September 30, 2023

Večerní pití mléka: přínosy pro zdraví a vedlejší účinky

Rituál, na který mnozí přísahají, když je venku tma, je popíjení sklenice mléka před spaním. Večerní pití mléka se tak nějak stalo nadčasovou tradicí synonymem tepla a dobroty. Ale není to cvičení, které vám jen pomůže cítit se v klidu. Má také zdravotní přínosy. Toto je místo, kde se věda a tradice prolínají, protože několik studií ukázalo, že pití mléka před spaním má pozitivní účinky. Takže se posaďte na své pohodlné místo a napijte se svého oblíbeného šálku mléka, abyste zjistili, proč je pro vás výhodné.

Vypití šálku teplého mléka před spaním je pro mnohé nadčasovým rituálem a věda vrhá světlo na jeho potenciální výhody, říká dietoložka Deepali Sharma, klinická nutriční specialistka z nemocnice CK Birla v Novém Dillí. Odborník se s námi podělil o další informace a vyzdvihl všechny výhody večerního pití mléka.

Večer pijte mléko
Večerní pití mléka vám může pomoci lépe spát. Obrázek s laskavým svolením: Adobe Stock

Jaké jsou výhody večerního pití mléka?

Mléko se spolu s dalšími mléčnými výrobky jeví jako chvályhodný zdroj tryptofanu, aminokyseliny známé pro své vlastnosti podporující spánek. Tryptofan slouží jako prekurzor syntézy melatoninu a serotoninu v těle. Melatonin, často nazývaný „hormon spánku“, zajišťuje kontrolu cyklu spánku a bdění a zajišťuje hladký přechod do klidného spánku. Serotonin na druhé straně funguje jako mnohostranný neurotransmiter, který přispívá nejen k regulaci nálady, ale také hraje ústřední roli při kontrole chuti k jídlu, modulaci spánku a vnímání bolesti. Tato symfonie molekul spolupracuje na navození pocitu klidu a jemně vás vede ke klidnému nočnímu spánku, vysvětluje Sharma.

Přečtěte si také: Máte problémy se spaním v noci? Zde je 7 potravin, které vám pomohou lépe spát

Účinky tryptofanu se neomezují pouze na regulaci spánku. Vaše játra také používají aminokyselinu k výrobě niacinu, základní složky komplexu vitamínu B3. Niacin zase přispívá k energetickému metabolismu a syntéze DNA, čímž vyživuje základní tělesné funkce.

Studie publikovaná v časopise BMC Geriatrics zjistila, že konzumace mléka nebo mléčných výrobků pomáhá nastartovat spánek u starších dospělých. Několik dalších studií také prokázalo pozitivní vliv mléka na spánek a jak vám může pomoci získat klidnější noční spánek. I když pití teplého mléka může pomoci k lepšímu spánku, nemusí být vhodné pro každého. Při zvažování, kdy a v jakém množství konzumovat mléko před spaním, je třeba vzít v úvahu faktory, jako je osobní tolerance, stravovací preference a celkové zdraví, dodává odborník.

Ovlivňuje pití mléka v noci vaši váhu?

Pít mléko večer je dobrý nápad, pokud chcete mít klidný spánek. ale nemusí to být tak dobré pro lidi, kteří se snaží zhubnout. Večerní pití mléka může podle dietoložky zpomalit proces trávení a ovlivnit funkci jater. Tento proces ovlivňuje rychlost metabolismu vašeho těla a může vést k ukládání tuku a přibírání na váze. Pravidelná konzumace může také přispět k výraznému zvýšení vašeho denního příjmu kalorií, což může zvýšit vaši váhu.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBTE SE TEĎ

Večerní pití mléka může dokonce vyvolat uvolňování inzulinu kvůli sacharidům v mléce, což potenciálně narušuje cirkadiánní rytmus vašeho těla. Hlavní je vytvořit rovnováhu a pít mléko s mírou, aby se předešlo případným problémům.

výhody pití mléka večer
Večerní pití mléka může způsobit přibírání na váze. Obrázek s laskavým svolením: Shutterstock

Je večerní pití mléka škodlivé pro ženy, které čelí hormonálním změnám?

Nejčastěji se ženám doporučuje nepít mléko večer, pokud u nich dochází k hormonálním změnám. Odborník upřesňuje, že mléčné výrobky nejsou přísně zakázány ženám podstupujícím hormonální změny. Nadměrná konzumace mléčných výrobků může způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi spuštěním růstových faktorů inzulínu, zejména u lidí s PCOS nebo PCOS.

Několik studií ukázalo, že mléko obsahuje malé množství různých hormonů, včetně progesteronu a estrogenu, což by mohlo problém zhoršit. Odborník doporučuje konzumovat mléko a výrobky z něj, abyste využili jejich nutriční hodnoty, pít by se však měly s mírou. Spolu s tím se musíte ujistit, že přijímáte dostatek dalších živin, jako jsou bílkoviny a vápník, abyste nezaznamenali nedostatky, i když snížíte příjem mléka. Ragi, tmavě zelená listová zelenina nebo sezamová semínka jsou jedny z nejlepších zdrojů, které můžete zařadit do svého jídelníčku.

Odnést

Pít mléko večer není nakonec tak špatný nápad! Ukazuje se, že vám pomáhá lépe spát tím, že navozuje produkci správných hormonů. Využitím síly tryptofanu a výsledného melatoninu a serotoninu pomáhá večerní pití mléka podporovat klidný spánek. Pro lidi, kteří se snaží zhubnout, však nemusí být dobrý nápad pít mléko večer, protože může přidat kila navíc. To by mohl být problém i pro ženy s hormonální nerovnováhou, pokud jej nepijí s mírou. Klíčem je tedy umírněnost, pokud nemůžete spát bez usrkávání sklenice teplého mléka.

Ať už hledáte pohodlí v šálku teplého mléka pro jeho uklidňující účinky, nebo jej zařadíte do svého jídelníčku pro přidání nutriční hodnoty, tato staletí stará praxe nabízí množství zdravotních výhod. Toto může být uklidňující nápoj, který potřebujete. To znamená, že se nezapomeňte poradit se svým lékařem, zda je pro vás večerní pití mléka dobré nebo ne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *