September 30, 2023
Jak

Proč se během menstruace cítím slabá? 5 tipů, jak bojovat s menstruační únavou

Není to jen ve vaší hlavě, že během menstruace pociťujete únavu a fyzickou slabost. Tento pocit únavy, který ženy někdy pociťují během menstruace, se nazývá menstruační únava. Postihuje až 90 % žen, vyplývá ze studie z roku 2019, kterou zveřejnila americká National Library of Medicine. Existuje několik důvodů, proč může být menstruace stresující pro vaše tělo i mysl. Pojďme to prozkoumat a zjistit, jak překonat slabost během menstruace.

Příčiny menstruační únavy

Pokud mluvíme o typických menstruačních příznacích, patří mezi ně menstruační křeče, nadýmání, změny nálad a bolesti hlavy. Některé ženy však během menstruace také pociťují nízkou hladinu energie a slabé pocity. Zde jsou některé příčiny:

1. Hormony

Jsou to hlavní pachatelé! Naše hormony jsou jedním z klíčových faktorů, které přispívají k vyčerpání, které pociťujeme před a během menstruace, říká Dr. Archana Dhawan Bajaj, gynekolog, porodník a expert na IVF, Nurture IVF Clinic, New Delhi.

Menstruační únava
Ženy mají tendenci pociťovat menstruační únavu, když jsou v depresi. Obrázek se svolením: Adobe Stock

2. Nízká hladina železa

Nedostatek železa může způsobit, že se v tomto období měsíce cítíme trochu depresivně. Je proto rozumné sledovat příjem železa.

3. Chuť na cukr

Touha po sacharidech nebo sladkostech s přidaným rafinovaným cukrem může být velmi lákavá a podlehnutí vám určitě dodá energii. Brzy po ní ale přijde cukrová bouře, kvůli které se budete chtít znovu ponořit do sladkostí, podotýká odborník.

Tipy na snížení slabosti během menstruace

Být v depresi doslova neznamená, že se během menstruace musíte cítit slabá a depresivní. Zde je několik způsobů, jak bojovat s menstruační únavou:

1. Jídlo

Zmírnění menstruačních příznaků, jako je pocit únavy během menstruace, lze dosáhnout konzumací zdravějších potravin a omezením příjmu kávy, soli a cukru. Navíc konzumace různých druhů ovoce a zeleniny může pomoci snížit menstruační potíže. Listová zelenina bohatá na železo a vitamíny B, jako je kapusta, může zmírnit menstruační únavu, říká Dr. Bajaj Health Shots.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBIT NYNÍ

2. Zůstaňte hydratovaní

Únava a dehydratace spolu často souvisí. Pijte tedy každý den alespoň dva litry vody a zůstaňte hydratovaní. Pokud zvolíte vodu před slazenými nápoji nebo kávou, nestane se vám žádná nehoda ani neklidné noci. Nehledejte láhev alkoholu, protože je to depresivní látka, která zhoršuje únavu. Zkuste se zdržet sklenky vína k večeři nebo jít po práci na skleničku.

cvičení
Během menstruace můžete lehce cvičit. Obrázek se svolením: Adobe Stock

3. Cvičení

Zkuste udělat nějaké lehké cvičení pro rychlé načerpání energie. Rozpumpujte své srdce a rozprouďte krev, aby se začaly uvolňovat endorfiny, navrhuje odborník. Pokud vás menstruační křeče drží v noci vzhůru, může vám pomoci i cvičení. Můžete si naplánovat krátké procházky, pokud máte pocit, že týden před menstruací nemůžete plnohodnotně zacvičit.

4. Dobře se vyspěte

Klíčem k prevenci menstruační únavy je dostatek spánku tím, že se ujistíte, že chodíte spát každou noc ve stejnou dobu, hodinu před spaním vypnete všechny obrazovky a budete mít pohodlné prostředí pro spánek. Pokud chcete mít kvalitní spánek, vyhněte se také odpolednímu pití kofeinu.

5. Uvolněte se

Hledejte zdravé způsoby, jak zvládat stres, jako je jóga, masáže, dechová cvičení, lehké cvičení, meditace a horké koupele. Pomocí těchto metod můžete relaxovat před spaním, abyste se lépe vyspali.

Pokud by toho ale bylo moc a domácí léčba menstruační únavy nezabrala, kontaktujte lékaře.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *