September 28, 2023

Světový den ORS 2023: snadný způsob, jak si připravit ORS doma

Světový den ORS, který se každoročně slaví 29. července, je dnem, kdy jsou zdůrazňovány výhody perorálních rehydratačních roztoků. Jak název napovídá, ORS je řešením problému dehydratace. Jsou snadno dostupné v lékárnách, ale v případě nouze musíte znát způsob, jak je získat. I když sáčky ORS ve své kuchyni neschováváte, jeho ingredience určitě najdete. Čtěte dále a zjistěte, jaké jsou tyto ingredience a jak si vyrobit ORS doma.

Společnost Health Shots se spojila s Deepikou Vasudevanovou, odbornicí na sportovní a výkonnostní výživu z Bengaluru, a Tanishou Bawou, expertkou na střevní zdraví a výživovou trenérkou z Dillí, aby zjistili více o ORS.

Vytvořte ORS
ORS si můžete připravit doma. Obrázek s laskavým svolením: Adobe Stock

Co je ORS?

ORS je orální rehydratační roztok, speciálně vyvinutý pro dehydrataci, vysvětluje Vasudevan. Obsahuje převařenou vodu nebo vodu z komerčně uzavřené láhve a také elektrolyty, nazývané také soli. Obsahuje také sacharidy, obvykle ve formě cukru. Bawa říká, že elektrolyty jsou elektricky nabité minerály, které hrají roli ve funkci nervů, svalové kontrakci, regulaci pH a rovnováze tekutin. Pokud se věnujete namáhavé činnosti nebo jste nemocní, může dojít k nerovnováze elektrolytů. Vedou k dehydrataci. Nerovnováha elektrolytů může být zdraví škodlivá, proto je důležité přijmout opatření k obnovení této rovnováhy.

Tipy pro domácí přípravu ORS

K domácí přípravě ORS nepotřebujete příliš mnoho ingrediencí.

Ingredience

• 1 litr čisté, nezávadné pitné vody (pokud možno převařené a chlazené)
• Cukr (25 gramů)
• Kuchyňská sůl (2,5 gramu)

Metoda

• Začněte sterilizací čisté nádoby s víkem, do které se vejde jeden litr vody.
• Přidejte do nádoby jeden litr čisté, nezávadné pitné vody. Pokud si můžete dovolit vařit vodu, udělejte to a před použitím ji nechte vychladnout.
• Odměřte a přidejte cukr do vody a míchejte, dokud se cukr úplně nerozpustí.
• Do roztoku přidejte sůl a míchejte, dokud se sůl nerozpustí. Jakmile jsou všechny ingredience dobře promíchány, je domácí ORS připraven k použití.

Vasudevan říká, že pokud do ORS přimícháte příliš mnoho soli nebo cukru, může to zhoršit příznaky průjmu tím, že natáhne více vody do střev. Udržování správné rovnováhy elektrolytů a glukózy u ORS je klíčové pro účinnou rehydrataci a pro zamezení komplikací. Nádobu také zakryjte, abyste zabránili kontaminaci.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBIT NYNÍ

Pokud po cvičení nebo hře hledáte „přirozený ORS“, zkuste vypít měkkou kokosovou vodu. Je bohatý na elektrolyty, jako je draslík, sodík, hořčík a vápník, díky čemuž je sám o sobě účinným rehydratačním roztokem.

kokosová voda
Kokosová voda je také dobrou volbou pro rehydrataci. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Bawa říká, že si můžete také připravit smoothie zvyšující elektrolyty, abyste se rehydratovali!

Ingredience

• 2 šálky neslazené kokosové vody.
• 2 banány
• 2 stonky celeru
• ½ kusů manga (mraženého)
• 1 čajová lžička kořene čerstvého zázvoru

Metoda

• Přidejte všechny ingredience do mixéru a rozmixujte dohladka, poté přidejte led.

Bawa říká, že toto smoothie obsahuje ovoce a zeleninu, které přirozeně obsahují elektrolyty. Banány obsahují hodně draslíku, zatímco celer obsahuje sodík, hořčík a draslík.

Jak často potřebujeme ORS?

Frekvence spotřeby ORS se může lišit v závislosti na faktorech, jako je věk, základní zdravotní stav a konkrétní příčina dehydratace, říká Vasudevan. Pokud se ale jedná o mírnou dehydrataci, obvykle stačí pít ORS a další tekutiny, dokud se příznaky nezlepší. Pití ORS dvakrát až čtyřikrát denně spolu s pravidelnými doušky vody může být prospěšné.

Pokud tedy chcete snadný způsob, jak léčit a předcházet dehydrataci u stavů, jako je těžký průjem, zvracení a nadměrné pocení, mějte ORS.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *