Proč může být prodloužený víkend dobrý pro vaši produktivitu

By | August 27, 2023

Jak se vzduch plní pocitem svobody a blíží se Den nezávislosti, letos se můžete těšit na víc než jen vlastenecké oslavy. Zatímco se těšíme na prodloužený víkend, který přichází s tímto vzácným svátkem, věnujte chvíli uznání, jak důležité a prospěšné pro vaše duševní zdraví je. Tento den dovolené navíc vás nejen zbaví neustálého stresu vašeho společníka, ale také vám poskytne zasloužený odpočinek od monotónnosti. Ano, prodloužený víkend může být pro vaše duševní zdraví skutečně dobrý.

Někdy může být neustálé tlachání e-mailů, schůzek a termínů zdrcující, což je případ, kdy taková dovolená slouží jako útočiště pro vaši duševní pohodu. Výhody prodlouženého víkendu bez práce zkrátka nejsou o relaxaci, ale o načerpání nových sil. Zvažte tento nadcházející svátek před Dnem nezávislosti 2023 jako šanci na osobní obnovu s klinickým psychologem Mimansou Singhem Tanwarem.

Přečtěte si o výhodách prodlouženého víkendu pro duševní zdraví. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Výhody prodlouženého víkendu na duševní zdraví

Vaše obvyklá rutina může být někdy zcela monotónní, což vás demotivuje. Tehdy vám dovolená, jako je tento prodloužený víkend před Dnem nezávislosti, pomůže rozbít rutinu. Dr. Tanwar říká, že je to skvělý čas vypadnout a odpočinout si nebo strávit kvalitní čas se svou rodinou a přáteli. Nepoužívejte tyto prázdniny k tomu, abyste zúročili svou práci, ale snažte se k nim přistupovat jako ke krátkým prázdninám. Také nepotřebujete cítit tlak, abyste někam vyrazili. Je úplně normální strávit prodloužený víkend doma, aniž byste cokoli dělali. Cílem není s tím něco udělat, ale dát si pauzu a dát si šanci načerpat energii.

Cokoli, do čeho investujete svůj čas mimo svou práci, je dobré pro vaši vlastní duševní pohodu. Může mít pozitivní vliv na vaši celkovou náladu. Takže se cítíte svěží, omlazeni, když se věnujete činnostem, které máte rádi. Jiné věci vás odpoutávají od vašeho každodenního pracovního života a dělejte něco jiného o tom prodlouženém víkendu nebo jakékoli krátké přestávce, kterou máte. Účelem krátké přestávky je, jak se během této krátké doby můžete odpoutat a zkusit investovat svou energii do jiných věcí, kterými mohou být vaše koníčky, zájmy, chození do kina, plánování, trávení času s rodinou, dohánění věcí. s přáteli nebo jen tak sedět a relaxovat doma. Nemusí to být vždy tlak jít ven a něco dělat, ale někdy je dobré být jen doma a dělat jednoduché věci, jako je relaxace nebo trávení času se sebou samými, kterých se nám jinak nedostává. Může tedy mít pozitivní dopad na naše celkové zdraví, dodává odborník.

Jak si užít prodloužený víkend?

Zde je návod, jak co nejlépe využít prodloužený víkend navržený odborníkem:

1. Odpoutejte se od monotónnosti

Při dlouhodobém dodržování stejné rutiny je důležité prolomit monotónnost. Věděli jste, že víkendový útěk může být pro vaše duševní zdraví prospěšnější než prodloužená dovolená? Je to výhra pro obě strany, protože si můžete vzít volno, aniž byste museli zameškat práci jako na prodloužené dovolené.

2. Spěte lépe

Spánek je velmi důležitý pro udržení celkového zdraví. Pokud vám kvůli stanovenému plánu chyběl spánek, můžete tento čas využít k tomu, abyste se vyspali, kolik chcete. Samozřejmě nebuďte líní, ale spěte ještě trochu. Ve skutečnosti studie publikovaná v National Heart, Lung, and Blood Institute zjistila, že nedostatek spánku může vést k problémům s rozhodováním, ovládáním vašich emocí a řízením změn.

3. Trávit více času s blízkými

Tento čas můžete také využít k tomu, abyste trávili více času se svými blízkými. Trávit více času s rodinou a přáteli může zlepšit vaši duševní pohodu. Několik studií prokázalo, že trávit čas s rodinou je dobré pro boj s osamělostí a předcházení problémům s duševním zdravím. Mohli byste se sejít a dívat se na film, hrát hry, najít si něco na práci a odpočívat.

Dlouhý víkend
Prodloužený víkend je nejlepší čas na trávení času s rodinou. Obrázek poskytl: Shutterstock

4. Buďte spontánní

Nemáte plány na prodloužený víkend? Nebojte se, buďte dostatečně spontánní a objevujte nové věci. I když si nemůžete naplánovat prodloužený víkend, podívejte se, co všechno se dá stihnout za tři dny. Zkuste jít ven, užít si to, poflakovat se, cokoli chcete dělat. Pokud na tom chcete zapracovat, možná si naplánujte víkend kolem něčeho, co jste chtěli stihnout.

Odnést

Myšlenka prodlouženého víkendu je odpočinout si od toho, co děláte každý den. Je to přestávka od mechanické práce ráno se připravit, večer dělat obvyklé činnosti, spát a následovat stejný rámus. Prodloužený víkend by měl být vnímán jako krátká dovolená, ať už ve vašem duševním smyslu, nebo jako krátká dovolená, kterou plánujete. Musíte to ale vnímat jako přestávku v každodenním životě, která vám vrátí duševní pohodu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *