October 1, 2023

Je kojení po rakovině prsu bezpečné?

Světový týden kojení, který se každoročně slaví první srpnový týden, oslavuje krásu kojení. To je doba, kdy zvyšujeme povědomí o všem, co souvisí s procesem kojení, co je důležité pro zdraví miminka i maminky. Pokud jste nastávající maminka nebo čerstvá maminka, která prodělala rakovinu prsu, je přirozené mít z kojení svého miminka obavy. Vaše obavy nejsou neopodstatněné, protože podle Světové zdravotnické organizace začínají buňky rakoviny prsu přímo v mléčných kanálcích a/nebo lalůčků ženského prsu produkujících mléko. Znamená to tedy, že po rakovině prsu není možné kojit?

Abychom vám odpověděli, společnost Health Shots se spojila s Dr. Aditi Chaturvedi, hlavní konzultantkou pro onkologickou péči/onkologii, chirurgickou onkologii, rakovinu prsu, Max Super Specialty Hospital, Saket, New Delhi.

kojení po rakovině prsu
Kojení a chemoterapie nejdou dohromady. Obrázek s laskavým svolením: Adobe Stock

Kojení a chemoterapie

Kojení a chemoterapie nejdou dohromady. Při chemoterapii není povoleno kojení, protože by se léky mohly přenést na miminko a způsobit nežádoucí účinky, jako je zastavení růstu, snížená imunita a infekce, vysvětluje odbornice. Někdy jsou ženy diagnostikovány s rakovinou prsu během těhotenství. Rakovina prsu související s těhotenstvím je rakovina prsu, která se vyvine během těhotenství nebo jeden rok po něm. Vzhledem k tomu, že existují různé otázky týkající se bezpečnosti léčby, nenarozeného dítěte, načasování a pořadí léčby, je zapotřebí koordinovaného úsilí mezi chirurgy, radiačními onkology a porodníkem pečujícím o těhotenství.

Je kojení bezpečné po rakovině prsu?

Porazit rakovinu prsu, která před třemi lety způsobila celosvětově 6 85 000 úmrtí, podle WHO není snadné. Existuje také spousta následné péče a sledování po úspěšné léčbě rakoviny prsu. Být bez rakoviny, můžete také začít plánovat věci, jako je rozšíření vaší rodiny. I když vám mnoho lidí může poradit pro zdravé těhotenství, můžete mít o kojení pochybnosti.

Dr Chaturvedi říká, že je bezpečné kojit po rakovině prsu, pokud neužíváte žádné perorální hormony nebo chemoterapii. Samozřejmě mohou nastat komplikace. Anamnéza chemoterapie a hormonální terapie může potlačit produkci mléka. Strana, která podstoupila operaci prsu a radiační terapii, nemusí být schopna produkovat mléko. Nebojte se, kojení může být úspěšné i s druhým neléčeným prsem. Odborník říká, že neexistuje žádná pevná doba trvání, ale tříměsíční interval po ukončení léčby je pro kojení vašeho dítěte bezpečný.

prsa
Objevte tipy pro kojení po rakovině prsu. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Tipy pro kojení po léčbě rakoviny prsu

Jakmile je léčba rakoviny prsu dokončena a lékař vám dá souhlas, můžete zkusit krmit své dítě. Ale klidně použijte i jiné zdroje kojenecké výživy. Dr. Chaturvedi vysvětluje, že ostatní potraviny jsou převážně kojenecká výživa dostupná na trhu pro novorozence. Jsou nejvhodnější pro maminky podstupující aktivní léčbu rakoviny, protože nechcete, aby se léky proti rakovině předávaly novorozencům přes mateřské mléko.

Pokud chcete i po léčbě rakoviny prsu kojit, můžete udělat následující:

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBIT NYNÍ

• Buďte ke svým prsům šetrní a nedrhněte bradavky suchým ručníkem, abyste se připravili na kojení.
• Prsní laloky jsou poškozeny léčbou rakoviny, ale adaptují se a vysychají. Pro zmírnění nepohodlí tedy používejte studené obklady.
• Pořiďte si kvalitní odsávačku mateřského mléka, která vám pomůže extrahovat co nejvíce mléka z prsu, které produkuje méně mléka.

Pokud ale nemůžete kojit kvůli léčbě rakoviny prsu, nemějte pocit viny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *