October 1, 2023

Situace: co to je, příznaky a dopad na duševní zdraví

V dnešní době být v romantickém vztahu nemusí vždy znamenat být vážně zamilovaný. Nevyžaduje ani štítek! Někteří se mohou ocitnout v situaci – která není úplně stejná jako přátelé na dávkách nebo vážný vztah. Pokud máte o „situaci“ s partnerem pochybnosti, musíte znát známky situace.

Chcete-li zjistit více o situaci, Health Shots oslovil psychoterapeuta, životního a obchodního kouče Dr. Chandniho Tugnaita.

pár v posteli
Jste v situaci? Obrázek se svolením: Adobe Stock

co je to situace?

Situace je termín pro fázi vztahu, kdy do sebe partneři nejsou ani vážně zamilovaní, ani jen pár, vysvětluje doktor Tugnait. Jde o vztah dvou lidí, kteří spolu oficiálně nejsou v romantickém vztahu, ale přesto k sobě něco cítí. Tento typ vztahu zahrnuje emocionální spojení bez oficiálního označení.

Mohou existovat určité podobnosti se vztahy mezi přáteli s výhodami, ale tyto dvě věci nejsou totéž. Pokud jde o přátele s výhodami, jde spíše o nezávazný sex mezi přáteli. Pokud jde o situaci, jde o nejednoznačný a ne tak jasně definovaný stav mezi svobodnými a zajatými, říká odborník.

Situanost a duševní zdraví

Duševní zdraví člověka je ovlivněno všemi vztahy, které má. Situace má pozitivní a negativní stránky, jako každý potenciální vztah.

Být v situaci vám může dát svobodu pokračovat v setkání s osobou, kterou chcete, aniž byste museli dělat nějaké vážné sliby nebo závazky. Může to fungovat i jako zábavná mezistupeň, kde se pár může osvobodit od odpovědnosti jeden za druhého a mít prostor a čas přemýšlet o budoucnosti bez jakéhokoli tlaku. Když se věci vyvíjejí pozitivním směrem zkoumání, duševní zdraví člověka také zůstává v tomto pozitivním spektru, což mu umožňuje mít dobrou životní rovnováhu, aniž by pociťoval velký tlak a byl ve stavu míru.spokojená mysl.

nešťastný pár
Nejistota ohledně budoucnosti vztahu vás může znepokojovat. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Nejistota kolem stavu a budoucnosti vztahu však může způsobit pocity úzkosti a neklidu, což vede k potenciálnímu utrpení, říká Dr. Tugnait. Lidé mohou bojovat s nízkým sebevědomím a zpochybňovat svou vlastní hodnotu, když čelí nedostatku formálního závazku. Nedostatek jasných hranic a očekávání může bránit efektivní komunikaci, zhoršovat pocity izolace, žárlivosti a osamělosti.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBIT NYNÍ

Známky toho, že jste v situaci

Některé běžné příznaky naznačují, že jste v situaci. Zde je několik:

1. Nejistý stav vztahu

Nejste si jisti stavem vašeho vztahu je jedním z nejkřiklavějších náznaků situace. Přestože spolu tráví čas, jsou spolu intimní a vyjadřují své emoce, žádná ze stran formálně neklasifikovala jejich vztah jako výlučný nebo oddaný.

2. Omezené citové spojení

I když v určité situaci může existovat určitá emocionální blízkost, je obvykle méně intenzivní než v angažované situaci. Sdílení intenzivnějších pocitů nebo společné povídání o budoucnosti by mohlo způsobit nechuť nebo váhání, podotýká odborník.

3. Málo společného času

Schůzky nemusí být pravidelné a domluvy mohou být prováděny přerušovaně nebo na poslední chvíli.

4. Nedostatek plánů do budoucna

V jedné situaci mohou být rozhovory o budoucnosti vztahu rozmazané nebo se jim úplně vyhnout. Zúčastněné strany se mohou zdráhat vytvářet aliance nebo dlouhodobé plány.

5. Minimální sociální interakce

Na rozdíl od formálního partnerství nemusí přátelé a příbuzní rozpoznat lidi v situaci jako pár. Pár může svůj vztah před ostatními většinou skrývat a zdržet se jakýchkoli veřejných projevů oddanosti.

6. Žádná snaha vztah definovat

V nějaké situaci se ani jedna ze stran obvykle nesnaží objasnit povahu vztahu nebo diskutovat o jeho budoucím vývoji. Tato nejistota může způsobit frustraci a zmatek pro obě zúčastněné strany.

7. Vyhýbejte se velkým diskusím

Diskuse o problémech nebo neshodách o vztahu může být v každé situaci složitá. Nedostatek angažovanosti může způsobit, že se lidé při diskusích o obtížích cítí nepříjemně, což může vést k nevyřešeným problémům.

Pokud se ocitnete v obtížné situaci, je nezbytné tyto příznaky rozpoznat, protože mohou ovlivnit vaši emocionální pohodu. Komunikace je klíčová, pokud chcete oddanější vztah.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *