Když nejsme zavaleni prací, máme tendenci trávit čas svými vlastními myšlenkami. Přemýšlíme o tom, jak probíhal den, co se pokazilo, minulost nebo život lituje. Pokud ne, bojíme se o budoucnost. Pokud se něco pokazí, lidé mají tendenci si myslet, že nikdy nebudou dost dobří nebo že nejsou schopni dělat věci správně. Pokud se ale příliš zaměříte na aspekty života, které vás zanechaly nešťastné, nebudete si moci užívat přítomnost. Řekněte tedy svým negativním myšlenkám, aby opustily vaši stranu, abyste mohli být šťastní. Čtěte dále a zjistěte, jak se vypořádat s negativními myšlenkami.
Negativní myšlenky mohou být způsobeny různými faktory, jako jsou minulé zkušenosti, stres, úzkost nebo základní problémy s duševním zdravím, říká doktor Pallavi Joshi, konzultant psychologa Sri Balaji Action Medical Institute v Dillí. Je nezbytné vzít v úvahu tyto faktory, když se snažíme pochopit, proč někteří lidé mají trvalé negativní myšlenky.

Jak se vypořádat s negativními myšlenkami?
Než se naučíte zvládat negativní myšlenky, je důležité je identifikovat. To zahrnuje sebeuvědomění a sledování vašeho vnitřního dialogu. Můžete také hledat vzorce sebekritiky, pesimismu nebo iracionálního strachu. Co dělat:
1. Všímavost
Cvičení všímavosti vám může pomoci pozorovat své myšlenky bez posuzování. To vám umožní zbavit se negativity, která se ve vaší mysli skrývá.
2. Kognitivně-behaviorální terapie
Je to terapeutický přístup, který pomáhá identifikovat a zpochybnit negativní vzorce myšlení a nahradit je pozitivnějšími, říká expert Health Shots.
3. Pozitivní afirmace
Používejte pozitivní výroky k potlačení negativního sebemluvy a zvyšte svou sebeúctu a sebevědomí. Podle studie z roku 2013 zveřejněné v americké National Library of Medicine jsou slova, která volíme, důležitá, takže krátké pozitivní citáty mohou pomoci v boji proti stresu.
4. Deník vděčnosti
Nemusíte být profesionální spisovatel, abyste měli svůj vlastní deník. Pravidelně si zapisujte věci, za které jste vděční, abyste se posunuli od negativního k pozitivnímu.

5. Tělesné cvičení
Cvičení není jen o hubnutí nebo budování svalů. Je také známo, že uvolňuje endorfiny, považované za přírodní látky zlepšující náladu. Může tedy také pomoci bojovat s negativními myšlenkami.
6. Sociální podpora
Promluvte si s přáteli, rodinou nebo terapeutem o svých negativních myšlenkách. Sdílení může přinést emocionální úlevu a různé pohledy. Musí ale projevit pochopení a podporu.
7. Omezte vystavení negativitě
Svět je plný negativity a můžete o tom slyšet v novinách nebo na webových stránkách a v televizi. Ale pokuste se omezit své vystavení negativním zprávám, sociálním médiím nebo toxickému prostředí, které může vyvolat negativní myšlenky.
8. Starejte se o sebe
Je dobré se starat o členy své rodiny, ale nezapomínejte dělat věci i pro sebe. Měli byste upřednostňovat sebeobslužné činnosti, jako je dostatek spánku, dobré jídlo a koníčky, které máte rádi.
9. Stanovte si realistické cíle
Ať už jde o fitness nebo práci, mít v životě cíle je zásadní. Ale nerealistická očekávání mohou vést k negativním myšlenkám. Stanovte si tedy dosažitelné cíle, abyste se vyhnuli zbytečnému stresu.
10. Přemýšlejte o svých silných stránkách
Nezanedbávejte to pozitivní a zaměřte se na své přednosti. Pokud máte negativní myšlenky o svých činech nebo své osobnosti, přemýšlejte o něčem, co se vám na sobě líbí, nebo o něčem dobrém, co jste udělali.
Pokud vás negativní myšlenky odmítají opustit a ovlivňují váš každodenní život, zvažte návštěvu odborníka na duševní zdraví.