September 30, 2023

Poznejte výhody pití kávy

Máte svůj oblíbený playlist? Pokud ano, připravte se na to, že si uděláte čas pro sebe tím, že si u kávy poslechnete svůj uklidňující seznam skladeb. Stejně jako chai nebo čaj, tento energizující elixír není jen nápoj. To je atmosféra! Brzy ráno nebo po rušných hodinách dne se milovníci kávy sejdou, aby se spojili u šálku kávy nebo si užili chvíli o samotě. Jeho vůně a chuť je jako čistá dekadence v šálku. Jak již bylo řečeno, zdravotní přínosy pití kávy jdou daleko za rámec potěšení a energie. Pokud jste milovníky kávy a zajímá vás, jak káva prospívá vašemu zdraví, čtěte dále a dozvíte se více!

Společnost Health Shots kontaktovala Jaisleen Kaur, trenérku zdraví a životního stylu, Dehradun, aby pochopila výhody pití kávy.

Jaké jsou výhody pití kávy?

Když se nás někdo zeptá na kávu, většina z nás odpoví a ví, že je to všechno o kofeinu. Ano, řekl jsi to správně! Věděli jste ale také, že kofein stimuluje CNS (Centrální nervový systém)? Když kofein zasáhne váš mozek, signalizuje mu, aby vypálil více neuronů, čímž se zvýší energetický metabolismus v celém mozku. Přejděte dolů a zjistěte více o výhodách každodenního pití kávy.

výhody pití kávy
Káva má svůj podíl na zdravotních přínosech. Obrázek poskytl: Shuttertock

1. Káva zlepšuje bdělost a koncentraci

Výhody černé kávy spočívají v jejím obsahu kofeinu. Jako každá káva obsahuje kofein, přírodní stimulant, který blokuje adenosin a pomáhá vám zůstat bdělí a bdělí. Jeho jednoduchost však znamená, že nabízí tuto výhodu bez přidaných cukrů a tuků, které se nacházejí ve speciálních kávových nápojích, říká odborník.

2. Káva zlepšuje fyzickou výkonnost

Pokud jde o fitness a cvičení, káva může být vaším přítelem. Kofein v kávě zvyšuje hladinu adrenalinu, umožňuje vám posouvat vaše fyzické limity během tréninku, zlepšuje vaši vytrvalost a pomáhá vám dosáhnout vašich fitness cílů.

3. Káva obsahuje mnoho antioxidantů

„Káva je pokladnicí antioxidantů, jako je kyselina chlorogenová. Tyto sloučeniny pomáhají v boji proti oxidativnímu stresu, snižují záněty a podporují vaše celkové zdraví,“ dodává odborník.

Čtěte také: Okořeňte si šálek kávy! Přidejte těchto 5 koření pro více chuti a výhod

Sledujte své zdraví na cestách! Stažení Aplikace Healthshots

4. Káva vám může pomoci zvládnout váhu

Pro ty, kteří chtějí zhubnout, je káva cenným společníkem. Jeho obsah kofeinu může zrychlit váš metabolismus a podpořit spalování tuků. Káva zároveň aktivuje váš nervový systém a způsobí, že dá signál tukovým buňkám vašeho těla, aby odbouraly tělesný tuk.

Tím, že se rozhodnete pro kávu před jinými slazenými nápoji, děláte volbu s ohledem na kalorie, která je v souladu s vašimi wellness cíli. Než tedy půjdete do posilovny, můžete bezmyšlenkovitě vypít více kávy s vědomím, že to bude katalyzátorem vašich cílů v oblasti hubnutí.

výhody pití kávy
Pijte kávu pro tyto výhody kromě toho, že potěšíte své chuťové buňky! Obrázek se svolením: Adobe Stock

5. Káva může snížit riziko onemocnění

„Studie naznačují, že konzumace kávy může snížit riziko různých onemocnění, včetně neurodegenerativních onemocnění, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba, cukrovka 2. typu a některé formy rakoviny. Tyto potenciální zdravotní přínosy jsou spojeny s povahou kávy bohatou na antioxidanty,“ vysvětluje odborník.

Podle studií může pravidelná konzumace kávy snížit riziko cukrovky 2. typu a Alzheimerovy choroby.

6. Káva zlepšuje náladu

Káva není jen o fyzickém zdraví; může pomoci i vaší duševní pohodě. Schopnost kofeinu stimulovat uvolňování serotoninu a dopaminu může zlepšit vaši náladu, snížit riziko deprese a zlepšit váš celkový duševní stav.

Kolik je příliš mnoho kávy?

Je nezbytné mít na paměti, že stejně jako u každého jiného jídla nebo pití je u kávy klíčová střídmost. Nadměrná konzumace kofeinu může vést k neklidu, nespavosti a nervozitě. Zaměřte se na rovnováhu vhodnou k vaší toleranci a naslouchejte signálům svého těla!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *