September 30, 2023

Neplodnost může ovlivnit váš vztah: Jak se s tím vypořádat

Neplodnost je v dnešní době častým problémem párů. Neschopnost otěhotnět po roce nechráněného styku je v lékařské terminologii definována jako neplodnost. Podle nejnovější zprávy Světové zdravotnické organizace z roku 2023 se odhaduje, že každý šestý pár na celém světě trpí neplodností. Pro páry to může být docela náročný čas.

Samotná diagnóza může způsobit pozdvižení v manželském životě páru. To může způsobit extrémní psychický a emocionální stres. Zpočátku páry procházejí řadou emocí, jako je zmatek, pocit popírání, zranění, nedůvěra, hněv, smutek a mentalita oběti „proč my“. To vše je nakonec odpovědné za ztrátu sebevědomí a nízké sebevědomí u mnoha párů, které čelí problémům s plodností. Později, v případech dlouhodobé neplodnosti, může vést k pocitu ztráty kontroly nad osudem, sexuální dysfunkci, sociální izolaci a depresi.

Často partner, kterému je diagnostikován problém s plodností, může být diskriminován a obviňován ze strany druhého partnera. To může u neplodného partnera způsobit mnoho viny, studu a duševního trápení. Tato intimní napětí mohou pomalu prosakovat do okolností každodenního života a vést k napjatému vztahu. Jak si tedy udržet zdravý vztah a zároveň bojovat s problémy s neplodností.

Neplodnost Nežádoucí účinky
Tipy pro udržení zdravého vztahu navzdory problémům s neplodností. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Jak zvládnout neplodnost v páru?

Zde je několik způsobů, jak si udržet zdravý vztah, abyste mohli účinně procházet léčbou neplodnosti:

1. Nedělejte svému partnerovi ostudu

Oba partneři musí pochopit, že diagnóza neplodnosti je pro sebe stejně stresující. Partner s problémem s plodností navíc trpí nechtěným pocitem viny a studu. To je doba, kdy podporu svého partnera potřebujete nejvíce. Mluvte jasně o svých problémech. Pokud nejste obětí problému, neměli byste se stydět nebo se na partnera dívat svrchu. Vyhněte se vytahování tématu plodnosti a jejích problémů při diskuzi o jiném nesouvisejícím tématu.

2. Odpovězte na obavy všech

Jedním z nejčastějších strachů, kterým se páry vyhýbají, je strach, že je partner opustí, pokud jsou to oni, kdo má problém s neplodností. Mnoho žen má hluboký strach z toho, že je partner opustí kvůli někomu mnohem mladšímu. Vždy je lepší řešit svůj strach na začátku své cesty k plodnosti než později. Pokud se to neřeší, partner trpí pocitem viny, nízkým sebevědomím a stresem spojeným s neplodností, což může vztah brzdit.

3. Vyvarujte se zášti a nedorozumění

Je lidské cítit smutek a depresi, když nedostaneme to, co chceme. Přitom každý jedinec má svůj vlastní způsob, jak se vypořádat se stresem. Někdo rád mluví o tom, jak se cítí, jiný to rád drží nízko. Ženy se často necítí milovány a cítí silnou zášť vůči svému partnerovi, protože se o něj dostatečně nestará!! Musíte pochopit, že každý má svůj vlastní způsob, jak se vypořádat se stresem. Vyvarujte se nedorozumění a přijměte rozdíly ve svých názorech a v tom, jak oba partneři reagují na stejný emoční stres. To pomáhá pěstovat její vztah na její cestě plodnosti.

Přečtěte si také: 7 způsobů, jak se vyrovnat se stresem z neplodnosti

4. V případě potřeby komunikujte a požádejte o pomoc

Komunikace je klíčem ke zdravému vztahu. Mluvte sami se sebou a vyjadřujte své pocity. Zároveň byste měli vědět, že mluvit každý den o stejném problému s plodností může být depresivní. Je proto důležité udržovat rovnováhu. Sdílejte své emoce a vyjadřujte své obavy, ale ne vždy. Ujistit se navzájem. Udržujte rozhovor krátký a lehký. Požádejte o pomoc své zdravotníky, kteří vám mohou pomoci odstranit vaše pochybnosti. Někdy může pomoci i rozhovor se svými blízkými přáteli a členy rodiny. Nenoste zátěž a stres sám.

problémy s neplodností
Neschopnost komunikovat zničí vztah. Obrázek poskytl: Shutterstock

5. Zkuste se více smát

I když se to může zdát stresující, je vždy příjemné přidat do vašeho vztahu trochu zábavy a humoru. Ulehčuje to zátěž. Společný smích uvolňuje „hormony štěstí“, díky kterým se nejen cítíte lépe, ale také pomáhají zmírnit stres. Nikdy nezapomínejte, že je to jen fáze, ta brzy skončí. Pamatujte, co vás nezlomí, to vás udělá. Udržujte naději a buďte k sobě laskaví. Podporujte se navzájem a sledujte, jak váš vztah vzkvétá i v těch nejtěžších fázích vašeho života.

Pamatujte, že svou cestu plodnosti zvládnete s lehkostí a bez stresu, pokud to příliš neovlivní váš vztah! S ohledem na tyto tipy byste měli udělat maximum pro udržení zdravého vztahu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *