October 1, 2023
Jak

Jak přirozeně snížit hladinu kortizolu: nejlepší tipy

Když se cítíte ve stresu, můžete za to všechno vinit kortizol, často nazývaný stresový hormon. Vysoký kortizol ve skutečnosti uvádí vaše tělo do stavu bdělosti, takže se můžete cítit „nervozně“ nebo napjatě. Rychlý srdeční tep, třes, pocení a závratě jsou jen některé z jejích příznaků. Podle studie z roku 2022 zveřejněné v americké National Library of Medicine může vysoká hladina kortizolu po dlouhou dobu vést kromě změn nálad ke zdravotním problémům, jako je cukrovka, přibírání na váze, vysoký krevní tlak a srdeční choroby. Abyste tomu zabránili, naučte se přirozeně snížit hladinu kortizolu.

Co je kortizol?

Kortizol je hormon, který produkují a uvolňují vaše nadledvinky, žlázy s vnitřní sekrecí nad vašimi ledvinami, říká doktor Ruchi Jain, konzultant psycholog z nemocnice Jaslok a výzkumného centra v Bombaji. Je to hormon, který reguluje širokou škálu procesů v celém těle, včetně metabolismu.
a imunitní odpověď. Takže, když kortizol zůstává zvýšený po dlouhou dobu, může snížit imunitní odpověď těla.

Vystresovaná žena
Hladinu kortizolu můžete přirozeně snížit. Obrázek se svolením: Adobe Stock.

Cushingův syndrom je hormonální porucha způsobená vysokou hladinou kortizolu v těle. Můžete se setkat s:

• Rychlé přibírání na váze hlavně v obličeji, břiše a hrudníku
• Kulatý a červený obličej
• Vysoký krevní tlak
• Kožní změny, jako jsou modřiny a fialově zbarvené strie.
• Svalová slabost
• Změny nálady

Jak přirozeně snížit hladinu kortizolu?

Ve většině případů mohou mozek a nadledviny samy regulovat kortizol, když stres odezní, říká expertka Health Shots. Lidé trpící chronickým stresem mohou vyzkoušet přirozené způsoby, jak snížit kortizol:

1. Snižte stres

Stres je hlavním spouštěčem produkce kortizolu, takže snížení stresu může kortizol také snížit. Dr. Jain navrhuje praktikovat „Locus Of Control“, což znamená přestat se starat o věci, které nemáme pod kontrolou.

2. Relaxační techniky

Stresovaní lidé by měli cvičit relaxační techniky, jako jsou dechová cvičení, jóga a procházky v otevřeném prostoru. To vše pomůže aktivovat relaxační reakci namísto stresové reakce.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBTE SE TEĎ

Žena pije čaj
Jezte zdravé potraviny, které vám pomohou snížit hladinu kortizolu. Obrázek poskytl: Shutterstock

3. Jezte vyváženou stravu

Vyvážená strava, věnující zvláštní pozornost příjmu cukru a kofeinu, může pomoci snížit hladinu kortizolu. Pití velkého množství vody také pomáhá snížit hladinu kortizolu. Vyzkoušejte některá jídla ke snížení hladiny kortizolu. Patří mezi ně česnek, potraviny bohaté na vitamín C, černý nebo zelený čaj a probiotické potraviny.

4. Dopřejte si dostatek spánku

Nedostatek spánku může ovlivnit hladinu kortizolu v krvi. Dodržujte správný režim před spaním, abyste získali delší a kvalitnější spánek. Takže hodinu před spaním vypněte své gadgety a odejděte od obrazovek.

5. Věnujte se koníčku

Koníčky mohou být relaxační i prospěšné, protože zmírňují stres. Dávají vám něco, na co se můžete těšit. Můžete se věnovat koníčkům, které uvolňují stres, jako je kreslení nebo malování, vaření, kreativní psaní nebo hra na hudební nástroj.

6. Bavte se

Pokud se budete dobře bavit, nebudete na stres moc myslet. Takže čas na zábavu může snížit hladinu kortizolu. Smích má i velké terapeutické výhody, vysvětluje odbornice.

7. Cvičení

Být fyzicky aktivní je dobré pro vaše celkové zdraví a může také zlepšit vaši náladu. Dělejte tedy cvičení s nízkým nebo středním dopadem, abyste pomohli kontrolovat hladiny kortizolu.

8. Budujte dobré vztahy

Stabilní, láskyplné vztahy s partnerem, přáteli a rodinou mohou být dobrým podpůrným systémem, pokud jde o šťastný, plnohodnotný život a výrazné snížení stresu.

Musíte také upřednostnit sami sebe a zaměřit se na sebeobsluhu, abyste snížili hladinu kortizolu a dosáhli celkově dobrého zdraví.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *