September 30, 2023

Souvisí poruchy štítné žlázy a předčasná menopauza?

Ať už je vám 20 nebo 40 let, problémy se štítnou žlázou mohou zasáhnout kdykoli. Funkce štítné žlázy mají hodně společného s ženským reprodukčním systémem. Podle americké National Library of Medicine jsou hormony štítné žlázy nezbytné pro správné fungování ženského reprodukčního systému. Jsou klíčové, protože modulují metabolismus a přispívají k vývoji tkání dělohy, vaječníků a placenty. Kromě problémů s plodností se někteří také domnívají, že příčinou časné menopauzy mohou být poruchy štítné žlázy. To je situace, kdy si ženy po ukončení menstruace již nedělají zásoby hygienických vložek, tamponů nebo menstruačních kalíšek. Pojďme zjistit, zda existuje souvislost mezi poruchami štítné žlázy a předčasnou menopauzou.

Společnost Health Shots kontaktovala Dr. Vaishali Joshi, porodníka a gynekologa z nemocnice Kokilaben Ambani v Bombaji, a Dr. Sweta Budyala, konzultanta endokrinologa a diabetologa z nemocnice Fortis v Mulundu, aby prozkoumali možnou souvislost mezi poruchami štítné žlázy a menopauzou.

porucha štítné žlázy
Poruchy štítné žlázy mohou souviset s časnou menopauzou. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Co jsou poruchy štítné žlázy?

Štítná žláza je endokrinní žláza umístěná před průdušnicí a umístěná v krku. Dr. Joshi vysvětluje, že v těle vylučuje velmi důležitý hormon zvaný štítná žláza, který řídí metabolismus našeho těla. Jakákoli dysfunkce funkce žláz se nazývá porucha štítné žlázy.

Poruchy štítné žlázy zahrnují následující stavy:

• Hypotyreóza (snížená produkce hormonů štítné žlázy)
• Hypertyreóza (nadměrná produkce hormonů štítné žlázy)
• Struma (zvětšená štítná žláza)
• Uzly štítné žlázy (benigní nebo rakovinné nádory štítné žlázy)
• Ektopická štítná žláza (abnormální umístění žlázy).

Jaká je souvislost mezi poruchami štítné žlázy a předčasnou menopauzou?

Jak hypotyreóza, tak hypertyreóza mohou narušit menstruační cyklus a normální fungování reprodukčního systému. Znamená to ale, že menopauza může nastat dříve? Časná menopauza je, když žena přestane mít menstruaci před dosažením věku 40 let nebo ve svých časných 40 letech.

Podle doktora Joshiho není obvyklé, aby porucha štítné žlázy způsobila předčasnou menopauzu. Dr. Budyal sdílí, že většina poruch štítné žlázy, které dnes vidíme, je způsobena autoimunitou, při které imunitní systém způsobuje poškození orgánu. Tento proces může často postihnout i vaječníky. Předčasná menopauza je tedy častější u žen s poruchami štítné žlázy než u běžné populace. Přímé spojení mezi nimi však dosud nebylo prokázáno.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBIT NYNÍ

Jak poznáte rozdíl mezi příznaky štítné žlázy a menopauzy?

Některé ženy zaměňují své problémy se štítnou žlázou za menopauzu. Nemůžete za to, že si pletou hypertyreózu s menopauzou. Je to proto, že hypertyreóza a menopauza se mohou projevovat podobnými příznaky, jako je zvýšené pocení, nesnášenlivost tepla, podrážděnost a nepravidelná menstruace, říká Dr. Budyal. Nebojte se, protože tyto lze snadno odlišit provedením jednoduchého a široce dostupného testu funkce štítné žlázy ze vzorku krve.

časná menopauza
Menopauza může přijít brzy. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Příčiny předčasné menopauzy

Pokud máte rodinnou anamnézu časné menopauzy, je pravděpodobnější, že zažijete totéž. Další příčiny jsou:

• Chemoterapie nebo radioterapie pro léčbu rakoviny.
• Odstranění vaječníků
• Hysterektomická operace (odstranění dělohy)
• Virové infekce jako příušnice.

Poruchy hypofýzy mohou také někdy napodobovat předčasnou menopauzu.

Porucha štítné žlázy nebo ne, předčasná menopauza je známá tím, že způsobuje mnoho zdravotních problémů, jako je osteoporóza, špatná kvalita života a zvýšené riziko srdečních problémů. Dobrou zprávou je, že ženy, které procházejí předčasnou menopauzou, mají možnosti léčby, včetně hormonální substituční terapie. Musíte to jen rychle identifikovat, aby léčba mohla znamenat rozdíl.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *