September 30, 2023

Nemoci prsu, které nejsou rakovinou

Když přemýšlíme o obavách o zdraví prsou, je to obvykle rakovina prsu, která je na prvním místě. To není překvapivé, protože rakovina prsu je onemocnění, které podle Světové zdravotnické organizace v roce 2020 způsobilo 6 85 000 úmrtí na celém světě. Ale měli byste vědět, že existuje několik dalších onemocnění a stavů prsu, které mohou ovlivnit tuto životně důležitou část ženského těla. Pochopení stavu prsou je nezbytné pro blaho každé ženy.

Chcete-li se dozvědět více o onemocněních nebo stavech prsu, Health Shots kontaktoval Dr. Sajjan Rajpurohit, vrchní ředitel onkologie v BLK-Max Super Specialty Hospital v Dillí.

masáž hrudníku
Existuje více onemocnění prsu než rakovina. Obrázek s laskavým svolením: Adobe Stock

Nemoci prsu, které nejsou rakovinou

Můžeme cítit bolest nebo si všimnout bulky na prsou, ale to neznamená, že máte rakovinu prsu. Příznaky mohou být příznakem jiného onemocnění souvisejícího s prsy. Zde jsou některé z onemocnění prsu:

1. Fibrocystické onemocnění prsu

Fibrocystické onemocnění prsu je běžný stav, kdy se v prsou tvoří bulky nebo cysty, říká doktor Rajpurohit. Tyto bulky mohou být citlivé a jejich velikost může v průběhu menstruačního cyklu kolísat. Ačkoli tento stav není rakovinný, může způsobit nepohodlí a bolest.

2. Mastitida

Mastitida označuje infekci, která se vyskytuje v prsní tkáni a novopečené maminky by měly být opatrnější, protože se obvykle vyskytuje během kojení. To často způsobuje zarudnutí, otok, teplo a bolest v postižené oblasti. Mohou ji způsobit bakterie, které by se mohly dostat přes popraskané bradavky nebo ucpání mlékovodů.

3. Benigní nádory prsu

Benigní nádory prsu se vyvíjejí v prsní tkáni a jsou nerakovinnými nádory. Přicházejí v různých typech, jako jsou fibroadenomy nebo papilomy. Odborník říká, že tyto nádory jsou obvykle neškodné, ale přesto musí být vyhodnoceny lékařem.

4. Duktální karcinom in situ

Jedná se o rané stadium rakoviny prsu, kdy se abnormální buňky nacházejí uvnitř jednoho nebo více mlékovodů, ale nešíří se za ně ani do okolních tkání. Je považována za neinvazivní formu rakoviny prsu, ale stále vyžaduje řádné sledování a léčbu, aby se zabránilo progresi.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBTE SE TEĎ

5. Absces prsu

Jde o bolestivou sbírku hnisu, která se tvoří v prsní tkáni v důsledku bakteriální infekce. Bývá spojena s komplikacemi souvisejícími s kojením nebo piercingem bradavek. Můžete mít otok a horečku.

6. Galaktorea

Tento stav zahrnuje abnormální produkci mateřského mléka, která nemá nic společného s těhotenstvím nebo kojením. Mohou za ní některé léky, hormonální nerovnováha, problémy se štítnou žlázou nebo nádory postihující žlázy produkující hormony, říká odborník.

Žena držící hrudník
Riziko problémů s prsy se s věkem zvyšuje. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Co zvyšuje riziko onemocnění prsu?

Jak ženy stárnou, riziko vzniku onemocnění, poruch nebo stavů prsu má tendenci se zvyšovat. Ve skutečnosti se prsní tkáň s věkem stává méně hustá a citlivější na změny a abnormality. Pak je tu rodinná anamnéza, takže pokud máte blízkého příbuzného, ​​jako je matka nebo sestra, kteří měli rakovinu prsu nebo jiné onemocnění prsu, vaše šance na jejich rozvoj mohou být vyšší. Volby životního stylu, jako je obezita a nadměrná konzumace alkoholu, mohou také zvýšit riziko vzniku onemocnění nebo poruch prsu, říká Dr. Rajpurohit.

Nejlepší je provádět pravidelné samovyšetření a mamografii pro včasnou detekci a rychlou léčbu bez ohledu na rizikové faktory. I když existují léky, operace a terapie, volba zdravého životního stylu může také pomoci snížit riziko a závažnost mnoha onemocnění nebo poruch prsu. Hlavní je tedy dbát na vyváženou stravu, provozovat pravidelnou pohybovou aktivitu, vyhýbat se nadměrné konzumaci alkoholu, nekouřit a cvičit správnou techniku ​​kojení.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *