Je konzumace fermentovaných potravin večer zdravá?

By | August 29, 2023

Od zlepšení trávení až po posílení imunity, výhody fermentovaných potravin jsou známé po celém světě. Mohou dokonce pomoci zvládat stres. Studie členů APC Microbiome Ireland z roku 2022 ukázala, že konzumace většího množství fermentovaných potravin a vlákniny každý den po dobu pouhých čtyř týdnů měla zásadní vliv na snížení hladiny stresu. Ale nemusí být dobrý nápad jíst fermentované potraviny kdykoli během dne! Pojďme zjistit, co si odborníci myslí o konzumaci fermentovaných potravin před spaním.

Odborník na zdraví střev a odborník na ájurvédu Dr. Dimple Jangda nedávno na Instagramu vysvětlil vše o fermentovaných potravinách. Zdravotní výstřely byly také zapracovány a konzultovány s Anju Mohanem, senior dietologem, Oddělení klinické výživy, Amrita Hospital, Kochi.

Fermentované potraviny jsou obecně zdravé. Obrázek poskytl: Shutterstock

Co je to fermentovaná potravina?

Někdy jsou naše jídla bez fermentovaných potravin neúplná. Představte si, že jíte paratha bez tvarohu! Lidé v severovýchodní Indii by také pociťovali nedostatek jídla, pokud by nejedli fermentované ryby. Dokonce i pokrmy jako dosa a idly mají silné spojení s fermentací. Nejprve musíte namočit rýži a čočku, abyste mohli připravit jihoindické pochoutky. Než začnete vařit, musíte je rozdrtit na pastu a poté nechat směs přes noc fermentovat.

Fermentace je přirozený proces, při kterém mikroorganismy jako kvasinky, plísně a bakterie rozkládají cukry a škroby v potravinách, vysvětluje Mohan. Tyto mikroorganismy konzumují cukry a škroby a produkují různé vedlejší produkty, jako jsou kyseliny nebo plyny. Tyto vedlejší produkty způsobují mnoho změn ve složení potravin, mění jejich chuť, texturu a nutriční obsah. Fermentované potraviny jsou obecně považovány za zdravé, protože obsahují probiotika, což jsou prospěšné živé bakterie, které podporují vyvážený střevní mikrobiom.

Jezte fermentované potraviny v noci

Doktor Jangda ve svém příspěvku na Instagramu říká, že nejlepší čas na konzumaci fermentovaných potravin je ráno nebo odpoledne. Vyhněte se užívání pozdě večer, protože to může vést k příznakům dehydratace. Navíc, když se bakterie ve fermentovaných potravinách dostanou do kontaktu se žaludkem, teplo se dále množí. Je to něco, co nechcete, aby se stalo přes noc. Říká, že to ovlivní vaše spánkové cykly.

Mohan sdílí, že neexistují žádné spolehlivé důkazy, ale někteří lidé mohou po konzumaci fermentovaných potravin dokonce pociťovat nadýmání a střevní potíže. Abyste předešli možnému nepohodlí během spánku, bylo by lepší vyhnout se konzumaci velkého množství fermentovaných potravin před spaním. V konečném důsledku jde o to věnovat pozornost svému tělu a všímat si, jak se cítíte po konzumaci fermentovaných potravin v různých denních dobách.

Kdo by se měl vyhýbat konzumaci fermentovaných potravin?

Ačkoli jsou fermentované potraviny obecně bezpečné a prospěšné pro většinu lidí, existují specifické situace, kdy se lidé mohou muset jejich příjmu vyhýbat nebo je omezit. Zde je několik –

1. Lidé s potravinovými alergiemi nebo intolerancí

Některé fermentované potraviny mohou obsahovat alergeny, které mohou u citlivých lidí vyvolat alergické reakce, říká Mohan. Pokud znáte alergie nebo intoleranci na některé fermentované potraviny, je nejlepší se jim vyhnout.

2. Histaminová intolerance

Některé fermentované potraviny mohou obsahovat vysoké hladiny histaminu. Při konzumaci fermentovaných potravin by měli být opatrní lidé s příznaky histaminové intolerance, jako jsou bolesti hlavy, kopřivka nebo zažívací potíže po konzumaci potravin s vysokým obsahem histaminu.

3. Nadměrný příjem sodíku

Některé fermentované potraviny, jako jsou okurky, mohou mít vysoký obsah sodíku. Pokud držíte dietu s nízkým obsahem sodíku nebo máte vysoký krevní tlak nebo jiné zdravotní stavy, které vyžadují omezení příjmu sodíku, je dobré jíst tyto potraviny s mírou, říká Mohan.

4. Gastrointestinální poruchy

Lidé se specifickými gastrointestinálními onemocněními, jako je přemnožení bakterií v tenkém střevě, mohou pociťovat nepohodlí nebo zhoršení příznaků při konzumaci fermentovaných potravin.

bolení břicha
Lidé s gastrointestinálními poruchami by se měli vyhýbat konzumaci fermentovaných potravin. Obrázek se svolením: Adobe Stock

5. Těhotné a kojící ženy

Těhotné ženy by měly být obezřetné, i když do určité míry můžete konzumovat miso, kefír, kysané zelí, okurky a jogurt, říká Dr. Jangda. Kojící matky by se také měly vyhýbat fermentovaným potravinám, protože to může u dítěte vést k žaludeční nevolnosti.

A pokud nejste ve formě a nemáte žádné zvláštní zdravotní problémy, můžete si fermentované potraviny vychutnat v rámci zdravé výživy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *