November 25, 2023

Jóga Squat: Výhody a jak na to

Jedním z nejlepších způsobů, jak posílit spodní část těla, je dělat dřepy. Jednoduše se postavte, pak spusťte boky a vraťte se do stoje. Pokud to bude monotónní, můžete zkusit i variace dřepů. Můžete také prozkoumat svět jógy. Malasana nebo girlandová póza je známá jako jogínský dřep, při kterém úplně pokrčíte kolena, dokud se pánev neopře o zadní část vašich pat. Ale jógová ásana, která je nejblíže vašim pravidelným dřepům, je pozice na židli nebo Utkatasana. Čtěte dále a objevte výhody dřepové jógy.

Dr. Mickey Mehta, globální holistický zdravotní guru a firemní životní kouč, říká, že jógová ásana v nízké pozici, utkatasana, je mocná pozice. Pokud jde o budování svalů na nohou a dalších částech dolní části těla, má to mnoho výhod. I když to může bolet, je to dobrý přístup k udržení určitých částí těla v tónu a dobré fyzické kondici. To znamená, že tato jógová ásana je silná, intenzivní a vyžaduje tvrdou práci.

Dřepy pro posílení spodní části těla
Dřepy vám mohou pomoci posílit spodní část těla. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Jak jógové dřepy, tak konvenční dřepy procvičují spodní část těla. Existuje však několik důležitých rozdílů:

• Hlavními cíli jógových dřepů je zvýšení flexibility, stability a všímavosti. Na druhou stranu jsou pravidelné dřepy oblíbeným posilovacím cvičením pro budování síly nohou a hýžďových svalů.
• Při jógových dřepech je nezbytné mít rovná záda a dýchat pomalu a rozvážně. Důraz v pravidelných dřepech je kladen na dobrou formu, aby se maximalizovalo zapojení svalů.

Jak udělat Utkatasana nebo pózu na židli?

Tato póza je jako napodobování sezení na židli, aniž byste se ve skutečnosti posadili.

• Postavte se rovně s nohama u sebe a zvedněte ruce.
• Nadechněte se, pokrčte kolena a dřepněte si.
• S výdechem se pomalu zvedněte.

Dr. Mehta říká, že se nesmí dělat více než čtyři nebo pět počítání najednou.

Jaké jsou výhody dřepové jógy?

Ať už jste přirozeně flexibilní nebo ne, cvičte squat jógu, protože má mnoho výhod.

1. Jógový dřep zvyšuje pohyblivost kyčlí

Je to skvělý způsob, jak zvýšit pohyblivost a flexibilitu kyčle. Pravidelné udržování této polohy pomůže vašim kyčelním kloubům volněji se pohybovat. To je výhodné zejména pro lidi, kteří mají sevřené boky kvůli sedavému způsobu života nebo kteří tráví hodně času sezením u stolu.

2. Jógový dřep buduje svalovou sílu spodní části těla

Jógový dřep pomáhá posilovat kvadricepsy, hamstringy a lýtkové svaly v dolní části těla. Zapojují se také adduktory a hýžďové svaly, což může zlepšit celkovou sílu dolní části těla. Je nezbytný pro chůzi, běh a také pro udržení správného držení těla.

3. Jógový dřep zlepšuje sílu jádra

Čím déle vydržíte v této pozici, tím silnější bude vaše jádro a zlepší se vaše výdrž. To může pomoci zlepšit vaše držení těla a zlepšit vaše celkové fyzické schopnosti a vytrvalost.

dřepy
Squat jóga má mnoho výhod. Obrázek poskytl: Shutterstock

4. Jógový dřep může pomoci zmírnit bolesti zad

Bolesti zad jsou poměrně časté, zejména při práci na dálku. Cvičení utkatasany může pomoci zmírnit bolesti zad, protože působí na záda a páteř a zlepšuje krevní oběh.

5. Jógový dřep pro duševní a duchovní zdraví

Jógové ásany mají velký vliv na vaše fyzické i duševní zdraví a totéž lze říci o Utkatasaně. Pravidelné procvičování může pomoci snížit stres a povzbudit vaši mysl tím, že přinese pocit motivace a pozitivity. To může přispět k rozvoji duševního klidu, který vám umožní lépe se soustředit na vaši práci.

6. Jógový dřep pro rovnováhu a koncentraci

Rovnováha ve squat józe vyžaduje koncentraci a všímavost, takže pravidelné cvičení může zlepšit vaši rovnováhu a duševní soustředění. To je zvláště důležité v józe, protože vám může pomoci zůstat v přítomném okamžiku a zlepšit celkovou duševní jasnost.

7. Squat jóga tvaruje svaly nohou

Bolavé a unavené nohy mohou být velkou překážkou, když potřebujete vstát a jít do práce. Utkatasana může být v této situaci ideálním řešením. Sezení na židli posiluje svaly nohou, aby se zvýšila jejich síla a prokrvení.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *