September 30, 2023

Jak zapomenout na špatnou paměť: 5 tipů od odborníků na duševní zdraví

Nevydařený vztah, potíže při důležité prezentaci, zmeškaný krok a pád před davem nebo traumatická životní zkušenost, všichni máme svůj podíl na špatných vzpomínkách. Náš život je souhrnem dobrého a špatného. Všichni jsme v životě zažili těžké chvíle, na které se těžko zapomíná. Některé z nich se nám podaří rychle odhrnout, jiné zanechají hluboký dopad na naše životy a zůstanou vryty do našich vzpomínek. Jedním z těchto zážitků může být velké zlomené srdce. Zbavit se vzpomínek není tak snadné, jak se zdá. Navzdory našemu nejlepšímu úsilí můžeme cítit, že se k nám znovu a znovu vrací vzpomínky z minulosti a okrádají nás o klid. Ptáme se, že existuje způsob, jak zapomenout na špatné vzpomínky?

Přemýšlení o minulých špatných obdobích života může podle odborníků způsobovat bolesti hlavy, stres, pocení až břicho a odčerpávat z našeho těla veškerou energii. Ten pocit je vždy nepříjemný, protože i jediný spouštěč může vyvolat nechtěné vzpomínky. Dobrou zprávou je, že můžete investovat do sebe, abyste změnili svůj pohled na život a vybudovali si zdravější budoucnost pomocí dobrých návyků.

Health Shots oslovili klinickou psycholožku Dr. Kamnu Chhibber a Dr. Jyoti Kapoor, zakladatelku-ředitelku a hlavní psychiatričku Manasthali, aby pochopili, jak se zbavit špatných vzpomínek a překonat minulost.

jak zapomenout na špatnou vzpomínku
Špatná minulost nebo vzpomínka mohou být zraňující. Zde je návod, jak zapomenout na špatnou paměť! Obrázek se svolením: Adobe Stock

Jak zastavit špatné vzpomínky?

Chtít věnovat všechnu svou energii šťastnějšímu životu se často snáze řekne, než udělá. Můžete buď přijmout růstové myšlení a držet se všech zkušeností, které život nabízí, nebo se rozhodnout zůstat stagnovat ve víru myšlení obětí.

Čas se léčí a minulost může být zapomenuta tím, že uděláte lehkou změnu ve svém myšlení a zvycích.

1. Zkuste se z této zkušenosti poučit

V životě přichází špatný čas, aby vás něco naučil. „Rozloučit se s nepříjemným zážitkem není snadný úkol. Místo toho se můžete otevřít a pokusit se z této zkušenosti poučit, místo abyste ji nechali ovládat vaši přítomnost,“ říká Dr. Chhibber.

Podle Dr. Kapoora je důležité dát si nejprve čas na objektivní reflexi této zkušenosti. Položte si otázky jako: Co se můžeme z této zkušenosti naučit? Jak to z vás udělalo člověka, kterým jste dnes? I když je důležité nezabývat se negativitou, získávání znalostí vám může pomoci najít smysl a jít dál,“ dodává.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBIT NYNÍ

2. Soustřeďte se na to, co máte dnes

“Můžeš se soustředit na to, co je dnes kolem tebe.” Právě teď můžete zaměřit svou pozornost na dobré věci ve svém životě. Můžete se obrátit na lidi, kteří vás podporovali a podporovali. Postupem času se tyto špatné vzpomínky začnou vytrácet, protože se začnou objevovat nové životní zkušenosti,“ říká doktor Chhibber.

jak zapomenout na špatnou vzpomínku
Zkuste se objektivně zamyslet nad svou špatnou minulostí, abyste se z ní vyléčili. Obrázek se svolením: Adobe Stock

3. Uznejte a přijměte své emoce

„Začněte tím, že rozpoznáte emoce spojené se špatnou pamětí. Je přirozené cítit se naštvaný, naštvaný nebo zraněný. Dovolte si prožít tyto emoce bez jakéhokoli posuzování. Uvědomte si, že na tom není nic špatného a že děláte první krok k uzdravení,“ říká doktor Kapoor.

Čtěte také: Porozumění depresi: co potřebujete vědět o milovaném člověku, který ji má

4. Procvičujte si soucit se sebou samým

Buďte k sobě během celého procesu laskaví. Pochopte, že každý dělá chyby nebo čelí obtížným situacím. Chovejte se k sobě se soucitem a vyhněte se obviňování. Pamatujte, že si zasloužíte jít vpřed, abyste vedli plnohodnotný život.

5. Vyhledejte pomoc

Spojte se s důvěryhodnými přáteli, členy rodiny nebo terapeutem, se kterým můžete sdílet své pocity. Hovořit o své zkušenosti s někým, kdo může poskytnout vedení a empatii, může být velmi užitečné. „Mohou nabídnout novou perspektivu a podpořit vaši cestu léčení,“ dodává Dr. Kapoor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *