November 26, 2023

Suchá, olupující se pleť: 7 domácích prostředků, které můžete vyzkoušet

Suchá kůže je docela běžná. Někdy je suchost doprovázena olupováním kůže, což může být velmi nepříjemné. Možná si myslíte, že make-up může skrýt vaši olupující se pokožku. Snažte se ale na obličej nenosit příliš mnoho make-upu, protože kosmetika může pleť vysušovat a šupinatění zhoršit. Abyste se zbavili olupování pokožky, potřebujete také více než jen hydratační krém. Takže se rozhodněte pro domácí prostředky na loupání pokožky.

Co způsobuje suchou, olupující se pokožku?

Naše kůže se skládá ze tří vrstev: epidermis, dermis a hypodermis. K olupování kůže obvykle dochází na epidermální vrstvě, nazývané také nejtenčí vrstva kůže, říká Dr. Urvi Panchal, dermatolog a kosmetolog z Gurugramu. Kůže je obvykle suchá a šupinatá a někdy může také trochu zčervenat a podráždit, pokud se vaše pokožka začne loupat.

Suchá kůže
Suchá kůže může praskat a loupat se. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Zde jsou některé z běžných příčin olupování kůže:

1. Úpal

Nadměrné vystavování se škodlivým UV paprskům slunce může poškodit vnější vrstvu pokožky, což vede k odlupování, zarudnutí a nepohodlí. Je to také nejčastější příčina loupání kůže, říká expertka Health Shots.

2. Suchá kůže

Suché pleti chybí potřebná vlhkost a přírodní oleje. Takže když se pokožka nadměrně vysuší, může prasknout a následně se oloupat. Drsné povětrnostní podmínky, nízká vlhkost nebo nadměrné koupání v horké vodě a drsných mýdlech mohou situaci zhoršit.

3. Kožní onemocnění

Dermatitida a infekce, jako je atletická noha a kožní onemocnění, mohou způsobit olupování kůže, jakmile se zotaví. Tyto stavy vyžadují řádné lékařské ošetření k vyřešení, říká Dr. Panchal. Ekzém, lupénka a autoimunitní onemocnění mohou také vést k olupování kůže. Identifikace a zvládání základního stavu je v těchto případech klíčem k léčbě odlupování kůže.

Nejlepší domácí prostředky na peeling pokožky obličeje

Vyhýbání se slunci a používání opalovacích krémů, když se pokožka loupe, může být velmi užitečné, stejně jako zvlhčení pokožky. Můžete také vyzkoušet tyto domácí prostředky:

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBTE SE TEĎ

1. Aloe vera

Aloe vera je protizánětlivé a má chladivé vlastnosti, takže může zmírnit svědění a snížit zánět spojený s odlupováním kůže.

2. Led a žádná horká voda

Potřete postiženou oblast ledem, abyste zklidnili pokožku a snížili zarudnutí, a nepoužívejte horkou vodu. To bude pálit a dále dráždit pokožku.

3. Olivový olej

Naneste tenkou vrstvu extra panenského olivového oleje na postižené místo. Pomáhá hydratovat pokožku a zabraňuje dalšímu olupování pokožky.

4. Mléko

Namočte čistý hadřík do studeného mléka a přiložte na 10 až 15 minut na olupující se pokožku. Kyselina mléčná v mléce může pomoci jemně odlupovat a hydratovat pokožku.

5. Ovesná koupel

Hrnek plný jemně mletých ovesných vloček dejte do horké lázně a namočte na 15 až 20 minut. To může pomoci zklidnit a zvlhčit olupující se pokožku.

Žena mytí obličeje
Vyzkoušejte domácí prostředky na peeling pokožky. Obrázek se svolením: Adobe Stock

6. Tea tree oil

Smíchejte několik kapek oleje z čajovníku s nosným olejem, jako je kokosový nebo jojobový olej, a naneste na postiženou oblast. Tea tree oil má antimikrobiální vlastnosti a může pomoci snížit zánět.

7. Maska z okurky a jogurtu

Smíchejte půlku okurky se dvěma lžícemi přírodního jogurtu a vytvořte pastu. Aplikujte směs na peelingovou pokožku po dobu 15 až 20 minut. Okurka a jogurt mohou pomoci hydratovat a osvěžit pokožku.

Jak zabránit olupování kůže?

Olupování pokožky můžete zabránit dodržováním následujících tipů:

• Než vyjdete na slunce, použijte opalovací krém s vysokým SPF.
• Používejte ochranný oděv
• Vyhledejte stín v době špičky, abyste se vyhnuli spálení.
• Pijte hodně vody, aby byla pokožka a tělo dobře hydratované
• Používejte jemné, hypoalergenní produkty péče o pleť a vyhněte se nadměrnému drhnutí nebo drsným exfoliantům, které mohou pokožku podráždit.
• Pravidelně nanášejte vhodný hydratační krém, zejména po koupání, aby se vlhkost uzamkla.

Pokud máte trvalé nebo silné šupinky, je vždy dobré navštívit dermatologa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *