October 1, 2023
Jak

Jak zvýšit hladinu glutathionu: 6 způsobů

Glutathion je přirozený antioxidant produkovaný tělem. Stárnutí, špatná strava, stres a vystavení toxinům si mohou vybrat daň na hladinách glutathionu v těle. Díky svým silným antioxidačním vlastnostem pomáhá snižovat oxidační stres a tím i riziko mnoha zdravotních problémů. Jak stárnete, musíte vědět, jak přirozeně zvýšit hladinu glutathionu.

Glutathion, nebo zkráceně GSH, je tripeptid. Skládá se z cysteinu, glycinu a kyseliny glutamové, říká Dr Somnath Gupta, konzultant a diabetolog z Yashoda Hospitals, Hyderabad. Je také důležitou složkou produktů péče o pleť. Ve skutečnosti studie z roku 2017 publikovaná v americké National Library of Medicine také ukázala, že glutathion přispěl k významné redukci vrásek.

vrásky na obličeji
Glutathion má vlastnosti proti stárnutí. Obrázek poskytl: Shutterstock

Jaké jsou výhody glutathionu?

Mnozí přísahají na vlastnosti glutathionu proti stárnutí.

Glutathion snižuje oxidační stres. Vysoká hladina oxidačního stresu může vést k mnoha nemocem, jako je rakovina, revmatoidní artritida a cukrovka.
• Glutathion snižuje poškození buněk a pomáhá zlepšovat nealkoholické a alkoholické ztučnění jater.
• Glutathion pomáhá zlepšovat inzulínovou rezistenci a řídit váhu.
• Glutathion pomáhá zlepšit psoriázu.
• Glutathion napomáhá regeneraci vitamínů C a E.

Jak zvýšit hladinu glutathionu?

Deplece glutathionu je způsobena oxidačním stresem z faktorů, jako je znečištění, kouření a nadměrný alkohol, vysvětluje odborník. Zdravotní stavy, jako jsou chronická onemocnění a infekce, mohou zvýšit poptávku po glutathionu. To zase snižuje hladinu glutathionu. Navíc toxiny z léků, chemikálií a těžkých kovů také snižují glutathion. Špatná strava, bez ovoce a zeleniny, může také ovlivnit jeho hladinu.

1. Jezte potraviny s vysokým obsahem síry

Hledejte potraviny obsahující sirné aminokyseliny, jako je cystein a methionin. To znamená, že byste do svého jídelníčku měli zařadit česnek, cibuli, zelí, květák, brokolici a libové bílkoviny, jako je kuřecí maso a ryby. Ty poskytnou stavební kameny pro produkci glutathionu, říká expert Health Shots.

2. Doplňky

Zvažte užívání doplňků glutathionu, jako je N-acetylcystein a kyselina alfa-lipoová, které mohou podporovat syntézu glutathionu. Bez řádného odborného vedení je ale nekonzumujte.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBIT NYNÍ

3. Jezte potraviny bohaté na antioxidanty

Potraviny bohaté na vitamíny C a E, selen a zinek mohou pomoci chránit stávající molekuly glutathionu a podporovat jeho regeneraci. Takže citrusové plody, bobule, ořechy, semena a celozrnné výrobky mohou být velkou pomocí.

4. Pravidelná fyzická aktivita

Pokud pravidelně cvičíte, může to pomoci zvýšit hladinu glutathionu a snížit oxidační stres. Aerobní a silové tréninky mohou pomoci zvýšit produkci glutathionu. Ale nepřetrénujte se, zvláště pokud je váš jídelníček nekvalitní a málo odpočíváte.

dřepové cvičení
Pravidelné cvičení může pomoci zvýšit hladinu glutathionu. Obrázek se svolením: Freepik.

5. Správný spánek a zvládání stresu

Upřednostnění kvalitního spánku a zvládání stresu nejen udrží tmavé kruhy na uzdě, ale také pomůže udržet optimální hladinu glutathionu. Chronický stres a nedostatek spánku mohou vyčerpat hladinu glutathionu. Takže udržování kvality spánku a praktikování technik snižování stresu, jako je jóga, meditace a hluboké dýchání, může pomoci udržet vyšší hladinu glutathionu.

6. Pomoci může kurkuma nebo haldi

Žlutá bylina se běžně používá v našich pokrmech a je známá svými léčivými vlastnostmi, zejména díky své hlavní složce, kurkuminu. Ve srovnání s kořením je obsah kurkuminu mnohem koncentrovanější ve formě extraktu z kurkumy. Podle studie z roku 1990 zveřejněné v National Library of Medicine může extrakt z kurkumy a kurkuminu pomoci zvýšit hladinu glutathionu.

Ano, vaše játra mohou produkovat glutathion. Ale můžete také jíst potraviny, které pomohou zvýšit hladinu glutathionu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *