September 30, 2023

Škrábání jazyka: Výhody ústní hygieny a jak na to

Vaše zdraví ústní dutiny a vaše celkové zdraví sdílí přímý odkaz. Stejně jako ostatní části vašeho těla jsou vaše ústa plná většinou neškodných bakterií. Protože se však bakterie dostávají do vašeho trávicího a dýchacího traktu ústy, některé bakterie ve vašich ústech mohou způsobit onemocnění ve vašem těle. Bez řádné péče o ústní dutinu si bakterie mohou najít cestu do míst, která mohou vést k infekcím úst, jako je zubní kaz a onemocnění dásní. Nicméně určité návyky ústní hygieny, jako je pravidelné čištění zubů, používání zubní nitě a škrábání na jazyku, mohou udržet vaše zdraví v ústech pod kontrolou.

Společnost Health Shots kontaktovala Dr. Sujit Chatterjee z nemocnice Dr. LH Hiranandani, Powai, Mumbai, aby zjistila vše o škrábání jazyka pro dobré zdraví ústní dutiny.

Co je to škrábání jazyka?

Škrábání jazyka je technika čištění povrchu jazyka pomocí škrabky na jazyk nebo čističe. Jeho cílem je eliminovat bakterie, zbytky, odumřelé buňky a částice potravy, které se hromadí na jazyku. Škrabka na jazyk je měkký, flexibilní nástroj, obvykle ve tvaru U, vyrobený z plastu nebo kovu.

orální zdraví
Cvičte techniku ​​škrábání z jazyka, abyste se vyhnuli problémům s ústním zdravím. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Jak používat škrabku na jazyk?

Stejně jako existuje správný způsob čištění zubů, musíte také ovládat základy škrábání jazyka. Podle Dr. Chatterjee existují věci, na které si musíte dát pozor, pokud jde o škrábání jazyka. To znamená vědět, jak správně používat škrabku na jazyk.

Technický

Správný způsob, jak si jazyk oškrábat, je podle odborníka vysunout jazyk a jemně přiložit škrabku na zadní stranu jazyka.

škrábací pohyb

„Přitiskněte škrabku lehce na povrch jazyka a posuňte ji dopředu směrem ke špičce jazyka,“ navrhuje odborník.

Opakovat

Opakujte pohyb škrábání 3-5krát, pokrývající celý povrch jazyka.

Opláchněte

Po každé vertikutaci vypláchněte škrabku na ústa a jazyk vodou.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBIT NYNÍ

Frekvence

Škrábání jazyka se doporučuje jako každodenní praxe, nejlépe ráno po vyčištění zubů.

Doplňková péče

Škrábání jazyka doplňuje pravidelné čištění kartáčkem a nití a zlepšuje celkovou ústní hygienu.

Hygiena

Po každém použití udržujte škrabku na jazyk čistou a suchou, abyste zabránili růstu bakterií.

Pozor

Pokud cítíte nepohodlí nebo podráždění nebo pokud se objeví krvácení, přestaňte se škrábat na jazyku a vyhledejte odbornou pomoc.

Výhody škrábání jazyka pro ústní hygienu

Abychom udrželi ústní hygienu, musíme dodržovat jiné postupy, než je pouhé čištění kartáčkem. Řekneme vám některé z výhody škrábání jazyka.

1. Škrábání jazyka účinně odstraňuje škodlivé bakterie

Škrábání jazyka je důležité pro ústní hygienu, protože má schopnost účinně odstraňovat škodlivé bakterie, odumřelé buňky a částečky potravy, které se hromadí na povrchu jazyka. Tyto usazeniny mohou způsobit změnu barvy jazyka nebo jeho zežloutnutí, čemuž se říká „jazyková pasta“. Pokud je ponechán bez dozoru, může tento povlak obsahovat škodlivé bakterie, které přispívají k zápachu z úst (halitóza) a potenciálně způsobují problémy s ústním zdravím, říká odborník.

2. Škrábání jazyka může zlepšit vnímání chuti

Podle výzkumu může škrábání jazyka dvakrát denně zlepšit váš chuťový vjem. Váš jazyk by byl schopen rozlišit mezi hořkými, kyselými, slanými a sladkými pocity.

3. Váš jazyk je mnohem lepší

Hromadění nadměrného množství nečistot na jazyku může způsobit, že bude vypadat bílý nebo žlutý. Pravidelné škrábání může tomuto hromadění bakterií zabránit.

4. Zlepšuje celkové zdraví

Tím, že se zbavíte bakterií v ústech, můžete předejít vzniku dutin, onemocnění dásní a dalším zdravotním problémům, které mohou začít ve vašich ústech.

5. Snižuje zápach z úst

Přestože škrábání jazyka nemůže nahradit výhody pravidelného čištění zubů, může být škrábání účinnější než kartáčování, pokud jde o vymýcení bakterií způsobujících zápach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *