September 28, 2023

Jak zvýšit energii bez kofeinu

Začít den ráno šálkem dobré kávy nebo čaje na dobití energie je pro některé lidi rituál. Ale konzumace těchto kofeinových nápojů každý den nemusí být tak dobrý nápad. Studie z roku 2012 publikovaná v Asian Journal of Sports Medicine zjistila, že účastníci vykazovali zvýšenou energii a úzkost, stejně jako sníženou jednoduchou reakční dobu po ranním pití kofeinu. Dobrou zprávou je, že existují zdravější způsoby, jak získat energii bez kofeinu.

Dát si ráno kávu jako první drink není nikdy dobré, říká odbornice na sportovní a výkonnostní výživu Deepika Vasudevanová z Bangalore. Mnoho z nás si prostě myslí, že povzbuzení kávou by bylo super nakopnutí a zasycení. Není to však zdravá snídaně a dokonce ani první věc, kterou byste měli ráno udělat.

kofein
Pití kávy není zdravý způsob, jak začít den. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Zde je důvod, proč jsou kofeinové nápoje velké ne:

1. Mohou způsobit úzkost

Kofein si mnozí užívají, protože zvyšuje bdělost. Přestože blokuje účinky adenosinu, chemické látky v mozku, která vás unavuje, způsobuje uvolňování adrenalinu. Je to hormon spojený se zvýšenou energií. Tyto účinky se mohou zvýraznit, což vede k úzkosti, pokud pravidelně konzumujete velké množství kofeinu.

2. Vliv na stresový hormon

Příliš mnoho kávy může zvýšit váš stresový hormon kortizol. Takže je nejlepší rozhodnout se pro strategie hormonální rovnováhy bez kofeinu pro zvýšení energie, říká Vasudevan.

3. Nespavost

Příliš mnoho kofeinu může velmi ztížit spánek o několik hodin později. Čím více kofeinu konzumujete, tím déle vám bude trvat, než usnete.

Také příliš mnoho kofeinu může vést k určitému druhu závislosti a být závislý na čemkoli v nezdravém prostředí není dobré.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBIT NYNÍ

Způsoby, jak zvýšit energii bez kofeinu

Mnoho lidí si stěžuje na děsivou odpolední únavu, která je nutí hned ráno běžet do kavárny. Existují ale způsoby, jak se vyhnout zívání po celý den. Zde je několik možností:

1. Zdravá snídaně

Začněte svůj den snídaní nebo ovocem s ořechy, protože vaše první jídlo je velmi důležité. Vyberte si snídani se směsí sacharidů, bílkovin a vlákniny. Tato kombinace pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi a předcházet těmto energetickým haváriím, říká expert Health Shots. Můžete tedy jíst vejce s toastem nebo tradiční poha, idli sambar, dosa a kokosové chutney a sklenici mléka.

Pít vodu
Dejte své obyčejné vodě šmrnc. Obrázek se svolením: Freepik

2. Hydratační tipy

No, obyčejná voda je skvělá, ale proč ji nepřeplňovat? Přidejte malou špetku mořské soli do láhve s vodou, asi 1/8 čajové lžičky na 32 uncí. Tento tip poskytuje základní elektrolyty, které vám pomohou zbavit se únavy a cítit se svěže.

3. Ranní procházka

Utečte ze své kanceláře na osvěžující 15minutovou procházku v ranním slunci. Zapomeňte na sluneční brýle, protože dopadající sluneční světlo na vaše oči stimuluje vnitřní hodiny vašeho těla a produkci energie.

4. Pravidelné cvičení

Cvičení je skvělý způsob, jak zvýšit hladinu energie. Zkuste si tedy většinu dní v týdnu dopřát alespoň 30 minut středně intenzivního cvičení namísto čekání do víkendu.

5. Zvládejte stres

Stres si může vybrat daň na vaší energetické hladině, takže najděte zdravé způsoby, jak stres zvládat. Můžete cvičit, cvičit jógu, meditovat nebo trávit čas v přírodě.

Pokud vás nenapadá nezačínat den kávou, do půl hodiny po kávě se alespoň nasnídejte, abyste si udrželi hladinu cukru v krvi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *