September 30, 2023

Poznejte vedlejší účinky omega-3 mastných kyselin

Omega-3 mastné kyseliny jsou pravděpodobně neopěvovaným hrdinou, o kterém nikdo ve skutečnosti nemluví! Je to zdravý a výkonný tuk, který hraje zásadní roli při podpoře vašeho srdce, mozku, kloubů a celkového zdraví. Od posílení kognitivních funkcí po kontrolu zánětu mohou omega-3 změnit hru, pokud jde o zdraví. Jedná se o typ polynenasycené mastné kyseliny nezbytné pro udržení dobrého zdraví. Obvykle se nacházejí v mase a dalších nevegetariánských potravinách. Přestože jsou omega-3 mastné kyseliny dobré pro vaše zdraví, mají některé vedlejší účinky, o kterých byste si měli být vědomi, než budete konzumovat příliš mnoho této živiny.

Společnost Health Shots kontaktovala Dr. Nidhi Sahai, oddělení výživy a dietetiky, Max Super Specialty Hospital, Vaishali, aby pochopila vedlejší účinky konzumace omega-3 mastných kyselin.

Omega-3 mastné kyseliny
Poznejte vedlejší účinky omega-3 mastných kyselin!. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Co jsou omega-3 mastné kyseliny?

Polynenasycené mastné kyseliny (PUFA) jsou třídou mastných kyselin, které zahrnují omega-3 mastné kyseliny, někdy nazývané omega-3 oleje, n-3 mastné kyseliny nebo ω-3 mastné kyseliny. Lidská fyziologie je vysoce závislá na těchto životně důležitých lipidech. Kyselina linolenová (ALA), kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA) jsou tři hlavní typy omega-3 mastných kyselin důležitých pro lidské zdraví. Jedlé ořechy a semena jsou typickými příklady rostlinných olejů obsahujících ALA, která pochází převážně z rostlin. EPA a DHA se naproti tomu nacházejí především v rybách a rybích olejích, které pocházejí z tkání tučných ryb. Tyto mořské zdroje jsou bohaté na EPA a DHA a významně zvyšují náš denní příjem těchto zdravých omega-3 mastných kyselin, říká Dr. Sahai.

Studie ukázaly, že naše tělo si nedokáže samo vyrobit základní živiny, jako jsou omega-3 mastné kyseliny. Musíte se spolehnout na externí zdroje potravy, abyste měli dostatek omega-3 mastných kyselin, jako je losos, tuňák, sardinky, sójový olej, lněná semínka, chia semínka, vlašské ořechy a mandle. Jsou také dostupné prostřednictvím různých kapslí s rybím olejem atd.

Vedlejší účinky omega-3 mastných kyselin

Přestože jsou omega-3 mastné kyseliny extrémně zdravé, příliš mnoho této živiny může vést k vedlejším účinkům. Studie publikovaná v Stat Pearls zjistila, že omega-3 mastné kyseliny jsou obecně bezpečné, ale mohou způsobit mírné vedlejší účinky, jako je rybí chuť, průjem, plynatost, nevolnost, artralgie, dyspepsie a říhání.
Dr. Sahai říká, že nadměrná konzumace doplňků omega-3 může vést k příznakům, jako je průjem, špatné trávení, nadýmání, nevolnost, toxicita vitamínů, změna chuti, žaludeční potíže a potíže s vyprazdňováním (pohyby střev).

omega-3 mastné kyseliny
Mezi vedlejší účinky omega 3 patří žaludeční nevolnost. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Doktor Bimal Chhajer, kardiolog specializující se na výživu a řízení hubnutí a také ředitel a zakladatel SAAOL, tvrdí, že příliš mnoho omega-3 má slabý účinek na ředění krve. To znamená, že mohou snížit srážlivost krve, což může přispět ke krvácení a tvorbě modřin. I když je tato vlastnost dobrá pro srdce, konzumace příliš velkého množství omega-3 může způsobit, že budete náchylnější ke krvácení a tvorbě modřin, zvláště pokud užíváte také léky na ředění krve.

Extrémně vysoké dávky omega-3 mastných kyselin mohou ve vzácných případech vést ke zvýšeným hladinám cholesterolu s nízkou hustotou lipoproteinů (LDL), a to navzdory skutečnosti, že omega-3 jsou často spojeny s lepšími lipidovými profily. Poznamenává, že tyto nežádoucí účinky se často objevují, když se množství omega-3 mastných kyselin (ALA, EPA a DHA dohromady) pohybuje mezi 0,5 a 1,6 g denně. To se může lišit v závislosti na vašem věku a pohlaví.

Sledujte své zdraví na cestách! Stažení Aplikace Healthshots

Základem je jíst potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny s mírou a před zařazením doplňků omega-3 do svého jídelníčku se poradit se svým lékařem. Je vhodné konzumovat omega-3 mastné kyseliny z potravinových zdrojů, včetně tučných ryb, jako je losos, makrela, sardinky a rostlinné potraviny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *