September 30, 2023

Poškození nervů v ruce: příznaky a léčba

Někdy naše paže a ruce pociťují vystřelující bolest nebo necitlivost. Stává se to tak bolestivé, že i zatnutí pěsti nebo vyždímání mokrého ručníku se zdá jako obtížný úkol. To může být způsobeno poškozením nervů v ruce. Najít základní příčinu je velmi důležité. Podle toho lékař navrhne, zda potřebujete fyzioterapii nebo jinou léčbu. Nejprve však vyhledejte známky poškození nervů, než přejdete k léčbě.

Co je poškození nervů?

Říkáme tomu poranění nervu, ale lékaři používají termín periferní neuropatie, což je stav, který nastává, když jsou poškozeny nebo dysfunkční nervy mimo mozek a míchu. Nervy hrají velmi důležitou roli při přenosu signálů mezi mozkem, míchou a zbytkem těla, říká Dr. Vikas Gupta, ředitel – Ortopedie a chirurgie hlavy – rukou a ramen, Max Smart Super Specialty Hospital, Saket, Dillí. Když dojde k poškození nervů, může to narušit tyto signály a vést k různým příznakům.

ruce
Poškození nervů v rukou může způsobit pocit brnění. Obrázek s laskavým svolením: Shutterstock

Poškození nervů může mít různé příčiny, včetně zranění, traumatu, infekcí, autoimunitních onemocnění, metabolických poruch a genetických onemocnění. Diabetes je častou příčinou poškození nervů, nazývané diabetická neuropatie.

V rukou jsou dvě nejčastější příčiny vnějších poranění vnější tlak na nerv lékařsky nazývaný kompresivní neuropatie a fyzické poranění ostrým předmětem.

Známky poškození nervů v ruce

Pokud jde o ruku, zde jsou některé známky poškození nervů, které mohou být dočasné nebo trvalé.

1. Ztráta citlivosti nebo necitlivost

Častým příznakem poškození nervů je ztráta citlivosti nebo pocit necitlivosti v postižené oblasti. Konkrétní místo může být ovlivněno nebo dokonce přesahovat do větší oblasti.

2. Brnění

Nervové poškození ruky může mít pocit brnění nebo „brnění“ v postižené oblasti. Tento pocit může přicházet a odcházet.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBTE SE TEĎ

3. Svalová slabost nebo paralýza

Poškození nervů může vést ke svalové slabosti nebo dokonce úplné paralýze, říká Dr. Gupta Health Shots. To může ztížit pohyb nebo ovládání svalů v postižené oblasti.

4. Změny reflexů

Poškození nervů může ovlivnit reflexy, takže jsou přehnané, zmenšené nebo zcela chybějící. Když lékař testuje reflexy, poklepe nebo udeří na určité oblasti těla a pozoruje reakci.

Potřesení rukou
Poškození nervů může ovlivnit reflexy. Obrázek se svolením: Adobe Stock

5. Pocit pálení

Některá poranění nervů mohou způsobit vystřelující bolest, pálení nebo ostrý elektrický pocit v postižené oblasti. Tato bolest může být přerušovaná nebo nepřetržitá a může se pohybovat od mírné až po těžkou.

Léčba poškození nervů v ruce

Fyzikální terapie je často navrhována jako pomoc v případech poškození nervů. Ve skutečnosti poskytuje techniky zvládání bolesti, zlepšuje rozsah pohybu, posiluje svaly, zlepšuje rovnováhu a koordinaci. Fyzioterapeuti používají různé cviky a techniky k podpoře regenerace nervů, zmírnění bolesti, obnovení funkce a zlepšení celkové kvality života. Hrají velmi důležitou roli v rehabilitačním procesu, pomáhají lidem znovu získat pohyblivost a mnoho dalšího.

Existují však i jiné způsoby léčby, které závisí na základní příčině a rozsahu poškození. To může zahrnovat léky k léčbě bolesti a dalších příznaků, změny životního stylu a léčbu základního stavu. Ve starých zanedbaných případech může být poškození nervů nevratné. V takových případech je cílem léčby zabránit další progresi a zvládnout symptomy tak, aby nebyla ovlivněna kvalita života.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *