September 30, 2023

Jak snížit viscerální tuk: 5 základních tipů

V dnešní době se mnoho lidí potýká s problémy s váhou a obezitou. Tuk nahromaděný kolem pasu a žaludku je hlavní příčinou několika zdravotních problémů, včetně cukrovky, špatného zdraví srdce a problémů se spánkem. Je proto důležité se jich zbavit. I když to možná nevíte, tuk se může ukládat i kolem vnitřních orgánů našeho těla, tzv. viscerální tuk. Viscerální tuk je nebezpečnější než normální tuk přítomný v těle. Zjistěte tedy, jak rychle snížit viscerální tuk.

Gynekoložka Anjali Kumar, zakladatelka Maitri Women, sdílela několik tipů, jak se zbavit viscerálního tuku, známého také jako skrytý tuk.

Co je viscerální tuk?

Viscerální tuk je nahromadění tuku ve střevě. Tento tuk se postupem času začne hromadit ve středu těla, zejména kolem tělesných orgánů, jako jsou játra, střeva, srdce a plíce. Protože není zvenčí vidět, nazývá se také skrytý tuk. Viscerální tuk je přítomen v těle každého člověka. I když máte štíhlé tělo nebo ploché břicho, vaše tělo může stále obsahovat skrytý tuk. Může dokonce vést ke stavům, jako je syndrom polycystických vaječníků.

Co způsobuje viscerální tuk?

Viscerální tuk se hromadí kolem důležitých orgánů v břiše. K jeho rozvoji vede několik faktorů. Hlavním faktorem je nezdravá strava s vysokým obsahem zpracovaných potravin a slazených nápojů. Sedavý životní styl bez pravidelného cvičení může podporovat hromadění viscerálního tuku. Genetika může také hrát roli v růstu viscerálního tuku. Viscerální tuk se může zhoršit stresem, nedostatkem spánku a hormonálními změnami, zejména po menopauze. Viscerální tuk se ukládá rychleji u mužů než u žen.

viscerální tuk
Věnujte pozornost svému nezdravému přibírání na váze. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Vězte, jak nebezpečný může být viscerální tuk pro vaše zdraví

Viscerální tuk vzniká uvnitř těla, zejména v oblasti kolem žaludku, kde jsou přítomny všechny životně důležité orgány těla. Podle Anjali Kumar to zvyšuje riziko mnoha onemocnění, jako jsou srdeční problémy, vysoký cholesterol, cukrovka 2. typu, Alzheimerova choroba atd.

Jak se zbavit viscerálního tuku?

1. Zůstaňte aktivní

Nedostatek pohybu je hlavní příčinou viscerálního tuku. Anjali Kumar říká: „Pokud budete věnovat velkou pozornost své stravě, ale nezůstanete aktivní, nebudete schopni zcela spálit svůj přebytečný viscerální tuk. Aktivní by tedy měl být každý, zvláště ten, kdo trpí nadváhou nebo obezitou. Pravidelné cvičení, jako je běh, chůze a jóga, jsou skvělými způsoby, jak zůstat aktivní.

2. Dávejte pozor na svůj jídelníček

Pokud chcete spalovat viscerální tuk, musíte být velmi opatrní se svou stravou. Zařaďte do svého jídelníčku potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Kromě toho se snažte omezit příjem zpracovaných potravin a trans-tuků. Před nákupem potravin, jako jsou smažená jídla, limonády, bonbóny nebo balené potraviny, zkontrolujte seznam přísad. Anjali říká: „Potravinám obsahujícím částečně hydrogenované oleje a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy je třeba se úplně vyhnout. » Dodržování rostlinné stravy je účinný způsob, jak zhubnout nepoddajný břišní tuk.

Vyvážená strava
Udržujte svou stravu zdravou a bohatou na živiny. Obrázek se svolením: Adobe Stock

3. Vyhněte se nadměrné konzumaci alkoholu

Nadměrná konzumace alkoholu způsobuje hromadění tuku kolem vnitřních orgánů těla, což může vést k mnoha zdravotním problémům. Alkohol má vysoký obsah kalorií, ovlivňuje metabolismus a podporuje ukládání tuků. Může také zvýšit chuť k jídlu a vést ke špatnému výběru výživy. Omezení konzumace alkoholu nebo jeho vyloučení ze svého jídelníčku může přispět ke zdravějšímu pasu a celkové pohodě.

Přečtěte si také: Viscerální tuk je nebezpečný! 5 důvodů, proč byste se ho měli zbavit

4. Omezte příjem rafinovaného cukru

Pokud se chcete vyhnout hromadění přebytečného tuku v těle, vyhněte se rafinovanému cukru. Rafinované cukry zvyšují hladinu cukru v krvi a způsobují inzulínovou rezistenci a ukládání tuku v okolí břišních orgánů. Nacházejí se ve zpracovaných potravinách, sladkých svačinkách a nápojích. Riziko hromadění viscerálního tuku lze snížit výběrem celých jídel s nízkým obsahem přidaných cukrů a používáním přírodních sladidel, jako je med nebo stévie. Může vám také pomoci spravovat zdravé tělo.

nápoje
Vyhněte se rafinovanému cukru při léčbě viscerálního tuku Obrázek se svolením: Adobe Stock

5. Dopřejte si dostatek spánku

Dostatek spánku je nezbytný pro kontrolu viscerálního tuku. Nedostatek spánku mění hormony, které kontrolují hlad, zvyšuje touhu jíst nezdravá jídla a způsobuje přibírání na váze, včetně hromadění viscerálního tuku. Konzistentní dobrý spánek zlepšuje metabolismus, hormonální rovnováhu a celkové zdraví, což pomáhá lidem řídit váhu a ztratit viscerální tuk. Chcete-li podpořit lepší složení těla a snížit riziko souvisejících zdravotních problémů, zaměřte se na 7-9 hodin klidného spánku každou noc.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *