Je kachní procházka bezpečná během těhotenství?

By | August 25, 2023

Zatímco některé těhotné ženy cvičí jógu nebo chodí na procházky ven, jiné fyzickou aktivitu nepraktikují. V ideálním případě, když čekáte miminko, byste cvičení neměli nechat zapadnout. Ve skutečnosti, podle National Health Service, pokud zůstanete fit a aktivní během těhotenství, bude pro vás snazší přizpůsobit se vašemu přírůstku hmotnosti a vyrovnat se s porodem. Každodenní fyzické aktivity, jako je jóga, tanec a chůze, jsou vysoce doporučeny, pokud se cítíte pohodlně. Někteří dokonce navrhují kachní chůzi, která zahrnuje přijetí nízké, částečně skrčené polohy a pomalé chůze vpřed. I když ji v 50. letech zpopularizoval rock’n’rollový kytarista Chuck Berry, kachní chůzi stále praktikuje mnoho fitness nadšenců. Ale měly by těhotné ženy chodit na kachnu?

Abychom dostali odpověď, Health Shots se spojily s Kavitou Singh, fyzioterapeutkou a expertkou na laktaci, Cloudnine Group of Hospitals, New Delhi, East Delhi.

Nevzdávejte se sportu, ani když jste těhotná! Obrázek poskytl: Shutterstock

Co je to kachní chůze?

Jednoduše řečeno, když se vydáte na procházku kachnou, vypadáte jako kachna! Možná to zní trochu legračně, ale je to dobrý cvik na dolní končetiny. To pomáhá posílit a protáhnout svaly dolních končetin, říká Singh. Cvičení kachní chůze v podstatě nabízí několik výhod pro sílu, pohyblivost a koordinaci dolní části těla. Zaměřuje se především na kvadricepsy a hýždě. Pravidelné provádění tohoto cvičení může pomoci posílit tyto svalové skupiny, což vede ke zlepšení síly nohou a zadku a svalové vytrvalosti.

Kachní chůze vyžaduje udržení nízké pozice v dřepu během pohybu, což může zvýšit svalovou vytrvalost v kvadricepsech, hýžďových svalech a hamstringech. Vyzývá tyto svaly, aby udržely pozici dřepu a zlepšily pohyb při chůzi, pohyblivost a flexibilitu.

Kachní procházka během těhotenství: bezpečná nebo ne?

Těhotenství a porod jsou velmi fyzicky náročné. Potřebujete hodně zpevnit a protáhnout tělo. Expert říká, že kachní procházku můžete dělat během těhotenství, ale to by se mělo změnit. Kachní chůze může pomoci během třetího trimestru, což je po 34. týdnu těhotenství. Toto je okamžik poznamenaný posledním úsekem, kdy se připravujete na narození vašeho dítěte. Vzhledem k tomu, že plod stále roste ve velikosti a hmotnosti, můžete se cítit nepříjemně a přibírat na váze.

Co se týče úpravy, tak ta se dělá proto, že během těhotenství vaše tělo uvolňuje hormon relaxin. Pomáhá změkčit tělo a klouby, aby udělalo místo pro miminko. Kachní chůze může vyvíjet tlak na oblast břicha, proto se v těhotenství mění. Při nošení dítěte je důležité zlepšit tonus a elasticitu pánevních svalů. To umožňuje správné umístění dítěte v pánvi, zkracuje dobu porodu a snižuje šance na vyvolání porodu. Cvičení kachní chůze k tomu pomáhá s otevřením boků a také posiluje svaly na stehnech, což usnadňuje porod.

těhotenství
Kachní chůzi v těhotenství lze cvičit, abyste se udrželi v kondici. Obrázek poskytl: Shutterstock

Upravená kachní procházka během těhotenství

Chcete-li se vydat na kachní procházku během těhotenství, postupujte takto:

• Klekněte si na kolena. Pro podporu můžete pod koleno umístit polštář.
• Položte jednu nohu na podlahu tak, aby se vaše kyčle otevřela o 90 stupňů a do strany.
• Zkuste se dotknout kolen.
• Začněte dělat malé dětské krůčky dopředu a diagonálně k vašemu tělu. Ujistěte se, že máte široké nohy a chodidla se pevně dotýkají země.
• Jakmile dokončíte 10 etap, můžete odpočívat. Toto cvičení provádějte tak dlouho, dokud máte potřebnou sílu a vytrvalost.

Odborník upřesňuje, že toto cvičení by se mělo ideálně provádět, když vám lékař sdělí, že hlavička vašeho dítěte je fixována v pánvi. Jakmile začnete získávat sílu, můžete zvýšit počet účtů. Další den můžete pociťovat bolesti svalů, ale to není důvod k obavám.

Okamžitě přestaňte chodit na kachnu, pokud:

• Cítíte bolest v pochvě, pánvi nebo tříslech.
• Pociťujete nepohodlí v břiše nebo bolest podobnou menstruaci.
• Cítíte dušnost.
• Dochází k prosakování nebo krvácení z pochvy.
• Došlo k poranění kyčle a páteře.

Kachní procházku můžete zařadit do jakéhokoli předporodního cvičení dle vlastního výběru. Než se ale pustíte do tohoto cvičení, je důležité se poradit se svým lékařem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *