September 30, 2023

Vápník a zdraví srdce: jaké je jejich spojení?

Dlouho nám bylo řečeno, abychom konzumovali mléko kvůli obsahu vápníku, protože hraje zásadní roli při budování a udržování silných kostí a zubů. Je považován za hlavní minerál přítomný v kostech, a proto jim dodává strukturu a odolnost. To je důvod, proč je dostatečný příjem vápníku po celý život zásadní! Ukazuje se, že vápník a srdce spolu také nějak souvisí. Ve skutečnosti není nedostatek vápníku pro srdce vůbec dobrý!

Aby prozkoumala souvislost mezi vápníkem a srdcem, Health Shots konzultovala Dr. Abhijit Borse, intervenční kardiolog, Asian Heart Institute, Bombaj.

vápník a srdce
Vápník je dobrý nejen pro zdraví kostí. Obrázek poskytl: Shutterstock

Zdravotní přínosy vápníku

Vápník je základní minerál, který naše tělo potřebuje pro různé důležité funkce. Kromě mléka můžete vápník přijímat z potravin bohatých na vápník, jako je jogurt, špenát, brokolice a další zelená zelenina. Zde je důvod, proč je vápník pro zdraví důležitý:

1. Funkce svalů

Kromě udržení zdravých kostí a zubů je vápník potřebný také pro svalovou kontrakci a relaxaci, včetně těch, které se podílejí na pohybu, srdeční frekvenci a dýchání. Dr. Borse vysvětluje, že když nervový impuls zasáhne sval, uvolní se ionty vápníku, což spustí svalovou kontrakci.

2. Funkce nervového systému

Vápník se podílí na přenosu nervových signálů po celém těle. Pomáhá uvolňovat neurotransmitery, chemické látky, které umožňují nervovým buňkám vzájemnou komunikaci. Vápník je proto důležitý pro udržení normální činnosti nervové soustavy.

3. Srážení krve

Vápník je nezbytný pro srážení krve, což je kritický proces, který zabraňuje nadměrnému krvácení po zranění. Přispívá k aktivaci několika proteinů zapojených do koagulačního procesu.

4. Sekrece hormonů

Vápník se podílí na sekreci různých hormonů, včetně inzulínu, který reguluje hladinu cukru v krvi, a parathormonu, který řídí hladinu vápníku v těle. Tyto hormony jsou nezbytné pro udržení celkového zdraví.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBIT NYNÍ

vápník a srdce
Nedostatek vápníku není dobrý pro srdce. Obrázek se svolením: Unsplash

Může nedostatek vápníku způsobit srdeční problémy?

Co se stane se srdcem, když je vápníku málo? V roce 2017 vědci z Cedars-Sinai Heart Institute v Los Angeles zjistili, že lidé s nízkou hladinou vápníku mohou mít vyšší riziko srdeční zástavy. Dr. Borse říká, že nedostatek vápníku není přímou příčinou srdečních onemocnění, ale může přispívat k určitým stavům, které ovlivňují zdraví srdce.

Podívejte se na některé srdeční problémy, které mohou být spojeny s nedostatkem vápníku:

1. Hypertenze (vysoký krevní tlak)

Vápník hraje roli při udržování krevního tlaku v normálním rozmezí. Když je hladina vápníku nedostatečná, může to vést ke zvýšení krevního tlaku, který, pokud se nekontroluje, může přispět k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou srdeční choroby a mrtvice, vysvětluje odborník.

2. Srdeční arytmie

Vápník je nezbytný pro správnou funkci elektrického systému srdce. Když hladiny vápníku nejsou v rovnováze, může to narušit elektrické signály, které regulují srdeční rytmus, což vede k nepravidelnému srdečnímu tepu nebo arytmiím.

3. Onemocnění koronárních tepen

Nedostatek vápníku sám o sobě přímo nezpůsobuje ischemickou chorobu srdeční, ale může být spojen se stavy, které přispívají k jejímu rozvoji. Nedostatečný příjem vápníku může například vést k vysokému krevnímu tlaku a zvýšené hladině cholesterolu, dvou rizikových faktorů ischemické choroby srdeční, vysvětluje odborník.

4. Souvislost mezi osteoporózou a srdečními chorobami

Pokud člověk nekonzumuje dostatek vápníku, může to oslabit jeho kosti a přispět k rozvoji osteoporózy. Lidé s osteoporózou mohou mít zvýšené riziko rozvoje kardiovaskulárních problémů, potenciálně kvůli běžným rizikovým faktorům, jako je věk, hormonální nerovnováha a zánět.

Jaký je ideální příjem vápníku pro zdravé srdce?

Odborník tvrdí, že neexistuje žádná konkrétní ideální hladina vápníku, která by univerzálně platila pro každého pro udržení zdravého srdce. Optimální hladiny vápníku pro zdraví srdce se mohou lišit v závislosti na individuálních faktorech, jako je věk, pohlaví, celkový zdravotní stav a jakékoli základní zdravotní potíže. Dospělým se však obecně doporučuje zaměřit se na denní příjem vápníku kolem 1 000 až 1 300 miligramů v závislosti na věku a pohlaví.

Například dospělí muži a ženy ve věku od 19 do 50 let by měli přijmout 1000 mg vápníku denně. Ženy ve věku 51 a více let by měly užívat až 1200 mg denně. To zahrnuje vápník ve stravě, stejně jako jakýkoli vápník získaný z doplňků, pokud je to nutné. Dbejte ale na to, aby váš rodinný příslušník nekonzumoval příliš mnoho vápníku, protože nadměrné množství vápníku v těle může mít různé účinky na srdce a kardiovaskulární systém.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *