October 1, 2023

Vedlejší účinky syrovátkového proteinu na kůži: Může způsobit akné?

Přidání syrovátkového proteinu do jídelníčku se stalo běžnou praxí pro fitness nadšence. Proteinový prášek nabízí širokou škálu zdravotních výhod, včetně nárůstu svalové hmoty, řízení hmotnosti, regenerace svalů a podpory imunitního systému. Někteří lidé si však po přidání proteinového prášku do stravy stěžují na akné.

Pokud se potýkáte se stejným problémem a přemýšlíte, zda za to může váš proteinový prášek, čtěte dál! Společnost Health Shots konzultovala s dermatologem a estetickým lékařem Dr. Mohdem Asifem z CARA Clinics v Bombaji souvislost mezi proteinovým práškem a akné.

Může proteinový prášek způsobit akné?

Proteinový prášek sám o sobě akné přímo nezpůsobuje, ale jeho konzumace může u některých lidí přispívat k popraskání kůže nebo akné. Akné může být důsledkem zvýšených hladin hormonů, které mohou některé proteinové prášky, zejména ty obsahující syrovátku nebo kasein, stimulovat kvůli jejich mléčné povaze. Nadměrný příjem bílkovin může navíc zatěžovat játra a ledviny, což může mít dopad na zdraví kůže. Kromě toho mohou ochucené nebo sladké proteinové prášky zhoršit akné, pokud způsobují skoky v krvi a podporují zánět.

Jak předejít akné ze syrovátkového proteinu?

Abyste minimalizovali riziko vzniku akné z proteinového prášku, měli byste si vybrat vysoce kvalitní, minimálně zpracované proteinové prášky, zůstat hydratovaní a udržovat vyváženou stravu pro podporu zdraví pokožky, říká Dr. Asif. Zde je několik způsobů, jak snížit riziko akné z proteinového prášku:

1. Vybírejte doplňkový produkt moudře

Nevybírejte proteinové prášky náhodně. Zkontrolujte pověst značky a vyhledejte ty, které jsou specificky označeny jako anti-akné, nekomedogenní a bez cukru. To může snížit riziko ucpání pórů a vzniku pupínků. Proteinové doplňky získané z rostlinných zdrojů, jako je hrášek, konopí nebo hnědá rýže, mají potenciál zmírnit projevy akné.

Proteinový prášek
Vyberte si proteinový prášek moudře. Obrázek se svolením: Adobe Stock

2. Pečlivě si přečtěte složení

Některé proteinové prášky obsahují přísady, konzervační látky nebo umělá aromata, která mohou přispívat ke kožním problémům. Je proto vhodné se těchto produktů zdržet. Vyberte si proteinové doplňky s minimem přírodních složek, abyste minimalizovali riziko látek spouštějících akné.

3. Vyhněte se dietám s vysokým glykemickým indexem

Vysokoglykemické diety, jako je celozrnný chléb a cereálie, mohou potenciálně zvýšit hladinu cukru v krvi, což vede ke zvýšené produkci inzulínu. To může akné zhoršit. Abyste tomu zabránili, spárujte svůj proteinový prášek s potravinami s nízkým GI, jako jsou celozrnné výrobky, zelenina a zdravé tuky, spíše než sladké nebo zpracované potraviny.

Sledujte své zdraví na cestách! Stažení Aplikace Healthshots

4. Postupně zařazujte do svého jídelníčku proteinové doplňky

Pokud s proteinovým práškem začínáte, začněte s menší dávkou a postupně ji zvyšujte. Tento postup může pomoci tělu přizpůsobit se změnám, takže přechod bude hladší. Na druhou stranu náhlá a nadměrná konzumace proteinových doplňků může tělo stresovat a potenciálně vést k akné.

5. Udržujte správnou rutinu péče o pleť

Správná péče o pleť je nezbytná pro prevenci akné. Pravidelně si čistěte obličej jemným, nekomedogenním čisticím prostředkem. Používejte hydratační krém vhodný pro váš typ pleti a zvažte použití produktů s přísadami proti akné, jako je kyselina salicylová nebo benzoylperoxid. Nezapomínejte také na dvakrát týdně dobře peeling.

vyčistěte si pleť
Neignorujte každodenní rutinu péče o pleť. Obrázek s laskavým svolením: Shutterstock

6. Sledujte svou pokožku

Věnujte pozornost tomu, jak vaše pokožka reaguje, když do svého jídelníčku zařadíte proteinový prášek. Pokud zaznamenáte nárůst akné nebo kožních problémů, může to souviset s doplňkem. Upravte svůj příjem nebo zvažte přechod na jinou značku nebo typ proteinového prášku.

7. Poraďte se s dermatologem

Pokud vás dlouhodobě trápí akné nebo jiné kožní problémy, je vhodné vyhledat radu dermatologa. Dermatolog vám může pomoci identifikovat hlavní příčinu vašeho akné a doporučit personalizovanou léčbu nebo dietní změny, které ji účinně řeší.

Pamatujte, že tělo každého reaguje jinak, takže to, co funguje na jednoho, nemusí fungovat na druhého. Pokud se obáváte, že proteinový prášek způsobí akné, poslouchejte své tělo a podle toho upravte množství. Pokud budete postupovat podle těchto kroků a budete si dávat pozor na to, jak vaše tělo reaguje, můžete si užívat výhod doplňování bílkovin bez nežádoucích vedlejších účinků akné.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *