September 30, 2023

Světový den fyzioterapie 2023: Fyzioterapie ke snížení bolesti kolen

Kolenní kloub je jedním z nosných kloubů v našem těle, takže podléhá zvýšenému opotřebení. Bolest kolen u mladých nebo starých postihuje lidi všech věkových kategorií a může být vysilující. Nemusíte trpět dlouho, protože fyzioterapie může pomoci snížit bolest kolen. Stačí jen pár týdnů, než fyzioterapie dokáže zázraky. Může pomoci zbavit se bolesti kolene a zlepšit pevnost a pružnost kolenního kloubu. O fyzioterapii a bolestech kolen s vámi mluvíme ve Světový den fyzioterapie, který připadá na 8. září.

Pokud mluvíme o anatomii kolenního kloubu, skládá se z kloubu čéšky, holenní kosti a stehenní kosti, říká Neha Gill, senior fyzioterapeutka Cloudnine Group of Hospitals, Chandigarh.

Vaše koleno je v podstatě kloub, který spojuje vaše stehno s dolní nohou. Vaše kolena jsou to, co pomáhá udržet váhu vašeho těla. Umožňují také ohýbání nohou a pohyb.

Bolest kolene
Fyzikální terapie může pomoci snížit bolest kolena. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Příčiny bolesti kolen

Bolest kolen může být způsobena mnoha faktory. Některé z nich zahrnují:

1. Artritida

Nejčastější příčinou bolesti kolen je artritida, která má několik typů. Jedním z nich je artróza, což je degenerativní onemocnění. Existuje také revmatoidní artritida, která se obvykle vyskytuje v důsledku autoimunitních onemocnění. Dnavá artritida vzniká v důsledku zvýšené kyseliny močové, pseudodna se vyvíjí v důsledku zvýšeného množství krystalů obsahujících vápník v kloubní tekutině a nakonec. Další formou artritidy je septická artritida, ke které dochází v důsledku infekce.

2. Syndrom iliotibiálního pruhu

Další častou příčinou bolesti kolena je syndrom iliotibiálního pruhu, který se běžně vyskytuje u sportovců, vysvětluje odborník. K tomu dochází v důsledku nadměrného zatížení kolenních kloubů. To vede k napětí v iliotibiálním pruhu, což způsobuje bolest ve vnější oblasti kolena.

3. Poranění vazů

Nejčastějším poraněním vazu je natržení ACL, opět běžné u sportovců. K tomu dochází v důsledku hyperextenze kolena a vede k nestabilnímu kloubu.

4. Poranění menisku

Meniskus funguje jako tlumič nárazů v kloubu a může se snadno roztrhnout při náhlém zkroucení při zatížení kloubu.

5. Patelofemorální dysfunkce

Patellofemorální dysfunkce, známá také jako chondromalacie patella, postihuje především ženy během těhotenství. Bolest může být přičítána hormonálním změnám nebo zvýšení tělesné hmotnosti, která vyvíjí zvýšený tlak na kolenní kloub.

6. Poporodní období

Hormonální změny během těhotenství potřebují nějaký čas, aby se po porodu ustálily. Kromě toho může dodatečná hmotnost přispět k bolesti kolen. Mnoho matek preferuje při kojení svých dětí sedět se zkříženýma nohama. To může vést k bolesti kolen, protože kojení trvá v prvních dnech déle, říká Gill.

Žena trpící bolestí kolene
Existují cvičení, která mohou pomoci zvládnout bolest kolen. Obrázek poskytl: Shuttertsock

Fyzioterapie při bolestech kolen

Fyzioterapeutická léčba bolesti kolena závisí na základní příčině bolesti. Zde jsou některé techniky často používané k dosažení určité úlevy:

1. Manuální techniky

Existují různé mobilizační techniky ke snížení bolesti kolene a omezení. Lze použít praktické techniky jako Maitland a Mulligan, říká expertka Health Shots.

2. Terapie suchým jehlováním a baňkováním

V současné době získává suchá jehla a baňkování na popularitě, pokud jde o snížení bolesti kolen. Někdy jsou ve svalech spouštěcí body, které mohou vést k bolesti kolen. Suché jehly nebo baňkování lze tedy provádět na kvadricepsech nebo přilehlých svalech.

3. Elektroterapeutický management

Terapeutický ultrazvuk nebo laser lze použít ke snížení bolesti kolene, na kterou budete potřebovat asi 7 až 10 sezení. Ale sezení se mohou lišit v závislosti na závažnosti bolesti.

4. Cvičení

Výběr správného cvičení závisí také na závažnosti bolesti. Pokud je akutní, používají se kondiční cvičení, jako je izometrické. V pozdějších fázích lze provádět protahovací nebo posilovací cvičení. Po úrazu jsou posilovací cviky velmi důležité pro znovunabytí síly. Po zranění by se měla posilovací cvičení provádět alespoň 3 měsíce.

Nezbytná je také úprava životního stylu, abyste si udrželi zdravou váhu a byl menší tlak na kolenní kloub.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *