Bez ohledu na náš pokrok nebo změny, které se kolem nás dějí, je kojení prastará praxe, která je základem výživy udržující život. To přispívá nejen k rozvoji dítěte, ale i matky. I když je kojení prastará praxe, která prospívá matce i dítěti, stále existuje několik mýtů o kojení.
Richa Bathla, laktační konzultantka a fyzioterapeutka pro zdraví žen, Cloudnine Group of Hospitals, Faridabad, hovořila pro Health Shots o 8 mýtech o kojení, kterým byste měli přestat věřit.
Mýty o kojení, abyste jim přestali věřit!
Mýtus 1: Kojení je snadné
Kojení vyžaduje čas, podporu a praxi pro matky i děti. Matka potřebuje podporu a prostor jak v práci, tak doma, protože kojení je časově náročný proces. Jelikož se děti rodí, aby se přisály ke své matce, mnoho matek potřebuje praktickou podporu při polohování dítěte ke kojení a zajištění správného přiložení dítěte k prsu. Možná jsme viděli mnoho matek, které při krmení svých dětí vypadaly bezchybně, což se zdá být zcela přirozené a snadné, ale faktem je, že kojení není pro všechny matky vždy snadné.
Mýtus 2: Před kojením byste si měli umýt bradavky
Při kojení je velmi nutné pečovat o bradavky, ale není nutné bradavky před kojením umývat. Malé hrbolky (Montgomeryho žlázy) na bradavkách produkují maz, který bradavky zvlhčuje a chrání. Ve skutečnosti může použití mýdel a gelů odstranit tento přírodní olej způsobující podráždění a suchost. Co byste měli udělat, je umýt si ruce před kojením, spíše než pokaždé umývat prsa. Při sprchování můžete používat vodu k čištění bradavek, abyste udrželi dobrou hygienu, ale vyvarujte se jejich čištění jakýmkoliv typem mýdla, mastku nebo parfému.
Mýtus 3: Bolest při kojení je normální
Mnoho matek pociťuje nepohodlí nebo bolest v prvních dnech po porodu a věří, že je to přirozené nebo normální během kojení. Pokud mluvíme o bolavých nebo popraskaných bradavkách, ke kterým dochází v důsledku nesprávného přisátí, je třeba věnovat pozornost přikládání. S pomocí laktační poradkyně nebo jiných odborníků lze přisátí a polohování upravit, aby se maminky vyhnuly problémům, jako jsou bolavé bradavky nebo popraskané bradavky.
Mýtus 4: Oddělte matku a dítě, aby se matka mohla uvolnit
Je velmi důležité poskytnout dítěti ihned po narození kontakt s pokožkou nebo péči o klokaní matku (KMC). Maximální kontakt kůže na kůži indukuje sekreci oxytocinu, který v konečném důsledku napomáhá uvolňování produkce mléka (prolaktinu). Více kontaktu kůže na kůži tedy znamená větší produkci mléka. Pomáhá také regulovat tělesnou teplotu, zabraňuje hubnutí a pomáhá miminku bojovat s infekcemi. Maximální ložnice by proto měla být provedena po dobu 24 hodin bezprostředně po porodu.
Mýtus 5: Pokud jste nemocní, neměli byste kojit
Pokud matka trpí infekcí, jako je horečka, kašel a nachlazení, měla by pokračovat v kojení, protože potravou se dítěti předávají protilátky, které zabrání tomu, aby se nakazilo. Posílí také imunitu miminka. Avšak matky s onemocněními, jako je tuberkulóza (TBC), Covid-19 a HIV, by se měly řídit radami laktační poradkyně nebo jiných odborníků na výživu. Je také nutné řídit se radami ve správný čas, aby se v dietě dalo pokračovat, když ne přímo, tak alespoň jinými možnými prostředky.
Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.
PŘIZPŮSOBIT NYNÍ
Mýtus 6: Během kojení nemůžete užívat žádné léky
Je velmi důležité informovat svého lékaře o jakýchkoli lécích, pokud vaše matka kojí. Člověk by měl být řádně informován o správném dávkování a době užívání léku. Jakýkoli lék v krvi se však do určité míry přenese do mateřského mléka. Některé léky to dělají na určité úrovni a nepředstavují pro kojence žádné riziko, zatímco jiné jsou v mateřském mléce přítomny ve vyšších hladinách. Některé léky jsou během kojení bezpečné a některé ne. V tomto případě může zdravotník doporučit alternativní léky nebo použít léky, které tvorbu mléka během kojení příliš neovlivňují. Za určitých podmínek, kdy musí být kojení dočasně přerušeno, může být mateřské mléko odsáto a uskladněno a toto uskladněné odsáté mléko může být podáno, jakmile matka začne tento lék užívat.

Mýtus 7: Pokud se matka vrátí do práce, musí své dítě odstavit
Člověk může pokračovat v kojení i po odchodu do práce. Za tímto účelem musíte zkontrolovat zásady pracoviště a také potřebujete podporu svých rodinných příslušníků. Pokud má matka na svém pracovišti dostatek času a prostoru na kojení, může jít domů nebo kojit své dítě nebo podávat odsáté mléko svému dítěti doma. Pokud maminka nemá možnost kojit v pracovní době, může si najít to správné místo, kde může mléko odsát a podat ho miminku nebo ho přímo nakrmit, pokud je doma. Odsáté mléko je dobrou volbou zejména pro pracující, protože toto mléko lze skladovat přímo při pokojové teplotě po dobu 5-6 hodin, později, není-li použito, lze skladovat 3 až 4 dny v lednici.
Mýtus 8: Mnoho matek nemůže produkovat dostatek mléka
Všechny matky produkují správné množství mléka pro své dítě. Množství produkovaného mléka závisí na tom, jak často je dítě přikládáno k prsu, délce krmení a četnosti krmení během dne. Na tvorbu mléka má vliv vhodná podpora, jako je poradenství o kojení od zdravotníků, správná výživa a zdravý životní styl. Dalším důležitým faktorem je stres, který přímo či nepřímo ovlivňuje tvorbu mléka. Matka by nikdy neměla panikařit, i když má předčasně narozené dítě a nemůže své dítě nakrmit. Správná rada od zdravotníka může pomoci zahájit kojení ve správnou dobu v pravidelných intervalech, ať už přímo nebo odsátých pomocí odsávačky, což neovlivní tvorbu mléka.