September 30, 2023

Kudrnaté vlasy: je to známka nedostatku vitamínů?

Jsou dny, kdy máte pocit, že se vám vlasy vymkly kontrole. Ženy, zejména ty s vlnitými nebo kudrnatými vlasy, se s tím mohou naprosto sžít. Když se vlhkost zvýší, je ještě obtížnější zkrotit vlasy. Ale ne vždy vinit vlhké podmínky za krepaté vlasy. Někdy může nedostatek vitamínu také způsobit krepatění vlasů. Čtěte dále a zjistěte, který vitamín může způsobit, že vaše vlasy budou krepaté.

Co způsobuje krepaté vlasy u žen?

Ne každý se musí bát krepatých vlasů. doktor Amit BangiaZástupce ředitele – Dermatology, Asian Hospital Faridabad, říká, že vlasy náchylné ke krepatění jsou často výsledkem spojení prvků.

Žena s kudrnatými vlasy
Nedostatek vitaminu může způsobit krepatění vlasů. Obrázek poskytl: Shutterstock

Zde jsou některé běžné příčiny krepatých vlasů:

1. Přírodní kadeře

Lidé s přirozenými kadeřemi nebo vlnitými vlasy jsou náchylnější ke krepatění kvůli přirozené struktuře jejich vlasů. Nejvzdálenější vrstva vlasu, zvaná kutikula, se skládá z překrývajících se šupin. Kdykoli se tato kutikula poškodí nebo naruší, nezůstane plochá, což pak vede k rozvoji krepatění.

2. Podmínky prostředí

Stejně důležitá je role podmínek prostředí. Zejména vlhkost může způsobit, že vlasy absorbují vlhkost z prostředí, což vede k roztahování vlasových stvolů a eskalaci krepatění.

3. Tepelný styling

Nadměrné používání tepla pro styling a chemické ošetření může potenciálně poškodit kůžičku a přispět k dilematu krepatění.

Může nedostatek vitamínů způsobit krepatění vlasů?

Nedostatek vitamínů obvykle není hlavní příčinou krepatých vlasů. Ale ano, specifické nedostatky vitamínů mohou ovlivnit celkové zdraví vašich vlasů. To může nepřímo ovlivnit míru krepatění vlasů, vysvětluje odbornice.

Sledujte své zdraví na cestách! Stažení Aplikace Healthshots

1. Biotin

Základním vitamínem spojeným se zdravím vlasů je biotin, vitamín B známý tím, že posiluje odolnost a texturu vlasů. Nedostatek biotinu může způsobit, že se vlasy stanou křehkými a slabými, což se může projevit zvýšeným krepatěním v důsledku narušené strukturální integrity.

Žena s kudrnatými vlasy
Biotin je důležitý pro boj s krepatými vlasy. Obrázek se svolením: Adobe Stock

2. Vitamín D

Vitamin D pomáhá regulovat cyklus růstu vlasů, a proto hraje hlavní roli při výrobě zdravějších vlasů.

3. Vitamín E

Vitamin E je také nezbytný pro zdravé vlasy. Pomáhá snižovat záněty, zvyšuje hydrataci a udržuje vaše vlasy zdravé.

Chcete-li bojovat s problémem krepatých vlasů kvůli nedostatku vitamínů, musíte se rozhodnout pro kompletní stravu obsahující potraviny bohaté na potřebné vitamíny.

Vnitřně může udržování stravy bohaté na tyto vitamíny podpořit celkovou pohodu vlasů.

Dr. Bangia vysvětluje, že u biotinu se můžete spolehnout na zdroje, jako jsou vejce, ořechy (zejména mandle a vlašské ořechy), celá zrna a listová zelenina. Potraviny jako ořechy, semena, špenát a avokádo poskytují vitamín E, zatímco vitamín D může pocházet z tučných ryb, obohacených mléčných výrobků a vystavení slunci. Začlenění těchto vitamínů do vaší rutiny péče o vlasy znamená rozhodnout se pro vnitřní i vnější strategie.

Zevně můžete vytvořit výživné vlasové masky smícháním potravin bohatých na živiny do pasty a její aplikací na vlasy. Můžete si například připravit vlasovou masku s použitím avokáda (zdroj vitamínu E) a jogurtu (zdroj biotinu).

Jak se zbavit krepatých vlasů?

Kromě vitamínů můžete vyzkoušet i jiné metody, jak krepaté vlasy zvládnout:

1. Optimální hydratace

Používejte hydratační bezsulfátový šampon a kondicionér navržený tak, aby uzamkl vlhkost. Pro extra hydrataci můžete použít i bezoplachové kondicionéry nebo vlasové oleje, říká expertka Health Shots.

2. Vyhněte se tepelnému stylingu

Nadměrné používání vyhřívaných stylingových nástrojů může vlasy zbavit vlhkosti, což vede ke krepatění. Pokud je teplo nevyhnutelné, aplikujte předem ochranný termální sprej.

3. Choďte na pravidelné stříhání vlasů

Důsledné zastřihování slouží jako prevence proti roztřepeným konečkům, které přispívají ke krepatění.

4. Použijte hedvábné nebo saténové povlaky na polštáře

Spaní na hedvábných nebo saténových povlečeních může snížit tření a krepatění.

5. Při mytí vlasů cvičte střídmě

Časté mytí vlasů může vyčerpat přírodní oleje. Udržujte čistou pokožku hlavy, ale bez dehydratace vlasů.

Postupujte podle těchto tipů a rozlučte se s krepatými vlasy!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *