September 30, 2023

Rani Mukerji odhaluje, že potratila: 5 mýtů o potratu

Mateřství může být šťastným zážitkem, ale když je zážitek ztížen potratem, bolest přetrvává. Bollywoodská herečka Rani Mukerji odhalila osobní tragédii, kterou v tichosti prožila během pandemie Covid-19. Rani, provdaná za filmaře Aditya Chopra a matka dcery jménem Adira, čekala druhé dítě. V roce 2020 ale pět měsíců těhotenství potratila.

Rani Mukerji údajně poprvé promluvila o svém potratu na filmovém festivalu v Melbourne. O své vlastní zkušenosti se ztrátou dítěte při uvedení nebo propagaci svého filmu Mrs Chatterjee vs Norway, příběhu matky bojující o péči o své děti, mlčela.

Co je to potrat?

Ztráta těhotenství pouhých 20 týdnů po těhotenství je známá jako potrat. Někdy se dítě vyvíjí pomalu nebo neroste natolik, aby přežilo. Když dojde k potratu, žena má tendenci upadnout do pasti a obviňovat se z nešťastné události. Často se to však děje, aniž by za to mohla žena. Chromozomální abnormality, hormonální nerovnováha, infekce, zdravotní problémy nebo některé nepředvídané události mohou vést k potratu.

A co je nejdůležitější, žena by se o sebe po potratu měla dobře starat, aby se vyhnula případným dalším komplikacím v budoucím těhotenství. Vypořádat se s potratem je dost těžké a mýty to ještě zhoršují.

Společnost Health Shots kontaktovala Dr. Gayatri Deshpande, hlavní konzultantku v porodnictví a gynekologii, Nanavati Max Super Specialty Hospital, Mumbai, aby zjistila některé běžné mýty týkající se potratů.

potrat
Potrat může být emocionální výzvou, ale mýty ještě zvyšují krizi. Obrázek poskytl: Shutterstock

Mýtus: Potrat brání budoucímu těhotenství

Dělat: „Mnoho žen věří, že potraty nejsou příliš časté a že jakmile k nim dojde, povedou také ke komplikacím v budoucích těhotenstvích. Ve skutečnosti je potrat v prvním trimestru možný u 30 procent žen. K opakovaným potratům však dochází pouze u 1 procenta žen. Šance na zdravé těhotenství po přirozeném potratu je proto velmi dobrá,“ říká odbornice.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBIT NYNÍ

Mýtus: Potrat je dědičný

Dělat: Důvody potratu se liší člověk od člověka. Potrat jiných členů rodiny může být čirá náhoda. Mylně se věří, že potraty jsou dědičné. Je důležité si uvědomit, že každé těhotenství je jedinečné a šance na úspěšné otěhotnění po předchozím potratu jsou obvykle vysoké.

Čtěte také: 3 známky potratu, na které si dát pozor

Mýtus: Potrat je způsoben infekcí a vzpíráním

Fakt: Odborník říká: „Faktem je, že 50 procent potratů je způsobeno chromozomálními abnormalitami u plodu. Příroda často reaguje na výzvu nepokračovat v nezdravém těhotenství a vyústí v potrat. Je důležité poradit se s lékařem, abyste zjistili příčinu potratu a získali vhodné rady pro budoucí těhotenství. Navíc péče o vaši fyzickou a emocionální pohodu během této doby je nezbytná pro podporu procesu hojení a zvýšení šancí na úspěšné těhotenství v budoucnu.

potrat
Potraty jsou emocionálně znepokojivé, ale měli byste vyhledat odbornou pomoc, abyste se s incidentem vypořádali, abyste se vyhnuli budoucím komplikacím. Obrázek poskytl: Shutterstock

Mýtus: Špinění nebo špinění je vždy známkou potratu

Skutečnost: Špinění nebo krvácení se může objevit při implantaci nízkého embrya nebo placenty nebo z místních příčin, jako je malý polyp na děložním čípku nebo ústí dělohy. Tyto příčiny lze úspěšně léčit léky.

Mýtus: Neexistuje způsob, jak zastavit potraty

Fakt: „Mnoho žen věří, že početí je možné až tři měsíce po potratu. Faktem je, že ženy začnou ovulovat do 6 týdnů po potratu. Je však dobré počkat až 2 měsíce po potratu na úplné zotavení, než se pokusit znovu otěhotnět. Díky tomu se tělo uzdraví a sníží se riziko komplikací v budoucím těhotenství,“ vysvětluje odbornice.

Během této doby byste měli kontaktovat zdravotnického pracovníka, který vám poskytne radu a podporu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *