September 30, 2023

Přísady v šamponu, které mohou způsobit vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je problém, který může postihnout každého, bez ohledu na věk a pohlaví. Někteří obviňují stres, jiní tvrdí, že špatná výživa způsobuje vypadávání vlasů. Existuje mnoho důvodů, proč vám pravděpodobně každý den vypadává mnoho vlasů. Ale vidíte více pramenů vlasů v odtoku sprchy po umytí hlavy? Může to být proto, že složky ve vašem šamponu způsobují vypadávání vlasů. Srpen je měsícem povědomí o vypadávání vlasů, a tak jsme trochu zapátrali v tom, zda složky šamponu mohou způsobit vypadávání vlasů.

Vypadávání vlasů po umytí vlasů

Zeptejte se kteréhokoli odborníka, řeknou vám, abyste si nemyli vlasy každý den. Ale i po zkrácení doby mytí hlavy stále nacházíte v odtoku prameny vlasů? Dr. Ritika Shanmugam, poradkyně pro dermatologii a kosmetologii, nemocnice Manipal, Malleshwaram, Bengaluru říká, že vypadávání vlasů je nevyhnutelné a pozorování hromadění vlasů ve sprše je přirozenou součástí procesu růstu vlasů.

Smáčení a pěnění je jen jedním ze způsobů, jak odstranit prameny, které již vypadávají. Pokud se podíváme na typické vypadávání vlasů, zahrnuje přirozenou obnovu s 50 až 100 ztrátami vlasů každý den. Na normální pokožce hlavy přibližně 90 až 95 procent vlasových folikulů zažívá roky aktivního růstu (anagenní) a neporušené prameny nevypadnou. Expert tvrdí, že asi 5 až 10 procent vlasů je v současnosti v telogenní fázi a právě v této fázi má tendenci vypadnout asi 100 pramenů, často při mytí nebo česání vlasů. No, není možné si sednout a spočítat počet pramenů, ale uděláte si představu, když uvidíte velikost vlasové koule.

ztráta vlasů
Váš šampon může způsobit vypadávání vlasů. Obrázek se svolením: Adobe Stock.

Přísady v šamponu, které mohou způsobit vypadávání vlasů

Nadměrné vypadávání vlasů po mytí hlavy znamená, že musíte zkontrolovat složení šamponu. Zde jsou některé ingredience, kterým byste se měli vyhnout:

1. Sírany

Sulfáty jsou syntetické sloučeniny používané jako povrchově aktivní látky nebo čisticí prostředky v šamponech. Na seznamech přísad se můžete identifikovat jako laurylsulfát sodný (SLS) a laurethsulfát sodný (SLES). Tyto látky účinně čistí vlasy a vlasovou pokožku, odstraňují nahromaděné nečistoty a kožní maz. Pomáhají vytvářet značnou pěnu, která výrazně nezlepšuje proces čištění, ale poskytuje psychologický pocit účinnosti, vysvětluje odborník pro Health Shots. Ale sulfáty pak vykazují silnou tvrdost a likvidují přirozené ochranné oleje pokožky hlavy. V důsledku toho se prameny vlasů stávají vysušenými, oslabenými a křehkými, což přispívá k vypadávání a lámání vlasů.

2. Parabeny

Parabeny jsou třídou konzervačních látek běžně obsažených ve výrobcích pro péči o vlasy, jako jsou šampony, aby zastavily růst bakterií a plísní. Přes svou ochrannou funkci mohou být tyto látky kůží snadno asimilovány, pronikají hluboko a spouštějí alergické reakce, záněty kůže, svědění a šupinatění. Tyto vedlejší účinky mohou potenciálně vést ke ztrátě vlasů.

3. Silikony

Silikony jsou začleněny do vlasových přípravků za účelem obalování vlasových pramenů a uzamčení vlhkosti. Mají opravit problémy s krepatěním. Ale přítomnost silikonu v šamponu může také způsobit usazování zbytků na pokožce hlavy, potenciálně ucpávat vlasové folikuly a bránit dodávání výživných složek do vlasů. To může vést ke snížení objemu vlasů a možná i ke ztrátě vlasů, říká Dr. Shanmugam.

Sledujte své zdraví na cestách! Stažení Aplikace Healthshots

4. Diethanolamin a triethanolamin

Diethanolamin (DEA) a triethanolamin (TEA) jsou škodlivé chemikálie v šamponech, kterým byste se měli vyhnout. Tyto látky způsobují podráždění pokožky hlavy, rozkládají keratin přítomný ve vlasech a mají negativní dopad na celkovou pohodu vašich vlasů. Keratin, přírodní protein, který chrání vlasové folikuly, je ohrožen. V situacích, kdy vašim vlasům chybí dostatečné množství keratinu, zaznamenáte vypadávání vlasů a redukci tloušťky vlasů.

ztráta vlasů
Některé chemikálie v šamponu jsou pro vlasy špatné. Obrázek se svolením: Adobe Stock

5. Isopropylalkohol

Isopropylalkohol, i když není přímo spojen s vypadáváním vlasů, může způsobit suchost, lámavost a hrubost. To může dost ztížit údržbu vlasů. A tak by to mohlo potenciálně vést ke ztrátě vlasů v důsledku zvýšené lámavosti vlasů.

I když víte, čeho se v šamponech vyvarovat, měli byste se poohlédnout po vlasových produktech, které obsahují hydratační prvky. Ingredience jako aloe vera, glycerin a kokosový olej pomáhají doplnit vlhkost, obnovit vlhkost a vyživit vlasy. Keratin, kolagen a aminokyseliny z hedvábí jsou bohatým zdrojem bílkovin, které vaše vlasy potřebují.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *