October 1, 2023

Efektivní účinky, které přiměje vaše dítě jíst zdravě

Pro mnoho rodičů se bitva o to, aby jejich děti jedly zdravá jídla, zdá jako těžký boj. Zdá se, že děti mají přirozený odpor k čemukoli zelenému nebo výživnému. Výzkum však ukazuje, že toto vybíravé stravovací chování může být ve skutečnosti častější, než byste si mysleli. I když se rodiče mohou snadno cítit frustrovaní nebo znepokojení, když jejich dítě odmítá zeleninu nebo ovoce, je důležité si uvědomit, že toto chování je vývojově normální a často přechodné. Poskytnutím různých chutí a textur na talíři a zapojením dětí do procesu plánování nebo přípravy jídla můžete pěstovat nadšení pro zdravé stravování již od raného věku. Vštěpování zdravých stravovacích návyků dětem může navíc přispět k jejich růstu a vývoji.

Podívejme se na některé základní dietní kroky, které můžete jako rodič podniknout, abyste zajistili, že vaše dítě bude dostávat dobře vyváženou stravu.

Jak mohu povzbudit své dítě k vyvážené stravě?

1. Uspořádejte stravovací návyky dětí

Pro udržení optimální výživy a prevence změn nálad u dětí je nezbytné vytvořit strukturovaný stravovací režim, který zahrnuje tři jídla, dvě svačiny a dostatečný příjem tekutin každé tři až čtyři hodiny. Proaktivním plánováním těchto pravidelných přestávek na jídlo můžete zajistit, že strava vašeho dítěte zůstane vyvážená a zároveň minimalizujete jeho starosti.

Zdravé stravovací návyky pro děti
Tipy pro vaše dítě, jak jíst zdravě. Obrázek s laskavým svolením: Shutterstock

2. Připravte vyvážená jídla

Nemějte pocit, že musíte vytvářet propracované večeře, zaměřte se místo toho na rovnováhu. Zahrňte celozrnné produkty, jako je chléb, rýže, zelenina a bílkoviny, jako je sýr nebo fazole.

3. Vyvarujte se posuzování chování svých dětí při jídle

Snažte se zachovat neutrální postoj a vyvarujte se komentování druhů nebo množství jídla, které jedí. Pamatujte, že jste svou roli rodiče splnili podáváním výživných jídel a že je nyní na vašich dětech, aby rozhodly, co budou jíst. Pokud se postavíte do role potravinového diktátora a budete je neustále žádat, aby dojedli zeleninu, pravděpodobně narazíte na odpor svého dítěte.

4. Při zavádění nových potravin dětem postupujte pomalu

Je přirozené, že děti mají odpor k neznámým příchutím. Vždy svým dětem připomínám, že někdy jejich chuťové buňky potřebují čas na přizpůsobení, než dokážou ocenit chuť určitých potravin. Pokud si myslíte, že vaše dítě nedostává dostatek živin, okamžitě to proberte se svým pediatrem.

5. Buďte kreativní s přelivy

Přidejte vzrušení do výživných jídel tím, že budete kreativní s zálivkami. Děti budou spokojené a jistě se zapojí do zdravé výživy.

Sledujte své zdraví na cestách! Stažení Aplikace Healthshots

6. Rozvíjejte kuchařské dovednosti svých dětí

Udělejte to tím, že zapojíte své děti do procesu výběru nebo přípravy jídel, jejich zájem o konzumaci toho, čím přispěly, poroste. Vezměte je do supermarketu, kde vám mohou ručně vybrat produkty. Pokud jsou přiměřené věku, dejte jim povolení nakrájet zeleninu a přidat ji do salátu. Vypěstují si tak zájem o vaření i o jídlo.

zdravé stravovací návyky u dětí
Požádejte své děti, aby vám pomohly s přípravou jídel, abyste je naučili zdravým stravovacím návykům. Obrázek poskytl: Shutterstock

7. Nabídněte jim jejich oblíbená jídla

Čas od času by jim mělo být dovoleno jíst svá oblíbená jídla, jako je pizza, hamburgery, hranolky, lupínky nebo koláče. Najměte si odborníka, který vám poradí, jak pomoci dětem vytvořit pozitivní přístup ke kvalitnímu stravování.

Když budete mít na paměti tyto tipy, možná budete moci pomoci svému dítěti rozvíjet zdravé stravovací návyky. Pokud vaše dítě stále nejí zdravě, navštivte pediatra, aby zkontroloval základní problém.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *