October 1, 2023

Předávkování vitamínem C: jaké jsou vedlejší účinky?

Publikováno: 9. září 2023, 12:00 IST

Vitamín C na posílení imunity je považován za jeden z nejdůležitějších vitamínů, který se hojně vyskytuje v mnoha druzích ovoce a zeleniny. Hraje ústřední roli při hojení ran, zlepšuje zdraví našich kostí a zlepšuje funkci mozku. Přirozeně se nerozmýšlíme dvakrát, než si vymačkáme citron nebo zařadíme citrusové plody do našeho jídelníčku. Ale napadlo vás někdy, že je možné konzumovat příliš mnoho vitamínu C? Může mít nadbytek vitamínu C v těle škodlivé účinky? Pokud vás to zajímá, čtěte dál a dozvíte se to!

Health Shots oslovil naturopatického specialistu Dr. Manoje Kutteriho, který provozuje Atmantan Wellness Center, aby pochopil vedlejší účinky předávkování vitaminem C.

vitamín C
Vše, co potřebujete vědět o předávkování základní živinou, vitaminem C. Obrázek s laskavým svolením: Adobe Stock

Proč je vitamín C důležitý?

Vitamin C je základní živina známá svými vlastnostmi podporujícími imunitu, pomáhá předcházet infekcím a zkracovat jejich trvání. Chcete-li připravit svůj imunitní systém na ochranu proti bakteriím a virům souvisejícím s monzuny, zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na vitamín C. Kromě toho byste měli vštěpovat klíčky, čerstvou zelenou zeleninu a pomeranče, protože jsou vynikajícím zdrojem této základní živiny.

Vitamin C přítomný v limetkách je zvláště účinný při posilování imunity a ochraně před různými infekcemi, které se obvykle vyskytují během monzunové sezóny.

Výhody potravin bohatých na vitamín C ve vaší stravě

• Vitamin C je vynikající mikroživina pro podporovat náš imunitní systém a působí jako vynikající antioxidant, který pomáhá chránit před poškozením volnými radikály.
• On zvyšuje produkci kolagenu v těle a přispívá ke kardiovaskulárnímu výkonu.
• Je široce používán jako protirakovinná živina a urychluje proces hojení našeho těla.
• Kromě vitamínu A je nezbytný také vitamín C oční péče.
• Hraje širší roli v léčbě bolesti, snížit streszlepšení zdraví kůže a také se zvyšuje vstřebávání železa.

Přírodní formy vitaminu C jako limetka, pomeranče, angrešt a jablečný ocet se také používají k prevenci alergií.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBIT NYNÍ

Nežádoucí účinky nadměrného vitamínu C

Zde jsou podle odborníka některé potenciální vedlejší účinky nadměrné konzumace vitaminu C.

1. Gastrointestinální potíže

„Konzumace příliš velkého množství vitaminu C prostřednictvím suplementace může vést k gastrointestinálnímu nepohodlí. To se může projevit jako průjem, nevolnost, křeče v břiše a plynatost. Může za to především projímavý účinek nadbytku vitaminu C,“ vysvětluje odborník.

předávkování vitamínem C
Citrusové plody jsou nejen zdravé, ale také pomáhají snižovat úzkost. Nadbytek vitamínu C však vede i k nežádoucím účinkům! Obrázek poskytl: Shutterstock

2. Zvýšené riziko ledvinových kamenů

Nadměrný příjem vitaminu C může přispívat k tvorbě ledvinových kamenů u lidí predisponovaných k tomuto onemocnění. Vitamin C se v těle metabolizuje na oxalát, který v kombinaci s vápníkem může vést ke vzniku ledvinových kamenů.

Čtěte také: Mohu používat vitamín C s jakoukoli složkou péče o pleť?

3. Narušení vstřebávání železa

Odborník říká: „Vysoké dávky vitaminu C mohou narušit proces vstřebávání nehemového železa z potravin a bylinných doplňků. Ačkoli to pro většinu lidí není hlavní problém, může to potenciálně vést k nedostatku železa u lidí, kteří se silně spoléhají na neživočišné zdroje železa.

4. Narušení nutriční rovnováhy

Nadměrný příjem vitamínu C může narušit rovnováhu ostatních nezbytných vitamínů a minerálů v těle. To může narušit vstřebávání nebo využití určitých živin, což může vést k nerovnováze.

5. Možné lékové interakce

„Nadbytek vitaminu C v těle může narušit účinek některých léků, ovlivnit jejich účinnost nebo způsobit nezamýšlené vedlejší účinky. Pokud užíváte léky a uvažujete o suplementaci vitamínu C ve vysokých dávkách, je nezbytně nutné se poradit se zdravotníkem,“ dodává odborník.

6. Vyrážky nebo kožní vyrážky

U některých lidí, zvláště při užívání vysokých dávek doplňků vitaminu C, se může objevit zrudnutí nebo zrudnutí kůže. Jedná se o dočasný a obecně neškodný vedlejší účinek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *