September 30, 2023

Úzkost z nového zaměstnání: 10 tipů pro zvládnutí nervozity

Stěhování do nového zaměstnání znamená vydat se na novou cestu, která může být vzrušující i nervy drásající. To znamená nové pracoviště, noví kolegové, nový šéf a začít prakticky od nuly. Jakkoli se to může zdát vzrušující, přechod také přináší směs vzrušení a úzkosti, když vykročíte do neznáma. Nemějte však obavy, protože existují některé strategie, které můžete implementovat, abyste se vypořádali s úzkostí z nového zaměstnání.

Společnost Health Shots kontaktovala Jaisleen Kaur, image konzultantku, trenérku měkkých dovedností a životní koučku se sídlem v Dehradunu, aby pochopila, jak se vypořádat s úzkostí z nového zaměstnání pomocí účinných strategií.

10 způsobů, jak se vypořádat s úzkostí z nového zaměstnání

Posun od člověka zaměřeného na problém k člověku zaměřenému na řešení je klíčem k vyřešení jakéhokoli problému v životě. Pokud jde o pochopení nové dynamiky na pracovišti, není tomu jinak. Zde je několik řešení od odborníka, která vám pomohou čelit výzvám nového zaměstnání.

úzkost z nové práce
Cítit se ztracený na novém pracovišti je normální, ale můžete použít tyto strategie, abyste zůstali při smyslech a rostli! Obrázek poskytl: Shutterstock

1. Příprava je klíčová: prozkoumejte a seznamte se

„Příprava je prý nejlepší způsob, jak zvládnout úzkost z nového zaměstnání. Před prvním dnem prozkoumejte společnost, její kulturu a roli, kterou budete přebírat. Tyto znalosti nejen posílí vaši důvěru, ale také prokážou váš skutečný zájem o organizaci. Pochopení svých povinností a toho, co se od vás očekává, zmírní vaši úzkost a připraví vás na hladší začátek,“ říká odborník.

2. Pozitivní sebemluva: řiďte své myšlení

To, co si myslíte, má silný dopad na vaše emoce. Nahraďte negativní sebemluvu pozitivními afirmacemi. Nikdy neztrácejte ze zřetele své dovednosti, své úspěchy a hodnotu, kterou přinášíte. Osvojte si „růstové myšlení“: pohlížejte na výzvy jako na příležitosti k učení a růstu spíše než jako na zdroje úzkosti. Pěstování pozitivní sebemluvy zvýší vaši sebedůvěru.

3. Vizualizujte si úspěch

„Zúčastněte se mentální zkoušky. Zavřete oči a představte si, že ve své nové roli excelujete. Představte si, že s kolegy komunikujete s jistotou, dokončujete úkoly a efektivně přispíváte. Tato technika trénuje vaši mysl, aby si spojila novou práci s úspěchem, a tím pomáhá snížit úzkost a zvýšit vaši připravenost čelit budoucím výzvám,“ dodává odborník.

4. Organizujte

Vypracujte strukturovaný plán přechodu do nového zaměstnání. Popište své denní rutiny, úkoly a cíle. Jasný plán snižuje nejistotu a umožňuje vám převzít kontrolu nad vaším novým prostředím. Když dokončíte každý úkol, budete mít pocit úspěchu, který bojuje proti úzkosti a zvyšuje vaši sebedůvěru.

5. Všímavost a relaxační techniky

Odborník říká: „Zařaďte do své rutiny všímavost a relaxační techniky. Hluboké dýchání, meditace a jóga mohou pomoci uklidnit vaše nervy a ovládat úzkost. Cvičení všímavosti také zlepšuje vaši koncentraci, což vám umožňuje efektivněji se zapojit do vašich úkolů a interakcí.

všímavost v práci
Všímavost vám pomůže udržet pozornost na novém pracovišti. Obrázek s laskavým svolením: Shutterstock.

6. Odcházejte s úsměvem, sebevědomím a odhodláním

Jakmile vstoupíte na své nové pracoviště, nechte řeč svého těla říci vše. Pozdravte ostatní s upřímným úsměvem, který vyzařuje vřelost a přístupnost. Vyhněte se nucenému úsměvu – přirozený úsměv znamená vaše nadšení a otevřenou mysl. Choďte s jistotou a odhodláním, udržujte vzpřímené držení těla. Vaše mimika, gesta a celkové vystupování tvoří základ vašeho prvního dojmu, dejte si proto záležet.

7. Oblékejte se pro úspěch

Kaur říká, že je důležité se vhodně oblékat, ale stejně důležité je sladit oblečení s vaším stylem. Při respektování firemního dress code vybírejte oblečení, ve kterém se budete cítit sebejistě a pohodlně. Dobře padnoucí outfit nejen zvýší vaše sebevědomí, ale také zlepší vaši celkovou přítomnost. Hledejte rovnováhu, která promítá profesionalitu a zároveň umožňuje zazářit vaší osobnosti.

8. Proveďte připojení

Networking je mocný nástroj pro překonání úzkosti z nového zaměstnání. Převezměte iniciativu a představte se svým kolegům, zúčastněte se týmových schůzek a iniciujte konverzace. Pěstování vztahů nejen zmírňuje izolaci, ale také vytváří podpůrné prostředí, ve kterém můžete hledat radu a učit se ze zkušeností ostatních.

9. Nastavte si realistická očekávání

„Uvědomte si, že se vystavujete novému prostředí a že je normální nevědět, kde začít. Přijměte křivku učení a buďte se sebou trpěliví. Hledejte zpětnou vazbu a konstruktivně ji využijte ke zdokonalování svých dovedností. Tato změna myšlení uvolní tlak na dokonalost a podpoří kulturu nepřetržitého růstu,“ dodává Kaur.

10. Oslavujte malá vítězství

Připomínejte a uznejte všechny své úspěchy, bez ohledu na to, jak malé jsou. Plnění úkolů, řešení problémů a úspěšné začlenění do týmu, to vše si zaslouží uznání. Tato malá vítězství se sčítají, budují vaši sebedůvěru a připomínají vám vaši schopnost prospívat ve vaší nové roli.

Úzkost z nového zaměstnání je běžnou zkušeností, ale se správnými strategiemi je zcela překonatelná.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *