka bohatá na živiny jsou bohatá na kvercetin a vitamín C, které pomáhají bojovat proti volným radikálům v těle a snižují riziko chronických onemocnění.

4. Řízení hmotnosti

Vysoký obsah vlákniny v jablkách pomáhá obnovit pocit plnosti. Jakmile se to stane, už se nebudete každou chvíli uchylovat k nezdravým svačinkám, čímž se sníží šance na obezitu.

5. Zdraví kostí

Když mluvíme o zdraví kostí, máme na mysli především mléko a mléčné výrobky. Ale o některých sloučeninách nacházejících se v jablkách, jako je bór, se také říká, že posilují kosti.

Sledujte své zdraví na cestách! Stažení Aplikace Healthshots

6. Snížení rizika cukrovky

Do života mnoha lidí se pomalu vkrádá cukrovka a konzumace jablek může souviset s nižším rizikem cukrovky typu 2. Může za to jejich obsah vlákniny a antioxidantů, vysvětluje odborník.

7. Zdraví pokožky

Vitamin C obsažený v jablkách přispívá ke zdravé tvorbě kolagenu, který je nezbytný pro udržení elasticity a celkového zdraví pokožky. Takže ano, jablka vám mohou nějakým způsobem pomoci vypadat mladistvě.

8. Zdraví dýchacích cest

Dýchací potíže můžete vinit ze znečištění nebo jiných faktorů. Ukazuje se, že konzumace jablek může zlepšit funkci plic a snížit riziko onemocnění dýchacích cest.

9. Hydratace

Nejen meloun nebo okurka hydratují ovoce nebo zeleninu.
Jablka mají také vysoký obsah vody, což pomáhá udržovat tělo hydratované, říká doktor Sisodia.

Jezte jablko
Jablka jsou plná živin. Obrázek zdvořilost; Adobe Stock

Výživová fakta o konzumaci jablka denně

Středně velké jablko o hmotnosti asi 182 gramů obvykle poskytuje následující živiny:

• Kalorie: přibližně 95 kcal
• Sacharidy: 25 gramů
• Cukry (zahrnuje fruktózu, glukózu a sacharózu): 19 gramů
• Dietní vláknina: 4 gramy (včetně 2,4 gramů nerozpustných a 1,2 gramů rozpustných, převážně ve formě pektinu)
• Bílkoviny: 0,5 gramu
• Tuk: 0,3 gramu
• Vitamin C: přibližně 14 % denní dávky (DV)
• Draslík: 195 miligramů nebo asi 6 % DV
• Vitamin K: přibližně 5 % DV
• Vitamin B6 (Pyridoxin): přibližně 3 % DN
• Riboflavin (vitamín B2): Přibližně 2 % DV
• Mangan: Asi 4 % DV
• Hořčík: Přibližně 2 % DV
• Vápník: přibližně 1 % DV
• Folát: přibližně 1 % DV
• Železo: přibližně 1 % DV
• Fosfor: Přibližně 2 % VQ

Kolik jablek je dobrých na den?

Neexistuje žádný přísný limit na počet jablek, která můžete za den sníst, vysvětluje odborník. Jako každé zdravé jídlo by však měly být konzumovány jako součást dobře vyvážené stravy. Sníst jedno nebo dvě jablka denně je v průměru běžné a pro většinu lidí prospěšné.

Jablka jsou rychlým zdrojem energie, protože obsahují přírodní cukry, které vám mohou pomoci začít den. Zároveň sníst jablko ráno může nastartovat váš trávicí systém na celý den. Někteří lidé však mohou pociťovat nepohodlí nebo kyselost, pokud snědí jablko na lačný žaludek. Pokud tedy máte žaludeční potíže, snažte se toto ovoce nejíst na lačný žaludek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *