October 1, 2023

Účinné domácí prostředky, jak se zbavit černých teček

Akné nejsou jen červené nebo růžové skvrny. Můžete mít také černé tečky, běžnou formu akné, což jsou otravné tmavé skvrny. Objevují se na nose a dalších částech obličeje, zad nebo hrudníku. Vytlačit je je docela lákavé, ale nepomůže to. K odstranění černých teček můžete také navštívit kliniku nebo salon. Existují ale i přirozené způsoby. Vždy můžete vyzkoušet domácí prostředky, jak se černých teček zbavit. Je tedy načase zkontrolovat kuchyňské skříňky a hledat přísady k přirozenému odstranění černých teček.

Co jsou černé tečky?

Černé tečky jsou vědecky známé jako otevřené komedony, což je typ lézí akné, které se běžně objevují na kůži, říká Dr. Blossom Kochhar, předseda skupiny společností Blossom Kochhar. Vzniká, když se vlasový folikul rozšíří a ucpe se přebytečným mazem a odumřelými kožními buňkami. Důvod, proč jsou černé tečky tmavé barvy, je ten, že když jsou póry na povrchu pokožky otevřené, je ucpaný materiál vystaven vzduchu. To způsobí, že oxiduje a ztmavne.

Černé tečky na nose
Černé tečky se často objevují na nose, hrudníku a zádech. Obrázek poskytl: Shutterstock

Domácí prostředky k odstranění černých teček

Vyzkoušet můžete volně prodejné přípravky, které obsahují kyselinu salicylovou, která je silnou složkou na odstranění černých teček. Jinak můžete vyzkoušet tyto domácí prostředky na černé tečky:

1. Multani mitti a pomerančová kůra

Multani mitti a pomerančovou kůru dobře promíchejte, použijte k jemnému potírání postiženého místa. Nechte působit 5 až 10 minut. Jemně rozetřete a poté si umyjte obličej vodou. Multani mitti je známý pro své vlastnosti absorbující olej, díky čemuž je účinný při kontrole přebytečného mazu na kůži, říká Dr. Kochhar. Pomerančová kůra obsahuje vitamín C a kyselinu citronovou, které dokážou rozjasnit pleť, zlepšit texturu pleti a snížit výskyt tmavých skvrn.

2. Jedlá soda s vodou

Smíchejte jedlou sodu s vodou a vytvořte pastu. Jemně vmasírujte pastu na vlhkou pokožku. Přitom se zaměřte na oblasti s černými tečkami. Nechte peeling působit několik minut a poté si obličej opláchněte vlažnou vodou.

3. Cukr a citronová šťáva

Smíchejte lžíci moučkového cukru se šťávou z poloviny citronu. Smíchejte cukr a citron, abyste vytvořili zrnitou pastu. Jemně vmasírujte do pokožky a nechte pět až 10 minut působit, poté opláchněte vlažnou vodou. Cukrové granule pomáhají exfoliovat, zatímco citronová šťáva může pomoci rozjasnit pokožku.

4. Papája, sušené mléko, citronová šťáva a rýžová mouka

Smíchejte papája, sušené mléko, citronovou šťávu a rýžovou mouku, dokud nezískáte pastu. Naneste na obličej, jemně rozetřete, nechte 5 až 10 minut působit a nakonec obličej opláchněte vlažnou vodou. Papája obsahuje přírodní enzymy, jako je papain, které mohou pomoci rozložit a rozpustit odumřelé kožní buňky a přebytečný maz. Toto enzymatické působení může dále pomoci odstranit černé tečky, říká odborník.

Sledujte své zdraví na cestách! Stažení Aplikace Healthshots
Žena pomocí obličejového peelingu
Chcete-li se zbavit černých teček, můžete použít peeling. Obrázek poskytl: Shutterstock

5. Peeling s medem a skořicí

Smíchejte lžíci medu a půl lžičky skořice a počkejte, až se všechny ingredience dobře promísí. Naneste na obličej a jemně rozetřete, poté nechte 10 minut působit, než si obličej opláchnete. Přestože má med přirozené antibakteriální vlastnosti, skořice může pomoci zlepšit prokrvení pokožky.

Můžete také vyzkoušet hliněné masky, které z pokožky odstraní oleje a toxiny. To zase pomůže uvolnit póry a postupně odstranit černé tečky.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *