October 1, 2023

Souvislost mezi mateřskou depresí a vývojem dítěte

Žena může zažít emocionální otřesy před, během a po těhotenství. Obvykle se nazývá mateřská deprese a velmi pravděpodobně ovlivní vývoj dítěte.

Společnost Health Shots kontaktovala doktora Tasneema Shaha, konzultanta porodnictví a gynekologa z nemocnice Manipal, Whitefield, Bengaluru, a klinickou psycholožku Dr. Kamna Chhibberovou, aby pochopili souvislost mezi mateřskou depresí a vývojem dítěte.

Mateřská deprese a sebepéče

„Pro ženy ze všech společenských vrstev je stát se matkou pozoruhodnou událostí. Těhotenství však může přinést i řadu emočních výzev. Těhotná žena navíc zažívá trvalé záchvaty smutku, změny nálad a vzlyky, které jsou výsledkem mateřské deprese. To se běžně označuje jako protiporodní deprese a takové ženy jsou po porodu zranitelnější a náchylnější ke změnám nálad nebo k poporodní depresi,“ říká doktor Shah.

mateřská deprese
Mateřská deprese může ovlivnit vývoj matčina dítěte. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Podle odbornice asi 2 procenta těhotných žen, které OPD konzultují, mají v těhotenství depresivní myšlenky a mohou potřebovat odbornou péči a terapii.

Zároveň v tomto období musí rodinní příslušníci a příbuzní převzít odpovědnost, protože hraje ústřední roli, udržovat duševní pohodu těchto žen. Kromě toho mají ženy tendenci marginalizovat svou péči o sebe a duševní zdraví kvůli mnoha faktorům, jako jsou:

• Nevědomý
• Nedostatek času
• Příliš velká pracovní zátěž
• Nedostatek podpory

Tyto faktory je třeba vyloučit, protože upřednostňování duševního zdraví má za následek celkovou pohodu žen během období rekonvalescence, dodává odborník.

ČTĚTE TAKÉ: Studie naznačuje, že deprese matky může ovlivnit její vztah s dítětem

Jak může špatné duševní zdraví během mateřství ovlivnit rodičovství?

Je známo, že mateřská deprese způsobuje vývojové problémy u malých dětí, jako je snížené kognitivní, sociální a akademické fungování u dětí. Děti, jejichž matky mají v anamnéze deprese, mají nejméně dvakrát nebo třikrát vyšší pravděpodobnost, že budou trpět poruchami nálady a problémy s přizpůsobením.

Známky poporodní deprese
Pozor na známky poporodní deprese u čerstvých maminek. Obrázek poskytl: Shutterstock

Dokonce i když jsou batolata nebo batolata, děti depresivních matek vytvářejí více povyku, jsou méně citlivé na výrazy obličeje a hlasu, jsou více neaktivní a mají vyšší stresové hormony než kojenci nezdravých matek.

„Stav pohody rodičů může mít dopad na dítě. To může ovlivnit způsob poskytování péče a dostupnost rodičů. To může ovlivnit připoutanost dítěte, pocit důvěry a bezpečí, který si rozvíjí nebo udržuje v závislosti na věku. Pokud dítě rozumí tomu, co se děje, a ostatní dospělí mu poskytují podporu a péči, účinek lze modulovat. Rodič, který se necítí dobře, může u svého dítěte vyvolávat obavy a úzkost, protože se může cítit nekontrolovatelné a nejisté, co se děje a jak mu mohou pomoci nebo podpořit,“ říká doktor Chhibber.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *