Když jste v romantickém vztahu, chcete se svým partnerem trávit co nejvíce času. Někdy ale musíte cestovat nebo váš partner musí být pryč z pracovních nebo osobních důvodů. No, trávit čas odděleně není ve vztahu vždy jednoduché. Stále máme pohodlí videohovorů nebo zpráv, ale použití zařízení nebo gadgetu ke spojení s vaším blízkým není totéž jako osobní setkání. V jejich nepřítomnosti se také můžete cítit trochu osamělí. Někteří však zažívají ohromný strach, když jsou pryč od svého partnera. To je separační úzkost ve vztahu a musíte vědět, jak se s ní vypořádat.
Separační úzkost ve vztahu
Když jste ve vztahu, je normální cítit se trochu nepříjemně při představě, že jste daleko od svého milovaného. Ale když během této doby zažijete paniku a nesnesitelný pocit úzkosti, je to důvod k obavám a identifikuje se to jako separační úzkost, říká doktor Ruchi Jain, konzultant psycholog z nemocnice Jaslok a výzkumného centra v Bombaji. Stává se obtížné soustředit se na něco jiného, než se dát znovu dohromady.

Zde jsou některé známky separační úzkosti ve vztahu:
1. Úzkostná připoutanost
Lidé, kteří mají úzkostný styl připoutání, se neustále obávají, že je partner opustí. Navíc potřebují ujištění, že je skutečně milují a že je těžké bez nich trávit čas. Vzpomínky na společné chvíle neustále zaměstnávají jejich myšlenky a dávají jim smutek, říká odborník.
2. Strach z toho, že „sejde z dohledu, sejde z mysli“
Někteří lidé začnou ztrácet důvěru ve svůj vztah, když se jim do cesty postaví vzdálenost. Žádné ujišťování od partnera jim nepomáhá.
3. Obtížné fungování samostatně
V spoluzávislém vztahu se lidé mohou k sobě natolik připoutat, že mají potíže si zapamatovat, že jsou dva různí lidé, a lidé ztrácejí smysl pro to, kým jsou. Odloučení od blízkých jim ztěžuje fungovat samostatně, říká Dr. Jain Health Shots.
Jak se vypořádat s separační úzkostí ve vztahu?
I když je důležité přijmout současnou situaci, určité copingové strategie mohou být užitečné.
1. Stanovte si hranice
Stanovení hranic je nutné, pokud jsou oba partneři odděleni. To znamená dát si trochu prostoru. Pokud je váš partner pryč v práci, která vyžaduje jeho čas a pozornost, dejte mu tento prostor a nesledujte každý jeho pohyb, jinak by to mohlo vztah zatížit.

2. Mějte upřímné rozhovory
Je možné, že oba partneři prožívají podobné úzkosti. Sdílení těchto pocitů a vzájemná otevřená a upřímná konverzace může hodně pomoci při řešení separační úzkosti.
3. Nastavte čas přihlášení
Je nutné dát si navzájem prostor, ale také vynaložit obětavé úsilí na to, abyste si alespoň jednou denně našli čas na spojení. To lze provést prostřednictvím audio nebo video hovoru, ale nebuďte příliš dotěrní a občas zavolejte.
4. Starejte se o sebe
Péče o sebe je velmi důležitá pro fyzickou i psychickou pohodu a odvádí pozornost od neustálých myšlenek na partnera, říká odbornice. Dodržujte tedy zdravou stravu, cvičte a dělejte věci, které vás dělají šťastnými.
5. Všímavost
V takových případech mohou být účinné techniky všímavosti. Žít přítomným okamžikem a využívat ho na maximum vám pomůže přijmout a vyrovnat se s úzkostí z odloučení ve vztahu.
6. Buďte konstruktivní
Věnujte se koníčkům nebo se vzdělávejte, kterému jste se vždy chtěli věnovat, zvláště pokud bude váš partner na delší dobu pryč. V podstatě usměrňujte energie konstruktivním směrem.
7. Kontrolujte negativní pocity
Dechové techniky dokážou zklidnit mysl i tělo. Můžete také cvičit sebesoucit a pozitivní sebemluvu, abyste si vybudovali sebevědomí a snížili negativní pocity.
8. Minimalizujte používání sociálních médií
Sociální sítě nejsou jen o tom, co zveřejňujete. Vaši přátelé mohou zveřejnit něco se svým partnerem a vidět je spolu může způsobit extrémní utrpení. Situaci může zhoršit, pokud srovnáte svůj život s jejich.
9. Seznamte se s přáteli a příbuznými
Seznamte se s chápajícími a zralými lidmi, kteří vám nepřidají na strasti. Kromě povídání se s nimi můžete také věnovat zábavným činnostem, abyste si uvolnili mysl.
Pokud se to stane nesnesitelným i po snaze překonat separační úzkost, měli byste navštívit terapeuta.