October 1, 2023

Poznejte zdravotní přínosy zázvoru

Indická kuchyně je plná těch nejlepších surovin nabitých těmi nejlepšími živinami. Nabízejí mnoho zdravotních výhod. Zázvor je jedním z těch staletí starých léků, které nabízejí úlevu a podporu pro vaši celkovou pohodu. Tento skromný kořen je pokladnicí zdravotních výhod. Od zklidňujících účinků na žaludek až po silné protizánětlivé vlastnosti, zázvor má mnoho výhod, o kterých byste měli vědět.

Zázvor je druh rostliny z čeledi Zingiberaceae, která nabízí mnoho zdravotních výhod. Má také silnou, mírně nasládlou chuť. Rostlina pochází z jižní Číny a oddenek neboli kořen zázvoru se používá při vaření a léčitelství v čerstvé i sušené formě. Zázvor, používaný po tisíce let pro léčebné účely, je mocným kořenem, který nabízí několik zdravotních výhod.

Výhody zázvoru
Poznejte zdravotní přínosy zázvoru. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Zdravotní přínos zázvoru

Zde jsou zdravotní přínosy zázvoru, které potřebujete vědět:

1. Protizánětlivé vlastnosti

Zázvor obsahuje bioaktivní sloučeniny jako gingerol, u kterých bylo prokázáno, že mají protizánětlivé vlastnosti. Studie publikovaná v časopise Molecules zjistila, že zázvor má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Jeho přidání do vaší stravy může pomoci snížit zánět a zmírnit stavy, jako je osteoartritida. Několik studií prokázalo pozitivní účinky na snížení bolesti a zlepšení funkce kloubů u lidí s těmito stavy.

2. Pomáhá trávení

Potýkali jste se v poslední době se zažívacími potížemi? Zázvor můžete přidat do svého jídelníčku. Studie prokázaly, že zázvor se již dlouho používá jako lék na gastrointestinální potíže. Studie prokázaly, že zázvor má pozitivní vliv na dobu, kterou člověk potřebuje k trávení potravy. Přidání zázvoru do vaší stravy vám také může pomoci zbavit se trávicích problémů, jako je bolest břicha, nadýmání, pocit plnosti, nevolnost a syndrom dráždivého tračníku (IBS).

3. Zmírňuje menstruační bolesti

Bolestivá menstruace může být běžná během nepravidelné menstruace, ale problém mohou způsobit i určité zdravotní stavy, jako je endometrióza. Nadměrná bolest, která způsobuje vynechání práce nebo školy, může být způsobena stavem nazývaným dysmenorea. Několik studií, včetně jedné publikované v Taiwanese Journal of Obstetrics and Gynecology, ukázalo, že zázvor může pomoci zmírnit dysmenoreu.

4. Kontroluje cholesterol

Věděli jste, že vysoký cholesterol může zvýšit vaše riziko rozvoje srdečních onemocnění? Je lepší kontrolovat hladinu cholesterolu, abyste se vyhnuli nemocem. Studie publikovaná v Journal of Nutrition zjistila, že zázvor obsahuje vlastnosti, které snižují hladinu „špatného“ LDL cholesterolu. Vyvarujte se však konzumaci velkých dávek zázvoru.

Sledujte své zdraví na cestách! Stažení Aplikace Healthshots

5. Může snížit hladinu cukru v krvi

Zázvor může dokonce obsahovat antidiabetické vlastnosti, které vám pomohou zhubnout. Studie zveřejněná v Iranian Journal of Pharmaceutical Research zjistila, že lidé s diabetem 2. typu, kteří denně jedli zázvor, zaznamenali výrazné snížení hladiny cukru v krvi. Studie také ukázaly, že zázvor pomáhá zlepšit citlivost na inzulín a snížit komplikace související s cukrovkou.

zázvor na cukrovku
Zařaďte zázvor do svého jídelníčku, abyste zvládli cukrovku. Obrázek se svolením: Adobe Stock

6. Snižuje riziko srdečních onemocnění

Zahrnutí zázvoru do vaší stravy vám pomůže snížit hladinu cholesterolu, což může pomoci snížit kardiovaskulární onemocnění. Přestože studie prokázaly, že konzumace zázvoru může mít pozitivní účinky na zdraví srdce, k potvrzení těchto účinků je zapotřebí více studií.

7. Může mít protirakovinné vlastnosti

Některé předběžné studie naznačují, že zázvor může mít protirakovinné vlastnosti a inhibovat růst určitých rakovinných buněk. Studie publikovaná v časopise Gastroenterology zjistila, že zázvor má protirakovinné vlastnosti. K ověření těchto zjištění a pochopení příslušných mechanismů je však nezbytný další výzkum.

Přestože je zázvor nabitý mnoha živinami, není to kouzelná přísada, která pomůže předcházet infekcím a nemocem. Před zařazením do stravy je důležité poradit se s lékařem, zvláště pokud máte základní onemocnění. Také byste ho měli jíst vždy s mírou, abyste předešli komplikacím.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *