September 30, 2023

FDA Pilulka na poporodní depresi: Krok k mateřské péči

Přechod z těhotenství do období po porodu může být pro maminky náročný. Může být vzrušující přivítat nové dítě a začít život znovu, ale pro mnoho žen to není emocionální jízda. Od radosti a vzrušení po strach a úzkost, může způsobit širokou škálu silných emocí. Stigma kolem poporodní deprese to drželo pod kobercem po mnoho let. Ale rostoucí debata o boji za mateřství otevřela mysl této realitě. Jako významný krok k uznání závažnosti poporodní deprese schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv Spojených států amerických Zurzuvae (zuranolon), první perorální lék indikovaný k léčbě PPD u dospělých.

Co je poporodní deprese?

Poporodní deprese je obvykle depresivní epizoda, která se obvykle objevuje po porodu. Poporodní období obvykle trvá prvních šest týdnů po narození dítěte. Ženy mohou zažít směs emocí – úzkost, potíže se spánkem, změny nálad a kouzla pláče – také známé jako „baby blues“.

Podle Dr. Pooja C Thukrala, konzultanta – porodníka a gynekologa, Cloudnine Group of Hospitals, Faridabad, baby blues zmizí do dvou týdnů. Ale u některých žen může být toto baby blues těžké a mohou přejít do deprese, úzkosti nebo psychózy. Převládají pocity smutku, viny a bezcennosti. To může ovlivnit nejen vztah mezi matkou a dítětem, ale také individuální zdraví matky a dítěte.

Proto je důležité být si vědom poporodní deprese, rozpoznat její příznaky a vyhledat včasnou diagnózu a léčbu.

Známky poporodní deprese
Pozor na známky poporodní deprese u čerstvých maminek. Obrázek poskytl: Shutterstock

FDA schvaluje první perorální léčbu poporodní deprese

Dříve v srpnu 2023 FDA oznámila schválení pilulky PPD. Toto je zlepšení oproti IV injekci používané některými zdravotnickými zařízeními k léčbě poporodní deprese.

“Přístup k perorálním lékům bude pro mnohé z těchto žen, které čelí extrémním a někdy život ohrožujícím pocitům, výhodnou možností,” MD Tiffany R. Farchione, ředitelka Centra pro hodnocení drog FDA, divize psychiatrie. a výzkum, údajně řekl.

Účinnost pilulky by byla prokázána ve dvou randomizovaných studiích beroucích v úvahu bezpečnost matek a jejich dítěte. FDA doporučuje denní dávku 50 mg Zurzuvae – jednou denně, po dobu 14 dnů, večer s tučným jídlem.

Pilulka není bez vedlejších účinků. FDA jasně uvádí, že může vést k ospalosti, závratím, průjmu, únavě, nachlazení a infekci močových cest. V některých případech může použití Zurzuvae dokonce způsobit sebevražedné myšlenky a chování, stejně jako poškození plodu. “Ženy by měly během užívání Zurzuvae a jeden týden po něm používat účinnou antikoncepci,” poznamenává FDA.

I když to může být pozitivní krok v tomto směru, je ještě dlouhá cesta, než bude povoleno užívání pilulky v Indii. Mezitím musí pokračovat úsilí o zvýšení povědomí o poporodní depresi, její včasné detekci a léčbě.

Poporodní deprese může postihnout matku i dítě
Poporodní deprese může postihnout matku i dítě. Obrázek poskytl: Shutterstock

Jaké jsou běžné rizikové faktory poporodní deprese

Rizikové faktory pro PPD jsou psychiatrické onemocnění v anamnéze, neshody s manželem nebo jinými členy rodiny, finanční zátěž, mrtvé narození, novorozenecká smrt a předchozí epizoda PPD, říká Dr. Pooja C Thukral.

Studie dokonce pozorovaly, jak narození dítěte ženského pohlaví, nedostatečná podpora rodiny, nemocné nebo mrtvé dítě, předčasně narozené dítě nebo dítě s nízkou porodní hmotností, nechtěné nebo neplánované těhotenství může také zvýšit riziko poporodní deprese.

Běžné příznaky poporodní deprese

Žena trpící poporodní depresí může obvykle zažít následující situace.

*Přílišný pláč
* Ztráta chuti k jídlu a spánku
* Sebevražedné myšlenky
* Myšlenky na ublížení miminku

Kliknutím sem se dozvíte více o známkách poporodní deprese.

Jak můžete pomoci někomu s poporodní depresí?

Bezprostřední rodinní příslušníci a blízcí přátelé mohou hrát klíčovou roli v podpoře matky tím, že ji vezmou k psychologovi nebo psychiatrovi, aby posoudili její stav a vyhledali léčbu.

„Pokud příznaky deprese, nebýt dobrou matkou a nadměrného pláče přetrvávají déle než dva týdny, doporučuje se návštěva psychologa. Matku posoudí psycholog a posoudí její potřeby léků na (obecnou) depresi,“ říká Dr. Thukral Health Shots.

Odbornice z vlastní zkušenosti s pacientkami s poporodní depresí říká, že někdy novopečené maminky chtějí být jen slyšet, aniž by byly souzeny. “Někteří z nich se po omdlení cítí lépe a některým z nich radím, aby okamžitě navštívili psychiatra v závislosti na závažnosti jejich příznaků.”

Stigma kolem PPD je třeba dále prolomit. Indická vláda by měla upřednostňovat duševní zdraví žen na národní úrovni tím, že zpřístupní centra péče o duševní zdraví speciálně pro novopečené matky, dostupná a cenově dostupná, říká Dr. Thukral.

Sdílela několik návrhů, jak snížit zátěž matek duševními problémy, a dodává: „Včasné rozpoznání a doporučení ke specialistovi je důležité. Návštěvy zdravotnických pracovníků v domácnostech žen, které nemají přístup ke zdravotnickým zařízením, zejména vyšetření jejich duševní pohody, mohou být nástrojem k rozpoznání PPD. Dotazníky mohou být také navrženy pro screening žen na příznaky úzkosti/deprese po porodu.

Koneckonců, na duševním zdraví záleží!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *