Obezita a rakovina: vědět, jak spolu souvisí

By | September 6, 2023

Když přemýšlíme o rakovině, této smrtelné nemoci, první obraz, který se lidem vybaví, je cigareta, alkohol, znečištění, tabák a další běžné příčiny. Málokdy se předpokládá, že nadváha nebo obezita zvyšuje riziko několika typů rakoviny. Skutečnost je ale taková, že obezita může vést k určitým typům rakoviny.

Přestože je všeobecně známo, že obezita vede k cukrovce, srdečním chorobám a dalším závažným nepřenosným nemocem, významné studie prokázaly, že nadváha také zvyšuje šance na rozvoj různých typů rakoviny. I když jsou na toto téma potřeba přesvědčivější studie, není pochyb o tom, že obezita je dnes v naší společnosti stále větším problémem – to vše díky sedavému životnímu stylu.

Obezita je jednou z hlavních příčin rakoviny

Věděli jste, že obezita přispívá k 8 % všech případů rakoviny, hned po kouření mezi příčinami rakoviny, kterým lze předejít?

Obezita může zvýšit vaše riziko vzniku rakoviny. Obrázek s laskavým svolením: Shutterstock

Studie prokázaly, že obezita může zvýšit výskyt mnoha typů rakoviny. Některé z nich zahrnují rakovinu prsu, kolorektální rakovinu, rakovinu slinivky břišní, rakovinu vaječníků, rakovinu endometria, rakovinu ledvin a jater. Ve skutečnosti několik studií spojilo obezitu a rakovinu. Studie American Cancer Society ukázala, že riziko rakoviny obecně stoupá s věkem.

Jak obezita způsobuje rakovinu?

Studie zveřejněná v Lancet Oncology v roce 2018 odhaduje, že přibližně 4,5 % všech případů rakoviny v Indii lze připsat nadváze a obezitě.
Tuková tkáň, známá také jako tuková tkáň, produkuje vysoké hladiny estrogenu, který je spojován s rakovinou prsu, vaječníků, endometria a některými dalšími typy rakoviny. Za druhé, je dobře známo, že obezita znamená vyšší index tělesné hmotnosti (BMI). Zvýšené výsledky BMI mohou ovlivnit přirozený proces inzulínové rezistence – produkci inzulínu zvanou hyperinzulinémie a prodloužit dobu působení inzulínu podobného růstového faktoru – 1 (IGF – 1) . To může vést k rakovině tlustého střeva, ledvin, prostaty a endometria.

Podle studie zveřejněné Indian Council of Medical Research (ICMR) jsou rakovina prsu, tlustého střeva a konečníku a dělohy tři nejčastější typy rakoviny u žen a mimochodem všechny jsou spojeny s „obezitou“. Obézní lidé mají navíc zvýšené hladiny zánětlivých cytokinů, což zvyšuje výskyt chronických zánětlivých onemocnění, včetně žlučových kamenů a nealkoholického ztučnění jater. To vede k poškození DNA a může způsobit žlučovodu a další rakoviny.

Tuk nezůstává na jednom místě. Může se stát nefunkční, což vede k zánětu, což zvyšuje riziko vzniku rakoviny.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBTE SE TEĎ

obezita a rakovina
Osvojení si zdravého životního stylu může snížit riziko obezity a rakoviny. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Odnést

S tím, jak stále více lidí žije sedavým způsobem života, přibývá případů obezity, čímž se zvyšuje riziko rakoviny. Existují nepřímé faktory, které si lidé uvědomují, ale mají tendenci je přehlížet. Špatné stravovací návyky nebo nezdravá strava stojí v centru pozornosti, když přijde na obezitu. Předčasné a nezdravé stravování jako zpracované potraviny a nezdravé potraviny se stávají na denním pořádku. Být fyzicky neaktivní problém jen zhoršuje. Do jídelníčku byste měli zařadit ovoce a zelenou listovou zeleninu. Tito lidé si neuvědomují, že „nepřímo“ „zvou“ rakovinu – rakovinu trávicího traktu.

Rakovina je na vzestupu i mezi mladými lidmi. Ještě alarmující je, že dětská obezita je na vzestupu – fenomén předávaný matkami, které byly v těhotenství obézní.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *