October 1, 2023

Jak se vypořádat s toxickými lidmi: 9 účinných tipů

Představte si, že máte člena rodiny, který je vždy pesimistický, nebo přítele, který neustále vydává negativní vibrace. Zdá se to těžké, že? Ale nemůžete vždy ignorovat toxické lidi, že? Ať už jde o šéfa nebo manipulativního kolegu z práce, nebo dokonce člena rodiny, ne vždy se podaří utnout vazby. Rozhovory a zážitky s nimi musíte řídit inteligentně. Poznejte tedy příznaky negativních lidí a naučte se, jak se vypořádat s toxickými lidmi.

Co způsobuje, že se někdo stane toxickým člověkem?

Toxicita u lidí může mít mnoho různých důvodů a často jde o komplexní interakci různých faktorů, včetně osobních zkušeností. Liší se to člověk od člověka a někdy si někteří lidé nemohou pomoct, ale jsou toxickí kvůli určitým zkušenostem, které je vedly touto cestou, říká psychoterapeut, životní a obchodní kouč The Dr. Chandni Tugnait.

Toxický vztah
Poznejte příznaky toxických lidí. Obrázek se svolením: Freepik

Zde je několik důvodů, proč jsou někteří lidé jedovatí:

1. Trauma z minulosti

Pro lidi, kteří v minulosti zažili nějaké trauma, je těžké je překonat a smířit se se ztrátou života, kterou to přináší. Být toxický se stává mechanismem zvládání a prostředkem sebezáchovy, aby nemuseli znovu procházet stejnou věcí.

2. Nízké sebevědomí

Lidé s nízkým sebevědomím mají často tendenci shazovat ostatní, aby se sami cítili dobře. Manipulace s druhými a jejich pocit méněcennosti kompenzuje jejich vlastní pocity nedostatečnosti a zvyšuje jejich sebevědomí.

3. Poruchy osobnosti

Lidé s poruchami osobnosti, jako je narcistická porucha osobnosti nebo hraniční porucha osobnosti, se mohou zapojit do toxického chování, které jim brání v navazování zdravých vztahů, říká odborník.

4. Nevyřešené problémy

Lidé s mnoha nevyřešenými problémy jsou v životě zahořklí, a proto narážejí na ostatní kvůli jejich vlastním minulým nevyřešeným psychologickým problémům, jako je nevyřešený smutek, hněv a zášť.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBTE SE TEĎ

Známky toxických lidí

Při identifikaci toxických lidí je třeba sledovat některé běžné znaky a chování.

• Dělají o nich všechno a konverzace mají tendenci se vracet k nim a jejich problémům.
• Nikdy nic není jejich chyba. Vždy obviňují ostatní a hrají si na oběť.
• Znehodnocují vaše pocity a říkají vám, že se mýlíte, když se cítíte tak, jak se cítíte.
• Jsou tak emocionálně vyčerpávající, že se po interakci s nimi cítíte vyčerpaní.
• Jsou manipulativní, k ovládání lidí používají pocity viny, lži a hrozby.
• Jsou kritičtí a soudní. Vždy najdou chyby na druhých.
• Chybí jim empatie a nedokážou pochopit nebo sdílet emoce druhých.
• Jsou pasivně-agresivní. Místo toho, aby své problémy sdělovali zdravým způsobem, dělají posměšné poznámky.
• Jsou nespolehlivé. Nemůžete se spolehnout na to, že to dodrží nebo tu pro vás budou.
• Zrazují vaši důvěru, narušují vaši důvěru a používají citlivé informace proti vám.

Způsoby, jak se vypořádat s toxickými lidmi

Jakmile identifikujete toxické lidi, proveďte následující:

1. Stanovte si hranice

Stanovte si jasné hranice ohledně toho, jaké činy budete a nebudete tolerovat. Pokud překročí čáru, odejděte nebo uplatněte sankce při překročení hranic.

2. Omezte kontakty

Omezte kontakt s toxickými lidmi tím, že s nimi budete trávit méně času a budete sdílet méně podrobností o svém životě. Komunikujte s nimi pouze v případě potřeby a udělejte to krátce.

3. Neberte si to osobně

Jejich vnitřní problémy se odrážejí v jejich toxicitě a v jejich chování. Takže si jejich slova a chování neberte k srdci, navrhuje doktor Tugnait.

4. Buďte asertivní

Buďte energičtí a stůjte si za svým. Nedovolte jim, aby vás zneužívali, takže buďte asertivní, když se vám něco nelíbí a cítíte potřebu říct „ne“.

5. Projevte soucit se sebou samým

Když se kvůli toxickým lidem cítíte špatně, bojujte s nimi sebeláskou a připomínkou vaší hodnoty. Odejděte od jejich kritiky a podívejte se na pozitivní věci v životě.

6. Vytvořte podpůrná spojení

Trávit více času s lidmi, kteří jsou optimističtí, milí a díky kterým se cítíte dobře. Zůstaňte společenští, ale vyberte si ty správné lidi, se kterými se budete bavit.

7. Používejte strategickou empatii

Musíte projevit soucit s jejich základními problémy, ale také se vyvarovat tolerování jedovatého chování. Stanovte si soucitné, ale pevné hranice, říká odborník.

toxický kolega v práci
Vědět, jak jednat s toxickým spolupracovníkem. Obrázek se svolením: Adobe Stock

8. Neočekávejte změnu

Nemůžete nutit nebo očekávat, že se toxická osoba změní, takže se jí také nevzdávejte jejich naděje. Měli byste být odpovědní pouze za svou reakci.

9. Vyhněte se jakékoli eskalaci

Vyhněte se eskalaci tím, že se nesnížíte na jejich úroveň. Když se vás snaží vyprovokovat, buďte klidní a vyrovnaní a nereagujte na jejich toxické chování.

V konečném důsledku jde o ochranu vašeho duševního klidu. Nezvyšujte toxicitu, místo toho snižte expozici. Možná nechcete druhému ublížit, zvláště pokud je to přítel nebo člen rodiny, ale musíte upřednostnit své duševní a emocionální zdraví.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *