September 30, 2023
Jak

Světový den komárů 2023: Jak se zbavit jizev po kousnutí komárem

Když komáři sají krev z vašeho těla, drobný létající hmyz za sebou zanechává červené svědivé stopy. Svědění a otok netrvá dlouho. Ale škrábeme se tolik, že skončíme s hnědými skvrnami a jizvami. Vždy můžete počkat, až značky zmizí, ale trvá to. Nemusíte čekat měsíce, než tmavé skvrny zmizí. U příležitosti Světového dne komárů, který se každoročně slaví 20. srpna, vám prozradíme, jak se jizvy od komárů zbavit relativně rychleji.

Když komár kousne, ukládá do kůže sliny. Sliny, které obsahují antikoagulační enzymy, říká Dr. Akriti Gupta, kosmetický dermatolog, Jivisha Clinic, New Delhi. V závislosti na naší odolnosti vůči těmto enzymům dochází v postižené oblasti k zánětu. Dochází také ke zvýšení melaninu, díky kterému je kůže hyperpigmentovaná nebo tmavší. Pokud vás ve stejné oblasti znovu kousne jiný komár, může to mít kumulativní účinek. To časem způsobí znatelnější černé skvrny.

Moskytiéra
Jizvy po kousnutí komárem mohou být velmi tvrdohlavé. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Tipy, jak se zbavit jizev po kousnutí komárem

Trvání jizev po kousnutí komárem se může lišit v závislosti na faktorech, jako je závažnost kousnutí a kvalita péče věnované dané oblasti. Většina jizev po kousnutí komáry zmizí během týdnů nebo měsíců, protože kůže se přirozeně regeneruje a rozpouští přebytečný melanin. Někdy ale trvá mnohem déle, než zmizí. Můžete se tedy pokusit urychlit hojení dodržováním těchto tipů.

1. Lokální krémy

Volně prodejné krémy vyrobené s přísadami, jako je hydrochinon, vitamín C nebo retinoidy, mohou pomoci zesvětlit tmavé skvrny a podpořit výměnu kožních buněk. To pomůže snížit výskyt jizev, říká odborník. Tyto krémy na jizvy od komárů fungují tak, že inhibují melanin a podporují růst nových, zdravých kožních buněk.

2. Očistěte nebo odlupujte pokožku

K odstranění odumřelých kožních buněk a omlazení pokožky lze použít chemický exfoliant nebo masáž. To může pomoci jizvám vyblednout v průběhu času.

3. Silikonové gelové listy

Silikonové fólie nebo náplasti mohou být umístěny přes jizvy po kousnutí komáry, aby se vytvořila ochranná bariéra. To pomůže hydratovat pokožku a zlepšit její texturu.

4. Ochrana před sluncem

UV záření může zhoršit vzhled jizev tím, že je ztmaví. Použití opalovacího krému s vysokým SPF na zjizvenou oblast může zabránit další pigmentaci a chránit pokožku, když se hojí.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBIT NYNÍ

5. Domácí opravné prostředky

Některé přírodní ingredience jako aloe vera, citronová šťáva nebo med mají zklidňující a zesvětlující vlastnosti pokožky. Aplikace těchto přírodních složek na jizvy může pomoci snížit jejich vzhled, říká Dr. Gupta Health Shots.

6. Dermatologické ošetření

Dermatologické procedury, jako je chemický peeling, mikrodermabraze, laserová terapie nebo injekce kortikosteroidů, mohou být prováděny odborníky, aby se zaměřili na houževnatější jizvy. Tato ošetření fungují tak, že podporují přeměnu kožních buněk, rozkládají tkáň jizvy a podporují produkci kolagenu.

Způsoby, jak zabránit bodnutí komáry

Nemusíte myslet na jizvy, pokud nejsou kousnutí komárem. Abyste zabránili kousnutí komárem, zvažte následující účinné metody:

1. Použijte repelent proti komárům

Na exponovanou pokožku použijte repelent proti komárům. Pro bezpečné a efektivní použití se však řiďte pokyny na štítku.

Repelent proti komárům
Použijte repelent proti komárům, abyste zabránili bodnutí komáry. Obrázek se svolením: Adobe Stock

2. Přikryjte se

Zakryjte si pokožku tím, že budete nosit topy s dlouhými rukávy, dlouhé kalhoty, ponožky a boty s uzavřenou špičkou, a to zejména ve špičce aktivity komárů, jako je svítání a soumrak, navrhuje odborník.

4. Vyhněte se stojaté vodě

Komáři se množí ve stojaté vodě, proto pravidelně vyprazdňujte, zakrývejte nebo ošetřete nádoby nebo oblasti, kde se shromažďuje voda. To znamená často kontrolovat květináče, okapy a koupaliště pro ptáky.

5. Používejte moskytiéry

Když spíte v oblastech s vysokou aktivitou komárů, používejte síťky na postele ošetřené insekticidy, abyste vytvořili bariéru mezi vámi a komáry.

Tímto způsobem můžete výrazně snížit riziko bodnutí komáry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *