Dobrý noční spánek je skvělý způsob, jak obnovit své tělo. 1 ze 3 dospělých však nemá dost. Pro některé je to hektický program, zatímco pro jiné je to jejich chaotická mysl, která každou minutu běží maraton. Výsledek? Mnoho lidí se obrátilo na doplňky melatoninu, které tvrdí, že zlepšují kvalitu spánku a zlepšují výkon mozku. Napadá mě však otázka: “Je bezpečné konzumovat doplňky s melatoninem?” O konzumaci melatoninu koluje mnoho mýtů. Podíváme se.
Co je melatonin?
Vnitřní hodiny našeho těla fungují podle cirkadiánního rytmu, který je zodpovědný za udržování a regulaci našich každodenních funkcí. Jednou z jeho hlavních funkcí je udržet náš cyklus spánku a bdění pod kontrolou. Epifýza v mozku produkuje melatonin, hormon, který pomáhá regulovat spánkový režim. Obvykle se vylučuje v reakci na tmu a jeho produkce pomáhá navodit spánek a udržovat cirkadiánní rytmus.

Vlivem moderního životního stylu je však regulace sekrece melatoninu v těle narušena. Lidé, kteří pracují na noční směny, trpí jet lagem nebo mají problémy, jako je nespavost, mohou mít snížené nebo abnormální vzorce uvolňování melatoninu. Melatonin signalizuje tělu, kdy má spát, a vybízí nás, abychom se ráno probudili včas, když mozek přestane melatonin produkovat.
Čtěte také: Dopřejte svému miminku masáž, která mu pomůže lépe spát! zde je návod
Je však důležité vyjasnit některé běžné mýty o melatoninu. Společnost Health Shots kontaktovala Dr. Suhase HS, konzultanta pulmonologa, nemocnice Manipal, Sarjapur Road, Bengaluru, aby vyvrátila běžné mýty o melatoninu.
Mýtus 1: Melatonin je prostředek ke spánku
„Jedním z častých mýtů o melatoninu je, že je to prostředek ke spánku. Ve skutečnosti to není prášek na spaní, pouze pomáhá regulovat biologické hodiny. Sám o sobě nezpůsobuje spánek, a proto jej lze bezpečně používat,“ vysvětluje odborník.
#Mýtus 2: Konzumace melatoninu je návyková
Další mýtus říká, že melatonin je návykový a po pravidelném užívání se stává návykem. Ve skutečnosti nemá žádné návykové vlastnosti. Místo toho působí jako droga, která pomáhá udržovat cirkadiánní rytmus. To však neznamená, že je bez vedlejších účinků. Lidé mohou pociťovat závratě, ospalost, úzkost, bolesti hlavy a podrážděnost. Proto je nutné mít u sebe recept na konzumaci tablety podle doporučení lékaře.

Mýtus 3: Melatonin způsobuje v průběhu času desenzibilizaci
„Jsou lidé, kteří si myslí, že melatonin způsobuje v průběhu času desenzibilizaci. Dlouhodobé studie však docházejí k závěru, že neexistuje žádný desenzibilizující účinek. Melatonin v podstatě působí jako přirozená chemická látka produkovaná v těle. Pokud je podáván ve formě doplňku, jednoduše zvyšuje produkci a pomáhá udržovat cirkadiánní rytmus našeho těla. V potravinách, které jíme, je malé množství melatoninu, který také může pomoci navodit spánek,“ vysvětluje odborník.
#Mýtus 4: Melatonin má negativní vliv na krevní tlak
„Mnoho lidí pochybuje o tom, že melatonin má negativní vliv na krevní tlak nebo že způsobuje vzestup či pokles krevního tlaku. Ve skutečnosti však neexistují žádné důkazy spojující melatonin s negativními účinky na krevní tlak. To nebylo spojeno s žádnou změnou, ať už šlo o zvýšení nebo snížení krevního tlaku,“ vysvětluje odborník.
Slovo varování od Health Shots. Nekonzumujte žádný doplněk bez odborného dohledu nebo doporučení lékaře, aby nedošlo k nežádoucím účinkům.