Ať jste mladí nebo staří, můžete trpět duševní chorobou. Starší lidé to mohou ignorovat a domnívat se, že zapomínání určitých věcí nebo občas pocit skličování je nedílnou součástí stárnutí. Ale to není vždy pravda. Podle údajů Světové zdravotnické organizace trpí duševní nebo jinou poruchou přibližně 15 % lidí ve věku 60 a více let. Podle WHO trpí úzkostnými poruchami přibližně 3,8 % starší populace. Pojďme si tedy u příležitosti Světového dne seniorů, který se každoročně slaví 21. srpna, zopakovat varovné příznaky duševního onemocnění u starších lidí.
Známky indikující duševní onemocnění u starších lidí
Existuje několik způsobů, jak zjistit, zda starší lidé ve vaší rodině trpí duševní chorobou.

1. Sociální izolace
Když dojde k abstinenci, lidé se stanou méně komunikativními nebo je pro ně obtížné konverzovat, což může být známkou problému s duševním zdravím, říká Dr. Dimple Mehta, poradenský psycholog a kraniosakrální terapeut, Artemis Hospitals, Gurugram.
2. Citová tíseň
Emoční pohoda a strádání závisí především na sociálních vztazích. Starší lidé, kteří se začnou vyhýbat sociálním situacím, se snadno stanou rozrušenými, neklidnými nebo podrážděnými.
3. Ztráta zájmu o sebeobsluhu
Péče o sebe je velmi důležitá a neměla by být zanedbávána ani s přibývajícím věkem. Když tedy začnou zanedbávat svou osobní péči, hygienu a péči o sebe, může to znamenat, že nastal problém.
4. Změna hmotnosti
Může dojít k náhlému, neúmyslnému úbytku hmotnosti v důsledku změn chuti k jídlu, úrovně aktivity, neustále nízké nálady, osamělosti, smutku a sociální izolace, říká expertka Health Shots.
5. Změny spánkových návyků
Mohou mít potíže s usínáním nebo udržením spánku. V některých případech mohou starší lidé trpět nadměrnou ospalostí.

6. Úzkost
Rodiče se vždy budou bát o své děti nebo vnoučata. Ale v případě úzkosti se dostává na jinou úroveň. Vždy se budou starat o svou bezpečnost, pohodu nebo každodenní aktivity, i když to nemusí.
7. Paměťové stížnosti
Potíže se zapamatováním jmen, zapomínání nebo potíže s následováním konverzace nebo potíže se zapamatováním nedávných konverzací jsou varovnými příznaky duševní choroby.
Časté problémy s duševním zdravím u starších dospělých
Zatímco úzkostné poruchy u starších dospělých jsou běžné, existují i další problémy s duševním zdravím. Zde je několik:
1. Deprese
Deprese může způsobit velké utrpení a vést k problémům s fungováním v každodenním životě, vysvětluje odborník z Health Shots. Starší lidé s depresí ztrácejí zájem nebo radost z aktivit. Depresivní starší lidé mohou mít ztrátu chuti k jídlu, což může vést ke ztrátě hmotnosti a špatné výživě.
2. Demence
U demence dochází ke zhoršení paměti, myšlení, chování a schopnosti vykonávat každodenní činnosti. Postihuje především starší lidi, ale nepovažuje se za běžnou součást stárnutí, říká odborník. Podle WHO je Alzheimerova choroba nejčastější formou demence. Může přispět k 60 až 70 procentům případů demence.
Tipy pro prevenci duševních onemocnění u starších dospělých
Můžete pomoci předcházet duševním onemocněním u starších členů rodiny. Co dělat:
• Poskytovat zdroje, které splňují jejich potřeby. Mohou to být zahrady, balkony nebo náboženská místa.
• Zajistěte jejich bezpečnost. Když se starší lidé cítí milováni a opečováváni, cítí také pocit bezpečí.
• Zapojte je do jejich vnoučat, trávte s nimi kvalitní čas, zapojte je do rozhodování, aby měli pocit, že na jejich názorech záleží.
• Povzbuzujte je, aby otevřeně vyjadřovali své potřeby a obavy. Pomozte jim zapojit se do rekreačních aktivit.
• Pochopte jejich problémy a pocity a ujistěte se, že jim aktivně nasloucháte, aby se mohli plně vyjádřit.
• Povzbuďte je, aby udržovali vyváženou stravu, cvičili a brali je na pravidelné zdravotní prohlídky.