Co se vám vybaví, když slyšíte Sitaphal? Ať se vám to líbí nebo nenávidí, toto tropické ovoce je neuvěřitelným zdrojem živin. Také známé jako pudinkové jablko, je to lahodné ovoce, které nejen potěší chuťové buňky, ale nabízí také nespočet zdravotních výhod. Má krémovou texturu a sladkou chuť. Pudinkové jablko je bohaté na antioxidanty, vitamín C, vitamín B6, vápník a železo. Navíc neobsahuje cholesterol ani tuky. Nabitý živinami a ještě mnohem více by rozhodně měl být součástí vašeho jídelníčku. Pokud vás ale už nebaví jíst sabzi sitaphal, sdílíme s vámi 3 sitaphalové recepty, které můžete vyzkoušet.
Výhody Sitaphalu nebo jablka a smetany
Jak již bylo zmíněno, sitaphal neboli pudinkové jablko je elektrárna živin, která nabízí mnoho výhod. Jsou bohaté na antioxidanty, které mají protirakovinné, antimikrobiální, antidiabetické a protizánětlivé vlastnosti. Věděli jste, že potraviny bohaté na antioxidanty, jako je sitaphal, odstraňují volné radikály z těla, a tím snižují riziko chronických onemocnění, jako je srdeční onemocnění?

Studie také ukázaly, že výhody pudinkového jablka zahrnují také podporu imunitního systému, snížení zánětu a oxidačního stresu. Je také dobrou volbou pro lidi s cukrovkou a problémy s játry. Doporučuje se však nejíst semena tohoto ovoce, pouze dužinu, protože semena mohou být toxická.
Recepty na jablka a smetanu, které musíte vyzkoušet!
Zde jsou 3 chutné recepty připravené pomocí sitaphalu potravinářským vědcem a restauratérem Neha Deepak Shah. Tyto recepty nedávno sdílela na svém Instagramu.
1. Zmrzlina Sitaphal
Pokud rádi jíte zmrzlinu, tato sitaphalová zmrzlina je pro vás nutností!
Ingredience:
- 1 šálek mléka
- 1 šálek crème fraîche
- 1 šálek sušeného mléka
- 1 šálek sitafalové dřeně
- 1/2 až 3/4 cukru (podle chuti)
- Rezervujte si 1/4 další sitafální pulpy
Jak to udělat?
Mléko, crème fraîche, sušené mléko, sitaphalovou dužinu a cukr dejte do mixéru. Po dobrém promíchání směs nalijte do nádoby a dejte do mrazáku. Jakmile je směs napůl tuhá, přidejte přebytečnou dužinu, kterou jste si uložili do ledu a znovu zmrazte. Vaše zmrzlina je připravena k vychutnání!
Profesionální tip od odborníka: Protože zmrzlina neobsahuje žádnou kukuřičnou mouku ani stabilizátory, může trvat 5 až 7 minut, než změkne, než naberete lžíci.
2. Sitaphal Basundi
Lehká a osvěžující sladkost, kterou můžete občas vyzkoušet sitaphal basundi. Lidé se základním onemocněním by se však měli poradit s lékařem, zda jej mohou zařadit do svého jídelníčku.
Ingredience:
- 1 litr mléka, uvařeného a zredukovaného na polovinu
- 2 velké sitaphales
- 2 až 3 lžíce cukru
- 2 až 3 celé elaichis (kardamom)
- 1/2 lžičky prášku elaichi
- Vlašské ořechy a okvětní lístky růží na ozdobu
Jak se připravit?
Do mléka přidejte cukr (nebo zdravou alternativu), kardamom a kardamonový prášek a vařte, dokud se nezredukuje na polovinu. Po dokončení nechte ohřát na pokojovou teplotu a přidejte k ní dužinu sitaphalus. Ozdobte okvětními lístky růže, ořechy nebo varq. Teď si to užijte!

3. Sitaphal Angoori Basundi
Na přípravu kuliček:
- Mléko
- Cukrový sirup (nebo medový sirup, javorový sirup, aby to bylo zdravé)
Pro Basundis:
- 1 litr mléka, uvařeného a zredukovaného na polovinu
- 2 velké sitaphales
- 2 až 3 lžíce cukru (nebo zdravá alternativa)
- Vlašské ořechy a okvětní lístky růží na ozdobu
Jak se připravit?
K tomu budete muset nejprve připravit chhenu. K tomu budete muset zahřát mléko, dokud se nezačne vařit, a poté přidat citronovou šťávu nebo ocet, aby se srazilo. Směs přefiltrujte a vymačkejte syrovátku. Zbavte se veškeré vody a začněte ji hníst. Nyní si připravte malé kuličky a vařte je v cukrovém sirupu (nebo zdravé alternativě). Vařte 8 až 9 minut. Vypněte teplo a nechte odpočinout.
Zatímco mléčné kuličky chladnou, uvařte v misce trochu mléka a nechte zredukovat na polovinu. Po dokončení přidejte dužinu sitaphalu do mléka a dobře rozmixujte v mixéru. Směs nalijte do mísy a po scezení přidejte kuličky. Nechte vychladnout a ozdobte okvětními lístky růží, ořechy nebo varq.
Mějte na paměti: můžete použít alternativy cukru, jako je med, javorový sirup nebo přírodní sladidla, aby byl zdravější. Lidé se základním onemocněním by se navíc měli před změnou stravy nejprve poradit se svým lékařem.