October 1, 2023

Hlavní výhody pití černé kávy

Pokud vás přepychové přípravy kávy opravdu nebaví a obyčejná černá káva vás po ránu nutí, tohle je to pravé pro vás. Ahoj milovníci kávy, nebo bychom měli říci milovníci černé kávy, protože tento nápoj je nabitý zdravotními benefity. Černá káva je obyčejná káva bez smetany, mléka a sladidel. Získáte tak dobrotu kávy bez přidání kalorií, tuku a cukru.

I když výhody černé kávy nejsou tak velké, obsahuje vlastnosti, které vám mohou pomoci. Pojďme se podívat na zdravotní přínosy pití černé kávy a na to, kolik je dostačující k tomu, abyste tyto výhody využili. Takže si uvařte nový šálek černé kávy a posaďte se, abyste zjistili, co je na tomto tmavém nápoji tak skvělého.

výhody černé kávy
Poznejte zdravotní přínosy černé kávy! Obrázek poskytl: Shutterstock

Zdravotní přínosy pití černé kávy

Několik studií ukázalo, že pití černé kávy má určité zdravotní přínosy. Ačkoli potřebujeme další výzkum, abychom potvrdili výhody černé kávy, některé jsou podporovány vědou a odborníky. Dr. Neeti Sharma, hlavní poradce pro výživu a dietetiku v nemocnicích Marengo Asia Hospitals v Gurugramu, vysvětluje, že káva obsahuje živiny, které mohou pomoci několika způsoby.

1. Černá káva je velmi výživná

Černá káva je přirozeně bohatá na antioxidanty, vitamín B2, vitamín B3, hořčík, draslík a sodík. Je to bezkalorický nápoj, který pomáhá udržovat zdravou váhu a zrychluje metabolismus.

2. Černá káva na Alzheimerovu chorobu

Alzheimerova choroba je mozkový problém, který ničí paměť a myšlení, takže je obtížné provádět ty nejjednodušší úkoly. Pití kávy je spojováno se sníženým rizikem Alzheimerovy choroby. Studie publikovaná v Journal of Alzheimer’s Disease zjistila, že pití 2-3 šálků kávy může pomoci snížit riziko demence a Alzheimerovy choroby o 65 %. Sharma říká, že pití dvou šálků může pomoci snížit riziko v průběhu času.

3. Černá káva na hubnutí

Pravidelná konzumace černé kávy vám také může pomoci zhubnout. Studie Harvard TH Chan School of Public Health zjistila, že pití černé kávy má pozitivní účinky na hubnutí. Odborník vysvětluje, že obsahuje chlorogenové kyseliny, které podporují hubnutí a zpomalují tvorbu glukózy v těle, čímž omezují tvorbu nových tukových buněk, což je proto důležité pro hubnutí. Navíc je nízkokalorický, pokud do něj nepřidáte cukr.

4. Černá káva před tréninkem může pomoci

Pití černé kávy těsně před návštěvou posilovny může pomoci zvýšit účinky vašeho cvičení. Jak? Studie prokázaly, že pití černé kávy před tréninkem zvyšuje vaši energetickou hladinu. Odborník také upozorňuje, že černá káva před tréninkem pomáhá zlepšit koncentraci a výkon tím, že snižuje únavu. Zvyšuje také bdělost při tréninku, proto je dobré jej konzumovat před tréninkem.

Sledujte své zdraví na cestách! Stažení Aplikace Healthshots
káva na trénink
Pití kávy bez tréninku zvyšuje výkon. Obrázek poskytl: Shutterstock

5. Černá káva na cukrovku

Studie zveřejněná v časopise Diabetologia zjistila, že zvýšení příjmu kávy o více než jeden šálek může pomoci snížit riziko vzniku cukrovky typu 2. Sharma říká, že zvyšuje produkci inzulínu v těle, což pomáhá snižovat riziko cukrovky.

6. Zlepšuje duševní bdělost a náladu

Studie prokázaly, že šálek černé kávy vám pomůže zlepšit náladu a zlepšit věci. Odborník tvrdí, že šálek černé kávy pomáhá zlepšit vaši náladu a také zlepšuje duševní bdělost. Takže až se příště budeš cítit špatně? Zkuste vypít šálek černé kávy!

Nežádoucí účinky pití černé kávy

Pití více než 2-3 šálků černé kávy denně může vést ke zdravotním problémům. To může narušit váš spánkový cyklus a vést k poruchám spánku. Protože má vysoký obsah kofeinu, pití černé kávy může zvýšit riziko kyselosti, zácpy a problémů se spánkem. Nejlepší je tedy držet se 2-3 šálků černé kávy denně.

Kdy byste měli pít kávu?

Odborník doporučuje pít černou kávu ráno nebo během dne. Černou kávu můžete pít i těsně před tréninkem. Měli byste se však vyvarovat pití černé kávy večer před spaním, protože by vám mohla uškodit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *